Ochraniacze na rolki

Czy ochraniacze na rolki są potrzebne? Jak wybrać najlepsze?

Jazda na rolkach to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Jest przyjemna i szybko można się jej nauczyć. Pomaga w budowaniu zgrabnej sylwetki oraz w dbaniu o ogólny stan naszej kondycji fizycznej. Dodatkowo pomaga przebywać częściej na świeżym powietrzu, spędzać czas z przyjaciółmi i szybciej poruszać się po mieście. Jednak na samej jeździe się nie kończy. Wiele osób trenuje slalom, uczy się różnych akrobacji, jeździ po murkach i rampach. O ile kask dla każdego jest podstawą, to niektórzy zapominają o odpowiednich ochraniaczach na rolki. Z tego powodu przygotowaliśmy artykuł zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów, którzy nie wiedzą, jakie zabezpieczenia najlepiej wybrać. Które ochraniacze na rolki sprawdzą się najlepiej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dlaczego warto kupić ochraniacze na rolki?

Tak często dbamy o naszych bliskich, zapominając równocześnie o sobie. Ucząc skatingu nasze dzieci, obowiązkowo kupujemy dla nich ochraniacze, aby nie stała się im krzywda. Oczywiste jest, iż po upadkach, wielu zadrapaniach czy poważniejszej kontuzji do konkretnej dyscypliny sportu łatwo się zrazić. Jednak zdarza się, że nie dopuszczamy do siebie takich myśli. Może prowadzi do tego zwyczajny optymizm, zbyt duża pewność siebie czy nawet naiwność. Wśród profesjonalistów wymówek jest wiele. Te najczęściej powtarzane to brak wygody i swobody ruchów w jeździe w ochraniaczach.  Pojawia się także myślenie, że skoro do tej pory nie miało się żadnego ciężkiego urazu, to na pewno jeździ się wystarczająco dobrze i bezpiecznie, aby uniknąć wszystkich wypadków w przyszłości. Jest to oczywiście myślenie błędne, ponieważ do kolizji czy upadku może dojść również nie z naszej winy. Wystarczy, że ktoś straci równowagę i w nas uderzy. Mogą się do tego przyczynić również warunki atmosferyczne: śliska nawierzchnia, mokre liście, silny wiatr lub kałuża, której nie zauważymy. Wśród osób początkujących zdarza się, że niektórzy zwyczajnie wstydzą się zakładania ochraniaczy na rolki. Szczególnie nastolatkom wydaje się, że jazda w ochraniaczach to ujma do wyglądu skatera. Nic bardziej mylnego! Trzeba zapamiętać, że takie zabezpieczenia to ochrona konieczna, a jej brak może się skończyć utratą zdrowia, a nawet życia. 

Cechy dobrych ochraniaczy na rolki

Jesteś już przekonany, że ochraniacze na rolki są potrzebne? Teraz musisz wybrać te odpowiednie. Najważniejsza jest oczywiście ich jakość i dobra konstrukcja. Materiały, z których zostały wykonane, odgrywają kluczową rolę. Wyściółka musi bardzo dobrze odprowadzać pot i wilgoć, a materiał zewnętrzny musi być odporny na ścieranie. Ochraniacze na rolki powinny także być lekkie, szczególnie dla dzieci, aby nie ograniczać zakresu ruchów skatera. Zastanów się nad wyborem rozmiaru. Sklepy oferują najczęściej wielkości od XS do XL, z reguły rozmiar ochraniaczy zależy od wzrostu użytkownika. Zwróć uwagę na dopasowanie, te odpowiednie będą przylegać, ale nie mogą uciskać zbyt mocno. Warto kupić te z dodatkową regulacją, aby ułatwić ich dopasowanie. Konieczne też będą wytrzymałe rzepy, które nie będą się zachowywały, jak zużyte, zaledwie po kilku jazdach. Nie warto kupować pierwszego lepszego zestawu. Może wystarczy on osobom początkującym, ale szybko się zniszczy, ponieważ początki nauki wiążą się najczęściej z dużą liczbą upadków. Droższe ochraniacze stanowczo powinni kupić profesjonaliści, którzy specjalizują się w jeździe na rolkach agresywnych czy szybkościowych lub kochają Freestyle. Duża prędkość, skoki, strome zjazdy, nierówna nawierzchnia – o upadek naprawdę łatwo. Droższe modele ochraniaczy będą miały o wiele wyższą odporność, konieczną przy dynamicznym stylu jazdy.

Które części ciała wymagają ochraniaczy?

Do jazdy na rolkach nie założymy oczywiście pancerza! Aby jazda stała się dużo bardziej bezpieczna, wystarczy kilka podstawowych części.

  • Ochrona nadgarstków – ludzkim odruchem w czasie upadku jest wyciągnięcie przed siebie rąk. Z tego powodu nadgarstki mogą ucierpieć najbardziej. Jest to bardzo niebezpieczne oraz oczywiście bolesne. Aby nie skazać się na gips i naukę pisania drugą ręką, warto kupić odpowiednie ochraniacze na nadgarstki. Te dobre powinny być sztywne i wyprofilowane, a materiał wykorzystany w środku, musi z łatwością przepuszczać powietrze. Warto zwrócić uwagę czy dobrze przylegają.
  • Bezpieczne kolana – każda wywrotka, potknięcie czy wjazd w dziurę, kończy się upadkiem na kolana, często z ogromną siłą, nawet przy niewielkiej prędkości. Bez zabezpieczeń z łatwością można rozedrzeć spodnie i skórę, nabawić się siniaków, a nawet poważnej kontuzji. Dlatego ochraniacze na kolana muszą być odporne, stabilne i wygodne, aby amortyzować każdy upadek. Dobrze dobrany rozmiar jest gwarancją swobody ruchów.
  • Chronione łokcie – ta część ciała jest niezwykle wrażliwa, dlatego każde uderzenie lub przetarcie jest naprawdę bolesne. Chociaż upadki na łokcie zdarzają się rzadko, to warto o nie zadbać. 
  • Zabezpieczone dłonie – aby nie nabawić się zbyt wielu zadrapań, warto kupić także sportowe rękawiczki. Wtedy jazda z pewnością będzie komfortowa!