Elementy zestawu

Elementy zestawu wędkarskiego

Zestaw wędkarski składa się z wielu elementów. Podstawowe wyposażenie każdego wędkarza to oczywiście wędka, podbierak, przynęta, fotel czy namiot. Co jeszcze znajduje się w ekwipunku wędkarza? Jakie elementy zestawu wędkarskiego obligatoryjnie powinny znaleźć się na wyposażeniu prawdziwego fana połowu ryb?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wędkarstwo – styl życia, sport i hobby

Wędkarstwo to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub wręcz przeciwnie – na odcięcie się od świata i kilkugodzinną ucieczkę od codziennych spraw. Wędkarstwo pomaga się zrelaksować, przemyśleć pewne sprawy, a koniec końców może nawet przywieźć do domu rybę na obiad.

Wędkarstwo wymaga od swoich adeptów dużej samodyscypliny i cierpliwości. Wczesne wstawanie skoro świt, przygotowywanie ekwipunku oraz czekanie, aż ryba chwyci przynętę – wszystko to jest nie tylko interesujące, ale także bardzo wymagające fizycznie. 

Zanim wyruszymy na pełne morze, albo chociaż nad pobliski zbiornik wodny, musimy rozpocząć przygodę od skompletowania zestawu wędkarskiego. Wbrew pozorom nie jest to zbyt duży wydatek, dlatego na uprawianie wędkarstwa może sobie dziś pozwolić praktycznie każdy. Początkujący miłośnicy tego sportu nie muszą bowiem od razu inwestować w zakup drogiego sprzętu wędkarskiego z najwyższej półki.

Elementy zestawu wędkarskiego – wędka

Najpopularniejsza wędka, to wędka typu teleskopowego (wędka teleskopowa). Ten obowiązkowy element zestawu wędkarskiego jest bardzo wygodny w transporcie, ponieważ przy składaniu mniejsze fragmenty chowają się w większych częściach wędki. 

Innym rodzajem wędek są te składane – zbudowane zazwyczaj z dwóch, trzech lub czterech części, które należy ze sobą złożyć w jedną całość.

Wybór wędki ściśle związany jest z tym, do jakiego połowu będziemy jej używać, bowiem wyróżniamy kilka rodzajów wędkowania: morskie, muchowe, podlodowe, spinningowe, spławikowo-gruntowe czy trolling. 

Tym samym wędki dzielimy na: wędki podlodowe, wędki spławikowe, wędki baty, wędki typu tyczka, wędki gruntowe, wędki spinningowe, wędki morskie, wędki muchowe. 

Ciekawym elementem zestawu wędkarskiego może zostać wędka spławikowa posiadająca specjalne miejsce do przykręcenia kołowrotka. Jest miękka i elastyczna pozwala na daleki zarzut spławika, długość takich wędek zaczyna się od 200 cm aż do 700, a nawet 800 cm. Wędkami spławikowymi łowi się białą rybę. Wędki spławikowe dzielimy na dwa rodzaje:

  • Odległościówki – długość odległóściówek 3.9 – 4.2 m, jak sama nazwa wskazuje, łowimy nimi na większą odległość, stawy jeziora, rzeki,
  • Bolonki – produkuje się je od 4 m do 9 m, idealnie nadaje się na głęboką wodę. Rzuty już nie są takie dalekie, ze względu na długość wędziska i ciężar wyrzutu. Dobrze jest kupić droższy kij porządnie wykonany i co najważniejsze lekki w trzymaniu w ręce. Taka bolonka poradzi sobie z karpiem 6 kg i przyponem 0.16 mm.

Elementy zestawu wędkarskiego – przynęty

Przynęty są nieodzownym elementem zestawu wędkarskiego. To przy ich pomocy jesteśmy w stanie zachęcić rybę do złapania się na haczyk. Tutaj znów rodzaj stosowanej przynęty zależny jest od metody wędkowania. Jako przykład podamy wędkarstwo spinningowe.

