Amortyzatory

Amortyzatory –  elementy zestawu wędkarskiego

Amortyzatory wędkarskie wspomagają holowanie złowionej ryby. Kupimy je w każdym dobrym sklepie wędkarskim – nawinięte na szpule lub drabinki. To, jakiego amortyzatora użyjemy, zależy stricte od tego, jakiej wielkości są łowione przez nas ryby oraz uzależnione od rodzaju łowiska. Co jeszcze należy wiedzieć o amortyzatorach wędkarskich?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Amortyzatory wędkarskie – holowanie ryb

Połów ryb wbrew pozorom nie jest aż tak banalnie prosty, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli łowimy hobbystycznie i nie zależy nam na wynikach czy konkurowaniu z innymi – wszystko jest ok. Natomiast jeżeli w grę wchodzi sportowa rywalizacja na coraz wyższych szczeblach z coraz bardziej doświadczonymi zawodnikami, będziemy potrzebować wszelkich dostępnych i legalnych metod zwiększenia swoich szans na zwycięstwo. Amortyzator wędkarski to właśnie jeden z takich elementów. Jego brak może skutkować w konsekwencji przegraną z innymi wędkarzami, którzy amortyzatorów podczas połowów używają.

Dobranie odpowiedniego amortyzatora gumowego jest kluczowym elementem decydującym o skuteczności wędkarza w kontekście zacięcia i holu ryb. Często zdarza się, że wędkarz gubi po drodze ryby, na przykład tracąc je przy zacięciu lub zaraz po nim, przegrywając później o parę gram całe zawody. Źle dobrany amortyzator może znacznie obniżyć wynik w zawodach, a skrajnie niewłaściwy nawet wykluczyć w walce o podium. Niepoprawne dobieranie grubości amortyzatora to domena szczególnie początkujących wędkarzy, ale nie tylko.

Jeśli wędkarz nie jest zawodnikiem startującym w zawodach wędkarskich, również nie powinien zapominać o amortyzatorze wędkarskim. Nikt nie lubi, gdy wielogodzinne zmagania i starania kończą się fiaskiem tylko dlatego, że zabrakło nam jakiegoś elementu zestawu wędkarskiego, który nie dość, że ma przystępną cenę, to dodatkowo łatwo go dostać w sklepach wędkarskich. 

Długie wędki – tyczki a amortyzator. W czym jest pomocny?

Na forach wędkarskich często spotykamy się z różnymi, mniej lub bardziej znanymi laikowi nazwami. Jedną z tych nazw może być tyczka. W żargonie wędkarskim to innymi słowy, długa wędka. O nazwie decyduje nie tylko długość podobna do tyczki, ale także jej dosyć duża sztywność.

Podczas holu wędka zwana tyczką nie ugnie się i nie złagodzi ataku zaciętej ryby. Skutek może być dwojaki: albo pęknie przypon (a nawet żyłka), albo haczyk wyrwie się rybie z pyska. Aby tego uniknąć, zestaw łączymy z wędziskiem nie wprost, lecz za pośrednictwem rozciągliwej linki, zwanej amortyzatorem.

Amortyzator spełnia w tyczce podobną rolę, jaką w wędce odległościowej kołowrotek: amortyzuje, czyli hamuje wszelkie zrywy ryby, podczas holu nie pozwalając złowionej przez wędkarza rybie uwolnić się z haczyka. Dobór amortyzatora wędkarskiego oraz zasady jego stosowania powinny być podstawową wiedzą, którą musi mieć każdy łowiący tyczką, jednakże wiele wędkarzy (nie zawsze tylko i wyłącznie początkujących) pomija ten temat, idąc na skróty  lub nie doceniając znaczenia amortyzatora wędkarskiego w całym zestawie.

Jak pokazuje doświadczenie, jest to dużym błędem. Widać to szczególnie na zawodach wędkarskich: analizując swoje niepowodzenia, często zdarza się, że wędkarze w ogóle nie biorą pod uwagę tak oczywistego błędu jak źle dobrany amortyzator. 

Podział amortyzatorów wędkarskich

Popularne gumy, czyli amortyzatory wędkarskie, dzielimy ze względu na dwa kryteria. Są to: materiał, z jakiego zostały wykonane (czyli lateks bądź silikon lub połączenie tych dwóch znane bardziej jako „hybryda”), oraz konstrukcja amortyzatora – tutaj mamy do wyrobu dwie opcje: amortyzatory pełne i amortyzatory puste. 

Amortyzatory wędkarskie – nie zapomnij o smarze silikonowym. Co oznaczają kolory amortyzatorów wędkarskich?

Kupując amortyzatory wędkarskie, powinniśmy zaopatrzyć się obowiązkowo w smar silikonowy służący do konserwacji amortyzatora oraz ułatwiający poślizg amortyzatora wędkarskiego w tulejce. 

Warto wiedzieć, że kolory amortyzatorów też mają znaczenie. Zwykle producenci tego sprzętu wędkarskiego oznaczają nimi twardość amortyzatora. Jasne kolory to amortyzatory delikatne, natomiast im ciemniejszy kolor, tym twardość wzrasta. Ma to związek z rozciąganiem amortyzatora – do rozciągania ciemniejszych amortyzatorów będziemy musieć użyć znacznie więcej siły niż do przygotowania amortyzatora delikatnego. 

Dobrze dobrany amortyzator to taki, który podczas holu ryby nie rozciąga się całkowicie, lecz zawsze jest jeszcze choć trochę elastyczny. Dzięki temu ryba się nie może spiąć, bo żyłka jest cały czas napięta.

Amortyzatory o średnicy do jednego milimetra zakłada się zwykle w dwóch górnych częściach wędziska, grubsze nawet w trzech. Zwiększa to szansę wyholowania dużej ryby, bo każdy metr amortyzatora rozciąga się (wydłuża) mniej więcej siedmiokrotnie. 

Jaki amortyzator wędkarski kupić? Czy grubość gumy dobieramy do wielkości łowionych ryb?

Najczęściej popełnianym błędem przez niedoświadczonych wędkarzy kupujących amortyzatory wędkarskie, jest łączenie grubości gumy z wielkością łowionych później ryb. Właściwy tok myślowy decydujący o doborze średnicy amortyzatora powinien zaczynać się od przynęty i haczyka, ponieważ to właśnie ich rodzaj i wielkość w największym stopniu decydują o optymalnej grubości zastosowanej gumy.

Innym istotnym czynnikiem jest uciąg wody. Nie oznacza to, że amortyzator dobiera się wyłącznie do siły nurtu rzeki czy ciężaru zestawu. Przy wyraźnym nurcie grubość amortyzatora należy skorygować o 0,1mm, a na duże uciągi o 0,2mm w górę.