Materiały PVA

Materiały PVA

Materiały PVA to osobna dziedzina w świecie elementów zestawu wędkarskiego. Chociaż nazwa na pierwszy rzut oka nie wskazuje, czym się charakteryzują, po rozwinięciu skrótu PVA temat staje się znacznie bliższy. PVA – polialkohol winylu, bądź alkohol poliwinylowy to polimer winylowy, który jako jeden z nielicznych rozpuszcza się w wodzie. W takim wypadku nie powinno nikogo dziwić, że materiały PVA znalazły zastosowanie w wędkarstwie. Co jeszcze warto wiedzieć o materiałach PVA stosowanych w zestawach wędkarskich? 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

PVA – podstawowe informacje

Najważniejsze zastosowania poli (alkoholu winylowego): 

  • Kleje i materiały wiążące 
  • Wędkarstwo 
  • Substancja pomocnicza w polimeryzacji emulsyjnej 
  • Substancja zapobiegająca erozji gleby 
  • Wytwarzanie tymczasowych powłok ochronnych 
  • Składnik spoiwa poszczególnych warstw w wielowarstwowym, „bezpiecznym” szkle 
  • Produkcja rozpuszczalnych w wodzie opakowań
  • W przemyśle kosmetycznym jako emulsyfikator
  • Składnik żeli do włosów 
  • Składnik tzw. „sztucznych łez”

Jednym z najbardziej znanych zastosowań materiałów PVA to wędkarstwo oraz tak zwane hydrożele PVA. 

Hydrożele    zaliczane    są    do    grupy    materiałów    polimerowych    posiadających    zdolność pochłaniania   dużych   ilości   wody,   przy   czym   zjawisku   temu   nie   towarzyszy   rozpuszczanie polimeru. Hydrożele można otrzymać w reakcji polimeryzacji odpowiednich monomerów lub z już istniejących polimerów hydrofilowych.

W  przyszłości  układy  termochromowe  na  bazie  hydrożelu  PVA  mogą  być  stosowane jako  ekonomiczna  alternatywa  w  elektrochormowych  lub  fotochromowych  aplikacjach, takich  jak  samochodowe  lusterka  wsteczne,  wielkoformatowe  drogowskazy,  inteligentne szyby przeciwsłoneczne, optyczne komórki pamięci. 

Oprócz zmiany pH wraz ze wzrostem temperatury zmienia się także konsystencja żelu (następuje jego upłynnienie). 

Obecnie  brak  jest  doniesień  na  temat  szkodliwości  zarówno   poli (alkoholu winylowego) oraz hydrożelu PVA – właśnie ten czynnik bardzo pozytywnie wpływa na używanie materiałów PVA w wędkarstwie, gdzie materiały PVA mają styczność z wodą i w niej pozostają.

Materiały PVA w wędkarstwie – daj sobie szansę na dużą rybę

W przemyśle PVA występuje między innymi jako składnik klejów czy lakierów. PVA znalazł szerokie zastosowanie w wędkarstwie, jako składnik przeróżnych akcesoriów służących do połowu ryb, a zawdzięcza to jednej ze swoich cech, jaką jest rozpuszczaniu się w wodzie.

Materiał PVA w wędkarstwie najczęściej spotykany jest: w formie nici, worków bądź siatek, które zaczynają się rozpuszczać po kontakcie z wodą. Zastosowanie materiałów PVA umożliwia punktowe podanie wybranej zanęty bezpośrednio na zestaw. Bez względu na to, czy chcemy posłać w łowisko garść kulek, pelletów czy suchych ziaren, dzięki materiałom PVA będziemy mieli pewność, że nasza zanęta znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie haczyka.

Czas rozpuszczania materiałów PVA jest zależny od temperatury wody – im cieplejsza woda, tym szybciej nastąpi rozpuszczenie. Materiały PVA zyskują coraz większą popularność w naszym kraju, ale nie spotkamy ich jeszcze u każdego wędkarza. 

Przykładem elementu zestawu wędkarskiego, wykonanego z materiału PVA, jest rozpuszczalna w wodzie folia PVA. Świetnie sprawdzała się w świecie wędkarstwa karpiowego, skąd szybko przeniosła się dalej, niosąc pomoc w łowieniu innych ryb metodą gruntową oraz spławikową. Zalety folii wędkarskiej z PVA:

  • punktowe zanęcenie łowiska 
  • ulokowanie zestawu wędkarskiego dokładnie w nęconym punkcie.

Materiały PVA – nici, worki, siatki wędkarskie

Producenci materiałów PVA wykorzystywanych w wędkarstwie zachęcają do zakupu swoich produktów wymieniając szereg zalet, jak choćby bezpieczeństwo dla środowiska i niepozostawianie żadnych osadów w okolicach zanęty. Najpopularniejsze akcesoria wędkarskie wykonane z materiałów PVA to:

  • Nici PVA – używa się ich z małymi i delikatnymi przynętami, nić PVA służy do obwiązywania woreczków i siatek wędkarskich; inne zastosowanie nici PVA to nadzianie na nie kulek proteinowych lub pelletu
  • Woreczki PVA – na początek złota rada: należy pamiętać, że jeśli do naszego worka PVA powędruje zbyt mokra zanęta, rozpuści się on zanim założymy go na haczyk; w sklepach wędkarskich możemy zakupić woreczki PVA w różnych kształtach i wielu rozmiarach, do woreczka PVA wkładamy zestaw wraz z ciężarkiem ewentualnie dolewamy płynne ataktory – koniecznie rozejrzyj się za takimi, które nie rozpuszczają PVA, w przeciwnym razie: patrz na pierwsze zdanie; wędkarze cenią sobie stosowanie woreczków PVA, ponieważ dzięki nim nie muszą martwić się o zaplątanie się zestawu. 
  • Siatki PVA – można nią nęcić zanętą wszelkiego rodzaju, ale głównie wykorzystuje się ją do robienia wałeczków wypchanych drobnym, aromatyczną zanętą; mają różne średnice; w sklepach wędkarskich dostaniemy siatki z PVA o różnej grubości oczek; wałeczek wykonany przy pomocy siatki PVA i sticka, mixu, pelletu, pokruszonych kulek itp. umieszczamy następnie bezpośrednio na przypon i lekko wbijamy hak, unikając tym sposobem splątania zestawu. 
  • Pianki PVA – kolejnym w zestawieniu elementem zestawu wędkarskiego wykonanym z materiału PCA jest pianka; służy ona do przylepiania do włosa, żeby nie zaplątał się o hak lub do haka, żeby się wbił się np. w wodorosty opadając na dno.