Pozostałe elementy zestawu wędkarskiego

Pozostałe elementy zestawu wędkarskiego

Zestaw wędkarski składa się z bardzo wielu charakterystycznych i mniej znanych elementów. Dobór odpowiednich akcesoriów do wędkowania ściśle związane jest z rodzajem wędkarstwa, jakie preferujemy. Dzisiaj zajmiemy się tematyką mniej oczywistych elementów wyposażenia wędkarza. Co warto kupić, wybierając się na biwak wędkarski? Czym charakteryzują się poszczególne style wędkarstwa? Zapraszamy do lektury.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zestaw wędkarski – przygotuj się na wszystko

Elementy zestawu wędkarskiego, jakie zwykle przychodzą nam na myśl to standardowo: wędka, żyłka, haczyk, przynęta czy wiaderko. Tak wyobrażamy sobie ekwipunek wędkarza, który powolnym krokiem zmierza wypakowany nad pobliski zbiornik wodny. Dodatkowymi atrybutami wędkarza są nieodzowne: kamizelka, kapelusz i krzesełko wędkarskie. 

Może to dla niektórych będzie zaskoczenie, ale na tym lista elementów zestawu wędkarskiego się nie kończy, właściwe to tylko skromny początek. 

Profesjonalny wędkarz posiada szeroką gamę wszelkiego rodzaju akcesoriów, które pomocne są w wielu konkretnych sytuacjach podczas połowu, jak choćby zapobiegają skręcaniu się żyłki, wypadaniu przynęty z haczyka, pomogą przebić się przez lód czy zwabią konkretny gatunek ryby. 

Kompletujemy profesjonalny zestaw wędkarski – według rodzajów wędkarstwa

Do głównych rodzajów wędkarstwa trzeba zaliczyć: wędkarstwo podlodowe, morskie, spinningowe, muchowe, spławikowo – gruntowe oraz trolling.  

Przy kompletowaniu zestawu wędkarskiego należy mieć na względzie fakt, że różne rodzaje wędkarstwa wymagają różnych akcesoriów, a to ze względu na swoją specyfikę. Czego innego będziemy potrzebować do spinningu, inne elementy zakupimy do wędkarstwa podlodowego, natomiast trolling to zupełnie odmienny temat. Każdy z rodzajów wędkarstwa różni się przede wszystkim środowiskiem łowienia ryb, metodą wędkowania i – jak zostało zaznaczone wcześniej – używanych przy łowieniu sprzętów.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wędkarstwa oraz charakterystyczne elementy zestawu wędkarskiego:

  • Spinning – jedna z najpopularniejszych metod połowu ryb, polega na naprzemiennym zarzucaniu wędki i ściąganiu jej za pomocą wędziska i kołowrotka. Wędkarz może wykonywać także wabiące ruchy wędziskiem tak, aby ruch przynęty jak najbardziej przypominał ruch chorej, przestraszonej rybki. Elementy zestawu wędkarskiego spinningowca to między innymi: klipsy (z magnesem i bez magnesu), rozwieracze, szczypce zaciskowe, opaski zaciskowe, obcinacze, kleje do gum, opaski na wędkę, szklane grzechotki (są to szklane ampułki ze stalowymi kulkami, doskonałe uzupełnienie przynęt gumowych) czy koraliki wędkarskie. 
  • Wędkarstwo podlodowe – ten rodzaj wędkarstwa, jak sama nazwa wskazuje, znajdzie zwolenników wśród osób lubujących się w łowieniu ryb pływających pod taflą lodu. Najpierw oczywiście należy się do nich przedostać, co umożliwi wędkarski świder do lodu. Kolejnym elementem zestawu wędkarza podlodowego jest czerpak do lodu powstającego w przeręblu po wierceniu otworów. Niezastąpiona część ekwipunku pozwalająca oczyścić otwór również w trakcie obmarzania. Metalowa łyżka osadzona jest na drewnianym uchwycie zapobiegającym wychłodzeniu rąk.
  • Wędkarstwo morskie – to połowy ryb na pełnym morzu z pokładu na przykład kutra. Do elementów zestawu wędkarskiego wykorzystywanych przez wędkarzy morskich należą dodatkowo: torba na pilkery, licznik głębokości, pas morski. Wędkarz na pełnym morzu używa także: kolorowych koralików luminescencyjnych, siatek, chroni palec specjalną osłonką – osłona palca wskazującego przed rozcięciem żyłką przy ekstremalnie dalekich wyrzutach, pozwala na wkładanie jeszcze większej siły w wyrzut, wykonana ze skóry, znakomicie chroniącej palec i elastycznej gumy gwarantującej idealne dopasowanie
  • Wędkarstwo muchowe – to łowienie ryb na tak zwaną muszkę; metoda uważana przez preferujących ją wędkarzy za elitarną, ponieważ rozpowszechnia ideologię catch & release, czyli wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do wody. W tym celu wykorzystuje się haczyki bezzadziorowe, tak aby możliwie jak najmniej uszkodzić złowiony okaz. Przynęty stosowane w wędkarstwie muchowym potrafią być prawdziwymi, małymi dziełami sztuki. Wielu pasjonatów wędkarstwa muchowego potrafi bowiem samodzielnie wykonać muchy w przeróżnych kształtach i o bogatej kolorystyce. Muchy są najbardziej charakterystycznym elementem zestawu wędkarskiego przy tym rodzaju połowu ryb, a wyróżniamy: suche muchy, mokre muchy, nimfy i streamery. 
  • Wędkarstwo spławikowo-gruntowe – zestaw do połowu metodą spławikową składa się z wędziska, żyłki głównej, spławika, obciążenia i przyponu z haczykiem. W metodzie spławikowo-gruntowej przynęty są najczęściej pochodzenia naturalnego, zwykle jeszcze żywe. W Polsce w trosce o odpowiednie przestrzeganie zasad na łowiskach stworzony został przez PZW Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, w którym dokładnie opisano zasady, jakim kierować powinien się wędkarz, uprawiając wędkarstwo spławikowo-gruntowe. W ostatnim czasie zabroniona została, chociażby metoda połowu na tzw. kulę wodną. Do tej pory popularna metoda zakładała wykorzystanie kuli z tworzywa sztucznego, która do połowy zapełniała się wodą.
  • Trolling – łowienie na tzw. dorożkę, w naszym kraju zaczyna dopiero raczkować (przed laty miało nieco zły PR, ponieważ kojarzone było ściśle z kłusownictwem), coraz śmielej podbija serca Polaków; ta metoda wędkarstwa jest uważana za bardzo bogatą i wymagającą jeśli chodzi o dobór sprzętu i akcesoriów wędkarskich (nawet więcej, niż w spinningu); bardzo popularnym akcesorium używanym przez fanów trollingu jest echosonda, winda czy profesjonalny uchwyt do wędki.