Wędkarstwo
Wędkarstwo – hobby i sport
Wędkarstwo wymaga wprawy, cierpliwości, umiejętności i siły. Dla jednych wędkarstwo jest weekendowym hobby, dla innych dyscypliną sportową, w której mierzą się podczas zawodów z przeciwnikami z całego świata. Wędkarstwo jest mylnie uważane za nudne spędzanie dnia dla ludzi bez wyobraźni lub dla starszych osób. Faktem jest, iż potrzeba do wędkowania sporo czasu, ale zalety, jakie przynosi połów, są nie do przecenienia, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, która może sobie przy wędkowaniu „wyrobić” pozytywne cechy charakteru. Co jeszcze warto wiedzieć o wędkowaniu? Jakie są rodzaje wędkarstwa?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Wędkarstwo – polska kadra narodowa
Na wstępie warto zaznaczyć, że nad Wisłą mamy swój narodowy Związek Wędkarski oraz przede wszystkim Drużynę Narodową, która reprezentuje nasz kraj w wędkarstwie na arenie międzynarodowej. Nie wszyscy o tym wiedzą, a szkoda – polska drużyna odnosi spore sukcesy w tej dziedzinie. Brak popularności wędkarstwa w Polsce wynika zapewne ze specyfiki tego sportu – nie oszukujmy się, że nie jest tak porywający jak ekspresyjne mecze piłki nożnej czy siatkówki, które kibice oglądają z zapartym tchem.
Polski Związek Wędkarski zrzesza ponad 600 tys. członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne. Jest kontynuatorem 140-letniej historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego. Struktury organizacyjne PZW tworzą koła (ok. 2500) i okręgi (42) jako jednostki terenowe. Związek opiera działalność na pracy społecznej członków.
Wędkarstwo – hobby i sport
Wędkarstwo jest najbardziej masowym hobby w Polsce. Wędkarstwo to rekreacja i wypoczynek, ale także dyscyplina sportowa uprawiana w wielu państwach na całym świecie.
Rokrocznie organizowane są mistrzostwa świata i Europy, w których uczestniczą członkowie PZW. W Polsce sport wędkarski realizowany jest w klubach wędkarskich, a zawody towarzyskie rozgrywane są w kołach.
Wędkarstwo – rodzaje
Kolejną sprawą dotyczącą wędkarstwa, którą warto poruszyć, są jego rodzaje – a tych jest kilka.
Rozróżniamy wędkarstwo:
- Morskie
- Muchowe
- Podlodowe
- Spinningowe
- Spławikowo-gruntowe
- Trolling
W każdym z powyższych rodzajów wędkarstwa używa się innej, odpowiedniej metody wędkowania i przystosowanej do danej techniki łowienia wędki.
Wędkarstwo morskie – co to jest?
Wędkarstwem morskim nazywamy połów ryb, podczas którego znajdujemy się na łodzi, brzegu plaży lub nabrzeżu portowym. Najczęściej wędkarstwo morskie kojarzy się z łowieniem ryb z kutra.
Wędkarstwo muchowe – najbardziej elitarna metoda łowienia?
Wędkarstwo muchowe wymaga zastosowania muchy, a raczej przynęty udającej owady w różnych stadiach rozwojowych (larwa, poczwarka, imago). Elitarność muszkarstwa wynika przede wszystkim z ideologii catch & release (złów i wypuść), szeroko propagowanej przez zwolenników tej metody wędkarskiej. W tym celu wykorzystuje się haczyki bezzadziorowe, tak, aby możliwie jak najmniej uszkodzić złowiony okaz.
W Polsce metodą muchową łowi się przede wszystkim pstrągi i lipienie. Popularne jest także łowienie troci, głowacic i łososi, lecz tak naprawdę tą metodą można złowić każdą rybę, tak drapieżną jak i białoryb.
Łowienie ryb spod lodu – sport na zamarzniętych akwenach
Jak sama nazwa wskazuje, wędkarstwo podlodowe polega na połowie ryb z zamarzniętych zbiorników wodnych. Ryby są aktywne pod lodem, dlatego ich połów jest jak najbardziej możliwy zimą.
Warto wiedzieć, iż wędkarstwo podlodowe ze względu na specyficzne warunki połowu jest najniebezpieczniejszą metodą łowienia ryb.
Wędkarstwo spinnigowe – co to oznacza?
Spinningiem nazywa się metodę sportowego połowu ryb na wędkę. Do wędkowania spinningowego potrzebujemy wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty. Wędkowanie spinningowe polega na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i ściąganiu za pomocą kołowrotka. Spinning jest zarezerwowany przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych, na przykład szczupaków, sumów, okoni, sandaczy.
Rodzaje przynęt w wędkarstwie spinningowym:
- małe, gumowe rybki (rippery lub twistery) – przynęty wykonane z silikonu, występują w różnych kształtach i kolorach, uzbraja się je w główkę jigową z hakiem;
- metalowe błystki (wahadłowe lub obrotowe) – imitują rybkę, tworząc dodatkowo falę akustyczną, którą ryby odbierają za pomocą linii bocznej, są to kawałki drutu z przyczepioną na końcu kotwicą, w połowie, których przyczepione są jedno lub dwa kolorowe skrzydełka
- plastikowe lub drewniane woblery – to najwierniejsze imitacje małych rybek, wyposażone są w ster.
Wędkarstwo spławikowo-gruntowe
Wędkarstwo spławikowo-gruntowe zasadniczo dzieli się na trzy odmiany: spławikowe, gruntowe i powierzchniowe. Zestaw do połowu metodą spławikową składa się z wędziska, żyłki głównej, spławika, obciążenia i przyponu z haczykiem.
W przypadku metody gruntowej musimy zaopatrzyć się w wędziska, żyłkę główną, obciążenia i przypon z haczykiem. Podstawową różnicą między metodą spławikową i gruntową jest sposób sygnalizacji brania.
Trolling jako metoda wędkowania
Trolling to metoda połowu głównie ryb drapieżnych. Trolling ma mnóstwo pasjonatów, ale także rozległe grono przeciwników. Polega na ciągnięciu przynęty umieszczonej na żyłce albo lince za jednostką pływającą po akwenie.
Co ciekawe, przed laty metoda trollingu była zakazana w Polsce. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów łowienia ryb na świecie.