Haczyki i kotwice

Haczyki i kotwice – elementy zestawu wędkarskiego

Haczyki i kotwice to dwa elementy zestawu wędkarskiego, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej. W sklepach wędkarskich kotwice nazywane bywają zamiennie kotwiczkami wędkarskimi. To sprzęt doskonale nadający się do tak zwanych lekkich połowów: na okonie, sandacze czy pstrągi. Przyjrzyjmy się z bliska tematyce haczyków i kotwiczek wędkarskich. Jakie  haczyki i kotwice kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Haczyk wędkarski – co musisz o nim wiedzieć?

Haczyk wędkarski to temat nieco szerszy, niż może się wydawać. Wyróżniamy kilka rodzajów, rozmiarów, a wreszcie nawet kolorów haczyka wędkarskiego.  Dla doświadczonego wędkarza dobór odpowiedniego haczyka nie stanowi żadnego problemu, natomiast początkujący adept sztuki połowu ryb może mieć nie lada problem z wyborem tego najlepszego. 

Rozmiar haczyka wędkarskiego określa odpowiednia cyfra. Wielkościom haczyków przyporządkowane są numery – zaczynają się od 2 (największy haczyk) przez 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24 do 26 (najmniejszy). Trzeba o tym wiedzieć, ponieważ mniejsza liczba wskazuje na większy haczyk wędkarski, a większa liczba na mniejszy. Ot, taka filozofia.

Co więcej,  zdarza się, że haczyk o numerze np. 6 danego producenta nie dopowiada dokładnie haczykowi nr 6 innego producenta haczyków wędkarskich. Różnice nie są oczywiście jakieś olbrzymie, ale warto wiedzieć, że mogą się zdarzyć.

Haczyk wędkarski a przynęta

Kolejnym zagadnieniem, które należy omówić przy tematyce haczyków wędkarskich, jest dobór haczyka do przynęty. Przynęta powinna być nabita na haczyk takim sposobem, aby był niewidoczny albo najmniej widoczny jak tylko się da. Malutka przynęta na wielkim, wystającym haczyku raczej nie zachęci ryby to poczęstunku, dlatego wielogodzinne wędkowanie ze źle dobranym haczykiem do przynęty, może zakończyć się fiaskiem.

Rodzaje haczyków – co mamy do wyboru?

Jeśli jesteśmy choć trochę zaznajomieni z tematyką wędkarską i choć jeden raz odwiedziliśmy sklep wędkarski, zapewne wiemy, że wyróżniamy kilka rodzajów haczyków. Najbardziej sztandarowe są 4 rodzaje haczyków wędkarskich, które prezentują się następująco:

  • Haczyk wędkarski  typu crystal (ze ściętym kolankiem) – to cecha charakterystyczna małych haczyków wędkarskich, nie mają okrągłego, równego kolanka, tylko lekko ścięte – takie haczyki świetnie nadają się do łowienia na białe robaki lub pinki, ponieważ założone tuż pod ostrzem naturalnie się zachowują, dzięki czemu wzrasta ilość brań.
  • Haczyk wędkarski o okrągłym kolanku – ten typ haczyków wędkarskich występuje w większych rozmiarach i jest przeznaczony do przynęt o dużych gabarytach, najczęściej roślinnych np. kukurydza, konopia, skórka chleba. Jeśli chcemy łowić na duże czerwone robaki lub rosówki dobrze użyć haczyków z zadziorkiem na trzonku, dzięki któremu robak się nie zsunie. 
  • Haczyk wędkarskim z małym/średnim trzonkiem – te haczyki wędkarskie uważane są za najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie – najczęściej używane podczas połowów przez wędkarzy. 
  • Haczyk wędkarski z długim trzonkiem – haczyki z długim trzonkiem ułatwiają wyhaczanie ryb i są stosowane najczęściej przez wyczynowców do szybkościowego łowienia np. uklejek.

Dobrym pomysłem będzie zakup pudełka magnetycznego na haczyki wędkarskie, dzięki którym haczyki nie będą się mieszać, gubić, obijać i tępić. Unikniemy tym sposobem też zagubienia i niekontrolowanego rozsypania się haczyków wędkarskich

Kolory haczyków – co oznaczają?

W ofercie producentów znajdziemy haczyki wędkarskie w różnych kolorach. Oczywiście nie pełnią roli tylko estetycznej, ale także użyteczną. Kolory haczyków wybieramy pod kolor przynęty. Na przykład kukurydzę nabijamy na złoty haczyk, na czerwony ochotkę, i tak dalej. 

Wędkarz nie musi trzymać się ściśle tej metody wyboru haczyków wędkarskich. Wielu wędkarzy używa kolorów uniwersalnych, czyli niebieskich grafitowych, czarnych czy zielonych. Są one najmniej widoczne w wodzie. 

Związane jest to również z odbijaniem się światła od haczyka, im haczyk jaśniejszy (np. ołowiany albo złoty) tym rozbłysk jaśniejszy. W tym przypadku spotykamy się z dwoma opiniami wędkarzy: jedni uważają, że błyski zaciekawiają ryby, inni natomiast twierdzą, że uzyskujemy efekt odwrotny i ryby zostają spłoszone. Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku.

Kotwica wędkarska – multihaczyk

Kotwiczka wędkarska zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi przywołującemu na myśl kotwicę używaną do cumowania statków. Najczęściej spotykaną kotwicą wędkarską jest kotwica trójramienna, w ofercie producentów znajdziemy również kotwice dwuramienne i czteroramienne. Ramiona kotwiczki wędkarskiej to po prostu haczyki.  

Za mała kotwiczka jest przyczyną pustych brań, a jeśli jakimś cudem wbije się w pysk drapieżnika, to ryba ta jest bardzo słabo zahaczona, dlatego warto przyłożyć się przed połowem do doboru odpowiedniej kotwiczki wędkarskiej. 

W kotwiczki wędkarskie uzbrojone są woblery albo błystki (rodzaj przynęty). Niestety zdarza się, że przynęty te są zaopatrzone w nieodpowiednie kotwice, dlatego doświadczeni wędkarze radzą,  aby wymienić je we własnym zakresie przed rozpoczęciem połowu. Warto wiedzieć, że przynęty mogą posiadać więcej niż jedną kotwiczkę (np. 3). 

Wędkarze najczęściej rozglądają się za kotwiczkami ze stali wanadowej (stop żelaza i wanadu). Wanad jest szarym, bardzo odpornym metalem, natomiast stal wanadowa charakteryzuje się dużą twardością, sprężystością i odpornością na rozginanie.