Wędkowanie spinningowe polega na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i ściąganiu za pomocą kołowrotka. Spinning jest zarezerwowany przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych, na przykład szczupaków, sumów, okoni, sandaczy.

Rodzaje przynęt w wędkarstwie spinningowym:

  • małe, gumowe rybki (rippery lub twistery) – przynęty wykonane z silikonu, występują w różnych kształtach i kolorach, uzbraja się je w główkę jigową z hakiem;
  • metalowe błystki (wahadłowe lub obrotowe) – imitują rybkę, tworząc dodatkowo falę akustyczną, którą ryby odbierają za pomocą linii bocznej, są to kawałki drutu z przyczepioną na końcu kotwicą, w połowie, których przyczepione są jedno lub dwa kolorowe skrzydełka
  • plastikowe lub drewniane woblery – to najwierniejsze imitacje małych rybek, wyposażone są w ster.

Fotel wędkarski jako obowiązkowy element zestawu wędkarskiego

Fotel wędkarski to obowiązkowe wyposażenie wędkarza, który zarzuca wędkę z brzegu. Godziny tkwienia w pozycji stojącej lub na „gołej” ziemi skutecznie odbiorą przyjemność z samego wędkowania. Mini-turysytyczne, składane krzesełko również nie będzie tak dogodne, jak profesjonalny fotel wędkarski. A korzyści z jego używania producenci obiecują wiele, między innymi stabilność nóżek, dobre podparcie kręgosłupa, łatwą mobilność i prostotę czyszczenia.

Fotel wędkarski to „mebel” składany, fotelem jest nazywany ze względu na podłokietniki, wyścielenie materiałem (np. wodoodpornym) oraz wielkość. Standardowo fotel wędkarski ma udźwig nawet to 150 kg.

Elementy zestawu wędkarskiego – wózek wędkarski typu taczka

Taczka wędkarska to jeden z rodzajów wózków wędkarskich. Właściwie w tym przypadku te nazwy używane są zamiennie. Dlaczego taczka wędkarska? Taki wózek wędkarski faktycznie przypomina taczki używane na działkach lub w budownictwie. Ma kółko na przodzie i uchwyty na ręce. Pośrodku znajduje się miejsce na ekwipunek.

Jest to idealne rozwiązanie dla wędkarzy łowiących na krótkich zasiadkach, którzy chcą zachować mobilność, ale także tych wszystkich, którzy potrzebują przewieźć więcej sprzętu. Główne zalety wózka wędkarskiego typu taczka: długie, ergonomiczne i wyjmowane rączki, szerokie pojemniki i kieszenie po obu stronach koła np. na pojemnik na wodę, regulowana wysokość przedniej belki.

Kolejnym benefitem w wózkach wędkarskich z górnej półki jest wytrzymała, stalowa rama, system szybkiego ściągania koła z pompowaną oponą oraz ruchome stopy z kolcami od spodu. Wózek wędkarski typu taczka zajmuje niewiele miejsca: po spakowaniu i mieści się do najmniejszych bagażników samochodowych.

Solidne i dobrze wykonane wózki wędkarskie mogą nam służyć przez wiele lat. Ich cena wacha się od 600 do 1500 zł wzwyż – wszystko zależy od producenta, zastosowanych rozwiązań, wielkości torby znajdującej się w zestawie. Podstawowy wózek typu taczka posiada następujące cechy (specyfikacja na podstawie badania oferty sklepów ze sprzętem wędkarskim):

  • Szybka i prosta regulacja długości załadunku
  • System szybkiego zdejmowania koła
  • Obrotowe stopki z kolcami na spodzie dla lepszej stabilności
  • Pneumatyczna opona i łożyskowane koło
  • Punkty mocujące do pasków naciągu
  • Ergonomicznie wyprofilowane rączki
  • Niski profil
  • W zestawie często znajduje się torba pod taczką z bocznym dostępem zapinanym na zamki.