Zapięcia rowerowe

Zapięcia rowerowe, czym są i jak je wybrać?

Uwielbiasz jeździć na rowerze? To zdecydowanie jedna z najczęściej wybieranych aktywności sportowych przez Polaków. Dojeżdżanie do szkoły czy pracy jest dzięki temu zdrowe i szybkie. Jednak problem się pojawia, kiedy chcemy zostawić swój rower pod sklepem czy uczelnią. Niestety nie mamy pewności, czy nasz rower będzie na swoim miejscu, gdy po niego wrócimy. Jest na to rozwiązanie! Gdy chcemy, aby nasz rower pozostał bezpieczny, powinniśmy kupić właściwe zapięcie rowerowe. Producenci oferują wiele różnych gadżetów. Pomożemy w wyborze solidnego modelu, który właściwie spełni swoją funkcję.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zapięcia rowerowe – kwestie istotne

Zdarzyło Ci się, że Tobie lub Twojemu znajomemu ktoś ukradł rower? Niestety takie sytuacje są bardzo częste, pomimo wszechobecnego monitoringu. Z tego powodu tanie zapięcia rowerowe nie są warte zakupu. Nie ochronią naszego jednośladu, ponieważ łatwo je ściągnąć i zniszczyć. Czy łatwo wybrać dobre zapięcie rowerowe? Niestety nie, szczególnie jeśli jesteśmy osobami początkującymi i nie mamy żadnego doświadczenia w tej kwestii. Wytrzymałe zapięcia rowerowe stanowczo nie będą z najniższej półki cenowej ani od nieznanych nikomu producentów. W tym przypadku warto wydać więcej, aby nasz rower nie został skradziony. I chociaż prawdą jest, że nawet dobrze zabezpieczone pojazdy „giną”, to warto pamiętać, że zdarza się to o wiele rzadziej. Powody są oczywiste, solidne zapięcie rowerowe ciężej ściągnąć i nawet osobom doświadczonym w tej dziedzinie schodzi to o wiele dłużej. Oferta w sklepach sportowych oraz na stronach internetowych jest bardzo szeroka. O czym warto wiedzieć, szukając odpowiedniego zabezpieczenia rowerowego? Jakie modele są dostępne do kupienia?

  • Alarm – Rozwiązanie na pewno znane większości motocyklistów. Wspaniale sprawdzi się także do ochrony rowerów. Głośny dźwięk uruchamia się od razu, gdy ktoś próbuje zniszczyć lub ściągnąć urządzenie bez wpisania kodu, lub przekręcenia kluczyka. Dodatkową zaletą takiego zapięcia rowerowego jest możliwość jego szybkiego założenia. 
  • Lokalizator – Najlepiej zadziała w połączeniu z innym zabezpieczeniem. Sprzęt GPS instaluję się we wsporniku siodełka lub kierownicy. Jeżeli rower zostanie skradziony, będziesz mógł na bieżąco monitorować jego lokalizację.
  • Łańcuch – Z całą pewnością sprawdzi się, jako zabezpieczenie, lecz jego waga może przerażać. W niektórych przypadkach jest to nawet kilka kilogramów, dlatego przewożenie go z miejsca na miejsce nie jest dobrym pomysłem. Plusem jest możliwość przywiązania go prawie wszędzie. Jednak sprawdzi się tylko, jeśli mamy możliwość zostawienia go w miejscu, w którym codziennie przypinamy do niego rower.
  • Linka – Opcja z reguły najtańsza, co jest jej zaletą. Świetna jest również niska waga, bo linkę przewieziemy bez problemu i nie będzie nas wcale obciążać. Niestety opłaca się z niej korzystać tylko, jako zabezpieczenie dodatkowe lub w miejscach odpowiednio strzeżonych. W innym przypadku może wcale nie pomóc, ponieważ bardzo łatwo można ją przeciąć.
  • U-lock – Zabezpieczenie rowerowe znane chyba wszystkim. Podobne do linki, ale dużo skuteczniejsze. Pręt wykonany ze stali można przyczepić wszędzie oraz bez problemu przewieźć na rowerze, na przykład w koszyku czy w specjalnym uchwycie, który można zamontować na ramie.
  •  Zapięcie składane – Idealny wybór dla dzieci jeżdżących na rowerze do szkoły lub na dodatkowe zajęcia. Wyjątkowo lekkie, zajmuje niewiele miejsca, wszystko dzięki połączeniu paneli z hartowanej stali. 
  • Podkowa – Istnieją różne modele, ale głównym zadaniem wszystkich jest zablokowanie tylnego koła. Takim jednośladem po prostu nie da się jechać. Złodziej musiałby go nieść przez całą drogę.
  • Zapięcie składane – Idealny wybór dla dzieci jeżdżących na rowerze do szkoły. Wyjątkowo lekkie, zajmuje niewiele miejsca, wszystko dzięki połączeniu paneli z hartowanej stali. 

Zapięcia rowerowe z zamkami do wyboru

Sam wybór odpowiedniego rodzaju zapięcia rowerowego to nie wszystko. Często musisz jeszcze zdecydować, w jaki sposób będziesz chciał odbezpieczać swój rower. Opcji jest kilka, wybierz sam, która będzie najwygodniejsza dla Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja na telefonie, większość z nas ma go przy sobie cały czas. Jeżeli wolimy tradycyjne sposoby to możliwe jest kupno zamka na kluczyk lub szyfr. Trzeba tylko pamiętać, aby nie zgubić kluczyka i nie zapomnieć kombinacji cyfr, które odblokują nasz jednoślad.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Zakup zapięcia rowerowego często nie wystarczy, należy jeszcze wiedzieć, jak go stosować. Po pierwsze nie przypinamy zapięć rowerowych do elementów ruchomych ani za części rowerowe, które są łatwe do demontażu. Najlepiej przypiąć zabezpieczenie do ramy i przynajmniej jednego koła. Przywiązujemy rower do wytrzymałych elementów infrastruktury, najlepiej w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Staramy się nie zostawiać naszych jednośladów w miejscach podejrzanych. Jeżeli posiadamy droższy model roweru, warto kupić specjalne ubezpieczenie. Mamy nadzieję, że Państwa rowery będą bezpieczne.