Główki jigowe

Główki jigowe – elementy zestawu wędkarskiego

Elementy zestawu wędkarskiego niejednokrotnie posiadają dość enigmatyczne nazwy dla osób, które nie mają z wędkowaniem wiele wspólnego. Agrafki, krętliki, koraliki czy główki jigowe – to akcesoria dobrze znane doświadczonym wędkarzom, natomiast laicy nie szukają ich w pierwszej kolejności, kompletując swój pierwszy zestaw wędkarski. Dzisiaj przyjrzymy się z bliska tematyce główek jigowych. W jakim celu wykorzystujemy główki jigowe? Z czego wykonane są główki jigowe używane w wędkarstwie?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Elementy zestawu wędkarskiego – nie tak drogie jak myślisz

Jedną z barier ograniczających nas przed rozpoczęciem nowego hobby są wynikające z tego koszty. Boimy się, że nasz domowy budżet nie wytrzyma kolejnego obciążenia, spowodowanego wydatkami na akcesoria, ubiór, gadżety, dojazdy itp. 

W przypadku wędkarstwa nie musimy aż tak bardzo się tym martwić. Podstawowy zestaw wędkarza, czyli wędka, wiadro, przynęty i haczyki to wydatek, który jesteśmy w stanie przeżyć. Jeśli mamy w pobliżu zbiornik wodny, spokojnie jesteśmy w stanie dojść do niego pieszo. Na szczęście w Polsce nie brakuje łowisk, dlatego o miejsce do połowu bądź spokojny. 

Chcesz łowić ryby? Musisz mieć zezwolenie

Pamiętaj, iż łowienie ryb w naszym kraju wymaga specjalnego zezwolenia, nazywanego kartą wędkarską. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania. Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski.

Za łowienie ryb bez karty wędkarskiej (lub nieposiadanie jej przy sobie) grozi kara: straż rybacka może ukarać nas grzywną w wysokości 200 zł. Wędkarze mogą być kontrolowani zarówno przez straż rybacką, jak i policję, straż łowiecką, straż leśną i straż parków narodowych. Każdy wędkarz, oprócz tego, że musi posiadać kartę wędkarską, powinien pamiętać o okresach ochronnych ryb, a także o tym, że ustawa o rybactwie śródlądowym zabrania połowu ryb o wymiarach ochronnych.

Elementy zestawu wędkarskiego – główki jigowe. Co to jest? 

Główka jigowa to nazwa dość zagadkowa, raczej nie spotykana na co dzień. Znają ją za to doskonale pasjonaci wędkarstwa spinningowego, ponieważ główka jigowa służy do zbrojenia przynęt. Główka jigowa zawdzięcza swoją nazwę budowie – przypomina kijankę z dużą główką i cienkim, długim ogonkiem. 

Haki w główkach jigowych ostrzone są chemicznie i wzmacniane w kilku procesach produkcyjnych specjalnie po to, aby wytrzymać jak największe przeciążenia związane z holem dużych ryb drapieżnych.

Główka w główce jigowej to nic innego jak obciążenie, a ogonek to po prostu haczyk. Główkami jigowymi zbroimy przede wszystkim, przynęty gumowe, takie jak: rippery, twistery, kopyta czy pierzaste koguty oraz wszystkie inne pochodne przynęt gumowych.

Powyższy opis główek jigowych dotyczy pierwszych produkowanych główek, dzisiaj w ofercie producentów znajdziemy wszelkie kształty, kolory i wielkości tych akcesoriów, dzięki czemu bez problemu dopasujemy główkę jigową do przynęty.

W sklepach wędkarskich znajdziemy główki o kształtach:

  • kulistych
  • eliptycznych – kształtem przypominają piłkę do rugby, ułożoną prostopadle względem haczyka
  • trójkątnych 
  • stójkowych – dzięki tej główce jigowej można uniknąć kontaktu przynęty i haczyka z dnem; Specjalnie profilowana główka, zwykle płaska w jednej części, spadając na dno, ustawia się w taki sposób, że haczyk sterczy ku górze, pod kątem. Efektem tego zabiegu jest naturalny wygląd przynęty, która w takiej postawie główki, wygląda jak szperająca w dnie pyskiem, mała rybka czy robaczek.
  • typu konik – główka jigowa przypomina po prostu głowę konia, używana często do połowu okoni na tak zwane małe główki
  • główki jigowe domowej produkcji, które mają najwymyślniejsze kształty, wzory i kolory.

Co zyskujemy przez stosowanie główki jigowej? Dzięki niej przynęta nie zsuwa się z haczyka. 

Jak dopasować główkę jigową do przynęty?

To pytanie, na które odpowiedzi szuka wielu początkujących wędkarzy spinningowych. Z czasem każdy nabierze wprawy, ale początki bywają trudne i obarczone próbami i błędami. Od czego uzależniamy zatem wybór odpowiedniej główki jigowej? Oto najważniejsze czynniki:

  • wielkość przynęty – główka jigowa musi pasować do przynęty, na szczęście na rynku są dostępne różne wielkości i wagi główek jigowych np. od 3 g do nawet 50 g. 
  • ukształtowanie i głębokość łowiska – w tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zawsze na głębokie łowiska należy stosować ciężkie główki, czasem lżejsza główka sprawi, że zaczniemy łowić spore okazy ukryte w toni zbiornika, a nie przy dnie
  • osiągnięcie pożądanego efektu pracy przynęty
  • kolor przynęty – drapieżne ryby szybko reagują na nagłą zmianę koloru przynęty i koloru główki jigowej, natomiast należy zasięgnąć wiedzy, jakie konkretnie kolory działają na dany gatunek ryby, gdyż to, co jedną rybę przyciąga i pozwala złapać, inną skutecznie odstraszy. Co więcej, warto używać nie tylko kolorowych przynęt, ale także barwnych główek jigowych (jeśli mamy w ekwipunku wędkarskim tylko główki ołowiane, warto pomalować je farbami czy lakierami – nawet do paznokci).