Przypony i dozbrojki

Przypony i dozbrojki – elementy zestawu wędkarskiego

Dozbrojki wędkarskie to temat dyskusyjny, ponieważ od lat trwają „przepychanki” czy dozbrojki stosować, czy też nie. Dozbrojki używane są głównie do połowu szczupaków, ale nie są obce wędkarzom przy łowach sandaczy. Przypona wędkarska to natomiast odcinek żyłki lub plecionki służąca do połączenia haczyka, kotwiczki, sztucznej przynęty, ciężarka albo kombinacji tych elementów z żyłką główną. Co jeszcze warto wiedzieć o przyponach i dozbrojkach wędkarskich?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

„Gdyby nie dozbrojka, nie złowiłbym tej ryby” czyli czy warto wyposażyć się w ten element zestawu wędkarskiego

Konieczność albo raczej użyteczność dozbrojki jest dla niektórych wędkarzy kwestią dyskusyjną. Jedni bez dozbrojki nie wyruszają na połowy większej ryby, inni nigdy nie mieli jej w swoim asortymencie wędkarskim. Ale co to właściwie jest dozbrojka? To po prostu dodatkowa kotwiczka na gumowej przynęcie. Jest to rodzaj „zmyłki” dla ryby, która czasami tylko ociera się z zaciekawieniem o gumową przynętę, a dzięki dozbrojce nieoczekiwanie łapie się na nią. 

Trzeba wiedzieć, że drapieżna ryba, taka jak szczupak, nie zawsze z wściekłością rzuca się na naszą przynętę. Czasem dosłownie trąci ją końcem pyska, innym razem płynie za nią i obserwuje, delikatnie podszczypując za ogonek.

Dozbrojka wędkarska bardzo przydaje się także podczas holu większej ryby, ponieważ dzięki dozbrojce sandacz czy szczupak nie odczepią się tak łatwo od przynęty. Dozbrojka, jak nie trudno się domyślić, pełni rolę dodatkowego zaczepu.

Jeśli chodzi o oponentów dozbrojek, wymieniają jako ich wady zaczepianie się niechcianych przedmiotów o dodatkową kotwiczkę. Nie chodzi oczywiście o osławione, stare buty na dnie morza, ale o na przykład trawę i inne porosty wodne. 

W takim wypadku faktycznie warto zrezygnować z dozbrojki podczas połowu – ale spójrzmy prawdzie w oczy, nie zawsze łowimy w takich miejscach. W łowiskach bez zarośli dozbrojka niejednokrotnie pomoże nam nie tylko złowić, ale i z sukcesem przyholować rybę na miejsce. 

Dozbrojka wędkarska – jaką wybrać i jak zamocować?

Dozbrojki wędkarskie bez problemu kupimy w każdym sklepie wędkarskim czy to stacjonarnym,  czy internetowym. Jeśli ktoś ma zdolności manualne, a wśród cierpliwych wędkarzy takich ludzi nie brakuje, może oczywiście wykonać dozbrojkę sam, przecież konstrukcja małej kotwiczki nie jest zbyt skomplikowana. 

Dozbrojka może być przymocowana do kawałka stalki czy wolframu albo do kawałka solidnego fluorocarbonu. To, czy wybierzemy dozbrojkę dwuramienną, czy trójramienną zależy od wielkości przynęty. Zwykle mówi się o przynętach małych (do 14 cm), średnich (15 – 25 cm) i dużych (ponad 25 cm). Do małych i średnich stosuje się dwuramienne kotwiczki, natomiast do większych trójramienną. 

Wielkość kotwicy używanej do dozbrojki musi być oczywiście dobrana do wielkości przynęty, podobnie jak długość linki, na której wykonana jest dozbrojka. W przypadku dużych gumowych przynęt stosuje się nawet dwie dozbrojki. Jedną kotwiczkę umiejscawia się w przedniej części przynęty, a drugą nieco dalej, bliżej ogona. W takim wypadku należy pamiętać o wytycznych: jeśli stosujemy dwie kotwice, to zgodnie z Regulaminem amatorskiego połowu ryb (RAPR), musimy zrezygnować z haka w główce jigowej (możemy go na przykład odciąć). 

Przypon wędkarski – co należy o nim wiedzieć?

Przypon wędkarski, jak zostało wspomniane wyżej, to odcinek żyłki lub plecionki służąca do połączenia haczyka, kotwiczki, sztucznej przynęty, ciężarka albo kombinacji tych elementów z żyłką główną. 

Podstawowa zasada dotycząca doboru przyponu mówi, iż różnica grubości pomiędzy żyłką główną a przyponem nie może być większa niż 0,04 (w skrajnych przypadkach 0,05 mm). W tym miejscu nie można zapominać o właściwościach łączonych żyłek:

  • jeżeli wędkujemy metodą spławikową z kołowrotkiem, niedaleko brzegu, to należy stosować przypony z miękkich żyłek, bardziej rozciągliwe, 
  • jeśli potrzebne jest dynamiczne zacięcie z większej odległości, wówczas żyłki przyponowe powinny być sztywniejsze i mocniejsze. 
  • łowienie wśród roślinności i zaczepów: stosujemy sztywniejsze przypony, bo takie żyłki lepiej przecinają łodygi roślin i jako mniej elastyczne trudniej odkształcają się na zaczepach.

Dobór przypony wędkarskiej  ze względu na metodę połowu przedstawia się następująco:

  • w metodzie gruntowej wędkarze używają przypony krótsze i nie tylko z żyłki, ale i z plecionki. Dlaczego? Robi się to po to, aby zmylić rybę: ma nie wyczuć, że haczyk jest do czegoś przywiązany; przypony z plecionki są bardzo popularne w metodzie włosowej, plecionka jest bardzo giętka cienka i wytrzymała.
  • w metodzie spławikowej przypon powinien być z cieńszej żyłki niż główna: ma być słabszym punktem zestawu np. jeżeli zaczepimy haczykiem o coś w wodzie –to po mocnym szarpnięciu zerwiemy żyłkę przyponową i nie stracimy spławika z ciężarkami tylko sam haczyk; cieńsza żyłka przyponowa ma też za zadanie zmylić rybę (oszukać, żeby jej nie widziała ani nie wyczuła dotykiem); w zestawach spławikowych zaleca się dość długie przypony, najczęściej stosuje się od 30 cm do 50 cm, jednak przy bardzo głębokich zbiornikach i czystej wodzie wędkarze stosują nawet 100 cm przypony.