Kulki proteinowe i pellety

Kulki proteinowe i pellety

Kulki proteinowe kojarzą się ściśle z połowem królewskiej ryby, jak zwykło nazywać się karpia. Skład wielu zanęt i przynęt jest ściśle utrzymywany w tajemnicy przez wędkarzy, którzy sami, metodą prób i błędów, doświadczenia i wiedzy starszych pasjonatów połowów tworzą odpowiednie mieszanki. W dzisiejszej dobie mamy do wyboru wiele gotowych kulek proteinowych. Mimo że kulki proteinowe są wytwarzane przez wielu producentów w najróżniejszych wielkościach, kolorach czy smakach, to mają bardzo zbliżony skład. Do ich produkcji używa się wysokiej jakości białek, mieszanek proteinowych, węglowodanów, tłuszczów oraz minerałów i witamin. Co jeszcze należy wiedzieć o kulkach proteinowych? Czym wyróżnia się i do czego używa się pelletu wędkarskiego? Zapraszamy do lektury.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kulki proteinowe – niech karpie mają się na baczności 

Kulki proteinowe do używane do połowu karpi nazywają się z j.ang. „boilies”. Spolszczona nazwa  to kulki karpiowe – są w kształcie kuli i zawierają w swoim składzie białko, czyli innymi słowy, proteiny. Nie oznacza to, że wszystkie kulki proteinowe są naszpikowane wysoką zawartością protein, ale jednak ten składnik jest kluczowy. 

Składniki wykorzystywane w produkcji kulek proteinowych to przede wszystkim mąki, mączki i ziarna. Tak więc kulki proteinowe składają się między innymi z:

  • mączki sojowej odtłuszczonej
  • mączki sojowej pełnotłustej
  • mączki z kryla
  • mączki z kałamarnicy
  • mączki krewetkowej
  • mączka z glonów
  • mączki z muszli
  • semoliny
  • mączki rybnej (najlepiej tłoczonej na zimno)

Ziaren: 

  • siemię lniane
  • siemię konopne,
  • siemię słonecznikowe
  • konopie
  • czarnuszka
  • rzepik
  • kukurydza

Kulki proteinowe – do wyboru do koloru

Jeśli znajdziesz się w sklepie wędkarskim stacjonarnym czy też przeglądasz ofertę sklepu internetowego, na pewno pierwsze co wpadnie Ci w oko to różnorodność kolorystyczna kulek proteinowych. Swoją barwę kulki proteinowe zawdzięczają przeróżnym barwnikom, Nie jest tajemnicą, że do kulek proteinowych dodaje się również liczne aromaty. 

Składniki wiążące kulek proteinowych – łowimy karpia

Kulka proteinowa to po prostu uformowane w kulę ciasto. Żeby ciasto miało konsystencję stałą i pozostawało w określonym przez nas kształcie (w tym przypadku kuli) musimy użyć odpowiednich składników wiążących, jakimi są jajka lub tak zwana albumina jajeczna.

Co ciekawe, do związania ciasta na kulkę proteinową można użyć całego jajka, ale tak dosłownie, czyli żółta, białka i skorupki – dzięki temu przynęta będzie po prostu bardziej chrupiąca. Karp ‘lubi to’. 

Jeśli chodzi o albuminę jajeczną, jest ona produktem całkowicie naturalnym, pozyskiwanym z kurzych jaj. Dzięki niej, ciasto na kulkę proteinową zachowa pożądany przez nas kształt i konsystencję. 

Rozmiary kulek proteinowych

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy kulkami proteinowymi jest ich wielkość. Ma ona znacznie w przypadku doboru przynęty do warunków środowiskowych: 

  • Największe kulki proteinowe na karpia mają średnicę od 25 mm do nawet 35mm i zazwyczaj są produkowane domowymi sposobami
  • Najmniejsze kulki proteinowe wykorzystywane do połowu karpia mają średnicę od 8mm do 12 mm i są zalecane wówczas, gdy ryby słabo żerują lub nastawiamy się na mniejsze egzemplarze. Takie rozmiary umożliwiają też tworzenie z nich tzw. bałwanków na włosie, kiedy zakładamy kilka kulek. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez wędkarzy przynęt należą kulki proteinowe o średnicy od 12 mm do 18mm. 

Pellet wędkarski – co to jest? 

Pellet wędkarski to nic innego jak podstawowa przynęta/zanęta wędkarska na ryby. Jednym z najważniejszych czynników dobrego pelletu wędkarskiego jest jego skład. Na dobry pellet składa się wiele elementów, z których każdy ma określoną funkcję. 

W skład pelletu wędkarskiego wchodzą różnorodne mąki (jak na przykład mąka kukurydziana), a także mączka kostna, czy ze skorupiaków. Kolejnymi składnikami są różnorodne dodatki smakowe, zapachowe, a także barwniki, dzięki którym pellet uzyskuje bardziej atrakcyjny dla ryb kolor. Kupując pellet, warto zapoznać się bliżej z jego składem. Poleca się przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy użyte dodatki, jak na przykład wspomniane środki smakowe i zapachowe są pochodzenia naturalnego. 

Jako że pellet używany jest nie tylko jako przynęta i zanęta dla ryb, ale również de facto jest rodzajem karmy, bardzo często wzbogaca się go w odpowiednie substancje odżywcze, jak aminokwasy, tłuszcze, witaminy i minerały.

Rodzaje pelletu wędkarskiego – zanętowy, przynęta, do metody 

Wybierając pellet, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze dobrze jest postawić na jakość. Najlepiej sprawdza się pellet wykonany z naturalnych składników. Jest on także nieszkodliwy dla ryb. Warto kupić pellet w kilku smakach i eksperymentować z jego użyciem.

Dobrej jakości pellet powinien być dość twardy, ale w kontakcie z wodą musi dość szybko zacząć się rozpadać. Jednocześnie powinno to trwać jakiś czas, by chmura zapachowa przyciągała ryby jak najdłużej. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie przed zakupem porady innych wędkarzy i dostosowanie smaku i zapachu pelletu do ryb w danym zbiorniku.

  • Pellet zanętowy – jako materiał na zanętę pellet nie ma sobie równych. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze w wielu zbiornikach ryby są przyzwyczajone do pelletu i doskonale znają jego smak. Wiąże się to z faktem, że wielu hodowców używa go do karmienia. Kolejną kwestią jest smak, zapach i kolor pelletu.
  • Pellet wędkarski jako przynęta – pellet na karpia może być używany jako przynęta. Choć wybiera się tu przede wszystkim jego typ o większych ziarnach. Najłatwiej pelletu używa się do łowienia na włos. Znacznie ułatwia to dziurka, która najczęściej obecna jest w ziarnach pelletu. Dobór produktu o odpowiednim składzie, ale także smaku, zapachu i kolorze powinien zależeć oczywiście przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia wędkarza. 
  • Pellet do metody (czyli popularny method pellet) to pellet o mniejszych ziarnach, który jednak trzeba odpowiednio przygotować. Należy go mianowicie przez pewien czas namoczyć w odpowiedniej ilości zalewy. Zalewa taka sprawia, że pellet mięknie nieco i łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Jednocześnie wzmacnia znacznie jego smak i zapach.