Hulajnogi

Jaką hulajnogę wybrać?

Hulajnogi w Polsce są bardzo popularne. Świetna zabawa, czas spędzony na świeżym powietrzu oraz szybki dojazd do szkoły lub pracy, to tylko ich niektóre zalety. Jednak aby jazda była maksymalnie przyjemna, zakup pierwszej hulajnogi powinien zostać dobrze przemyślany. Produkowane są różne rodzaje, które znacząco się między sobą różnią. Odpowiedni model musi przede wszystkim zostać dobrany do naszych umiejętności. Jeżeli szukacie sprawdzonych porad oraz chcecie pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie hulajnóg, to koniecznie przeczytajcie poniższy tekst.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Hulajnogi – klasyfikacja 

Początkującym często wydaje się, że wszystkie hulajnogi są dokładnie takie same. Być może bierze się to z postrzegania ich, jako tanie, kiepskiej jakości zabawki dla małych dzieci. Prawdopodobnie w niektórych sklepach dalej znajdziemy takie produkty, ale kupować ich nie warto. Zwyczajnie mogą okazać się dla nas niebezpieczne i możliwe, że zrażą dziecko do dalszej nauki jazdy. Żeby hulajnoga dobrze nam służyła, musimy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Modele różnią się wykorzystanymi materiałami, kształtem, dodatkowymi rozwiązaniami i specjalnymi wzmocnieniami. Przed wyborem właściwej hulajnogi warto zainteresować się ofertą producentów. My opiszemy podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje.

  • Rekreacyjne – znane wszystkim, raczej najtańsze modele. Są przeznaczone do spokojnej jazdy, dlatego polecamy je osobom początkującym i dzieciom. Idealnie sprawdzą się w parkowych alejkach, na boiskach czy w drodze do szkoły lub pracy. W trakcie zakupów trzeba sprawdzić maksymalny limit wagi użytkownika i materiał, z jakiego zostały zrobione koła. Stanowczo nie polecamy kółek plastikowych, ponieważ bardzo szybko się psują, a nie ma możliwości ich wymiany. Cała hulajnoga nadaje się wtedy jedynie do wyrzucenia. Podstawą powinna być regulacja wysokości kierownicy, aby móc ją jak najlepiej dopasować. Ze zbyt nisko ustawioną kierownicą da się oczywiście jeździć, jednak nie jest to zbyt przyjemne. Szczególnie dla dzieci, które przecież rosną bardzo szybko. Dodatkowym plusem jest także opcja złożenia hulajnogi, czyli maksymalnego schowania kierownicy. To na pewno ułatwi jej transport, gdy mamy mało miejsca w bagażniku lub jedziemy zatłoczonym autobusem. Hulajnoga rekreacyjna jest na pewno uniwersalna, jej największą wadą bywa niewielka wytrzymałość sprzętu.

Niezwykłe możliwości 

Jeżeli nie interesuje nas spokojna jazda, a opanowaliśmy już podstawy, możemy pomyśleć nad innymi rodzajami hulajnogi

  • Wyczynowe – polecane szczególnie miłośnikom skatingu, również tym początkującym. Hulajnogi wyczynowe są znane ze swojej wysokiej wytrzymałości oraz jakości wykorzystanych do produkcji materiałów. Powoduje to jednak, że takie modele są droższe od typu rekreacyjnego. Jednak są warte swojej ceny, jeśli liczymy na bardziej dynamiczną jazdę, powietrzne akrobacje, szybkie zjazdy, skoki z murków i odbijanie się od krawężników. Wykorzystywanie do takiego rodzaju trików modeli innych niż hulajnoga wyczynowa, może nam zaszkodzić. Ten typ jest specjalnie przystosowany do różnych uderzeń, dzięki temu jest trwały, ale konieczne jest sprawdzanie stanu spawów i przykręconych śrubek. Istotny jest rdzeń koła, a raczej materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej wybrać metalowe rdzenie, które są dużo bardziej odporne, niż plastikowe części. Dobrze zainwestować w modele z jednoczęściowymi fragmentami i zwrócić uwagę na ster, który będzie musiał wytrzymać wiele uderzeń, a równocześnie nie przeszkadzać w swobodnych ruchach kierownicy.                                     
  • Turystyczne – stworzone specjalnie dla osób, które na hulajnodze chcą pokonywać długie trasy. Hulajnogi turystyczne są o wiele większe od innych modeli, dlatego często nazywa się je transportowymi. Oferują komfortową jazdę i można na nich rozwinąć sporą prędkość. Uwagę zwracają koła, których średnica może przekraczać nawet 120 milimetrów. Najlepiej wybrać te z dobrej gumy lub kauczuku, zwiększą przyczepność hulajnogi w trakcie szybkiej jazdy. Równocześnie sprzęt jest mniej zwrotny i zwyczajnie ciężki, dlatego raczej nie jest to dobry wybór dla młodszych dzieci. 

Rozsądny wybór hulajnogi

Najłatwiej wybrać model dla małego dziecka- musi być przede wszystkim lekki. Dokupić można dzwonek czy koszyczek, aby zapewnić małemu użytkownikowi, jak najwięcej zabawy. Ciekawym rozwiązaniem są hulajnogi dla maluchów, które ledwo nauczyły się chodzić. W sklepach znajdziemy sprzęt z dwoma tylnymi kółkami czy siodełkiem, które można ściągnąć, gdy dziecko z niego wyrośnie. 

Hulajnogi dla starszych dzieci nie różnią się szczególnie z modelami dla dorosłych. Ważne jest tutaj dopasowanie rozmiaru do wzrostu, wieku i wagi dziecka.

W modelach dla osób starszych najbardziej liczą się kółka, dlatego zwróćmy uwagę na ich jakość, twardość, wielkość oraz ilość. Gdy nie czujemy się pewnie na modelu z dwoma kółkami, znajdźmy taki z trzema lub czterema. Większe koła sprawią, że jazda będzie przyjemniejsza, jednak w zamian za zwrotność i prędkość. Popatrzmy czy łożysko ma możliwość wymiany, a kierownica dysponuje możliwością regulacji. Warto także, żeby rączki były wygodne dla naszych dłoni. Istotny jest hamulec, najlepiej wybrać go według własnych preferencji. Zastanówmy się dobrze, jakie będzie przeznaczenie naszej hulajnogi i znajdźmy idealny model!