Agrafki, krętliki, kółka łącznikowe

Agrafki, krętliki, kółka łącznikowe – elementy zestawu wędkarskiego

Podstawowe elementy zestawu wędkarskiego takie jak wędka, przynęta, fotel czy wiaderko są znane każdemu laikowi. Właściwie uznawane są wręcz za atrybuty wędkarza. Jak wiadomo, im dalej w las, tym ciemniej, i nie inaczej jest w przypadku elementów zestawu wędkarskiego, w skład którego wchodzi rzesza mniej znanych akcesoriów, jak choćby agrafki, krętliki czy kółka łącznikowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wędkarstwo spinningowe – dodatkowe akcesoria agrafki, krętliki, kółka łącznikowe

Jak wiele innych dziedzin życia i sportu, tak również wędkarstwo, dzieli się na kilka rodzajów. Do każdego z nich będziemy potrzebowali specyficznych akcesoriów, dla niektórych elementy zestawu są uniwersalne. 

Szczególnym rodzajem wędkowania jest spinning. To właśnie z nim głównie kojarzymy akcesoria takie jak agrafki, krętliki czy kółka łącznikowe. 

Spinning – to metoda połowu ryb na wędkę przy użyciu wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty polegająca na naprzemiennym zarzucaniu jej i ściąganiu za pomocą kołowrotka.

Spinning różni się od tradycyjnych metod połowu podawaniem przynęty. W spinningu to nie ryba szuka wędkarza, ale wędkarz szuka ryby. To właśnie stawia spinning w świetle najskuteczniejszych metod wędkarskich.

Podstawowe metody spinningowe:

  • Błystkowanie – na różnego rodzaju błystki. Klasyczna metoda spinningu.
  • Jigowanie – łowienie głównie gumami (najczęściej są to wszelkie przynęty zamontowane na jigowej główce) jak najmniej regularnie poprowadząc przynętę, tak by nadać wabikowi ruch, który sprowokuje drapieżnika do ataku.
  • Twitching – czyli poruszanie przynętą np. wobler prowadzony nie równomiernie, ale z lekkimi szarpnięciami. Można stosować też przynęty gumowe i błystki.
  • Boczny trok – to założony oddzielnie ciężarek do podawanej przynęty np. twistera czy rippera. Można posłać najlżejszą przynętę na odpowiednią odległość.
  • Drop Shot – to metoda do połowu wertykalnego. Prowadzenie przynęty polega na delikatnym poszarpywaniu szczytówką w celu wprawienia w ruch przynęty, ciężarek spoczywa cały czas na dnie.
  • Troling – linka (żyłka itp.) przymocowana jest do poruszającej się łódki, polegająca na ciągnięciu przynęty za poruszającą się łodzią przy wykorzystaniu zestawu spinningowego

Agrafki wędkarskie – co należy o nich wiedzieć?

Agrafki wędkarskie należą do tego typu akcesoriów wędkarskich, o których nie myślimy w pierwszym momencie robienia listy wędkarskich zakupów. Zwykle swoją przygodę z wędkowaniem rozpoczynamy oczywiście od wędki, wygodnego fotela, wiadra i przynęt. 

Z biegiem czasu i wraz ze wzrostem ilości połowów, szybko zaczniemy zdawać sobie sprawę, że czegoś nam brakuje, że coś można zrobić szybciej, efektywniej i przy użyciu mniejszej ilości wysiłku. Pewnie do końca nie wiemy, czy miałby być to uchwyt, zapinka, szybkozłączka… no właśnie, co konkretnie?

Do tej grupy elementów zestawu wędkarskiego z całą pewnością należy niepozorna agrafka wędkarska. Ten niewielki produkt potrafi sprawić, że zaoszczędzimy kilka cennych minut podczas połowu. Jak działa agrafka wędkarska? Dzięki zastosowaniu agrafki nie musimy za każdym razem zdejmować całego zestawu do połowu (np. odcinać żyłki i ponownie jej zawiązywać). 

Jest to szczególnie ważne w metodach wędkowania, przy których wymiana przynęty następuje często, a do tej grupy z całą pewnością należy spinning. 

Agrafka wędkarska – multiopakowania, wytrzymałość

Agrafki wędkarskie sprzedawane są w zestawach, zwykle po 10 sztuk lub 15 sztuk. Wykonane są na przykład ze stali węglowej, która zapewnia odporność na rdzę, ale także dużą wytrzymałość mechaniczną. 

Agrafki używane do wędkowania powinny być przez nas wybierane także ze względu na wytrzymałość, czyli innymi słowy, ciężar, jaki jest w stanie udźwignąć agrafka. Zwykle znajdziemy w ofercie producentów agrafki wędkarskie o udźwigu od 5 do ponad 10 kilogramów.

Krętliki wędkarskie – element zestawu wędkarskiego

Kolejnym „niepozornym” elementem zestawu wędkarskiego jest niewielkich rozmiarów krętlik. To kolejna rzecz, której nie szukamy w pierwszej kolejności, kompletując nasz pierwszy pakiet do wędkowania

Krętlik wędkarski ściśle związany jest z wyżej opisywaną agrafką. W niektórych sklepach wędkarskich te elementy występują razem jako krętlik z agrafką. To jakże niewielkich rozmiarów akcesorium jest naprawdę bardzo pomocne, ponieważ skutecznie zapobiega skręcaniu żyłki przez przynętę. 

Krętliki pełnią rolę pośrednika – łącznika pomiędzy żyłką główną a przyponem z haczykiem. Ze swej roli wywiązują się wzorowo i żaden z wędkarzy nie wyobraża sobie możliwości montowania zestawu bez użycia krętlika. Ponadto potrójne krętliki znajdują zastosowanie w metodzie spinningowej.

Kółka łącznikowe – do czego służą?

Kółka łącznikowe są elementem, stosowanym do zbrojenia zestawów jak również poszczególnych przynęt. Najczęściej wykorzystuje się je do wykonywania i zbrojenia woblerów, błystek, a także nietypowych przynęt, jak koguty lub indywidualnie projektowane przynęty wędkarskie. 

Kółka łącznikowe służyć mogą również jako element uzbrojenia zestawu, w tym zestawów karpiowych lub sumowych czy też zestawów przeznaczonych do łowienia ryb drapieżnych. Kółka łącznikowe eliminują ryzyko splątania się, a w przypadku uzbrajania woblerów, pozwalają na swobodny ruch haka, dzięki czemu przynęta wygląda na naturalną.

To niezbędna część zestawu każdego spinningisty.