Stopery, koraliki, wkręty

Stopery, koraliki, wkręty – elementy zestawu wędkarskiego

Wędkarstwo to bardzo wdzięczne hobby, które przynosi wiele satysfakcji. Złowienie upragnionej, wyczekiwanej niejednokrotnie przez kilka godzin ryby, to fantastyczna nagroda za cierpliwość, zawziętość i samozaparcie. W skład elementów zestawu wędkarskiego wchodzi wiele różnych akcesoriów, nie do końca znanych osobom niezaznajomionym z tematyką połowu ryb. Do takiej grupy kolekcji wędkarskiej zaliczają się stopery, koraliki czy wkręty. Do czego służą i jak są zbudowane? Jakie koraliki wędkarskie znajdziemy w ofercie producentów?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Elementy zestawu wędkarskiego – przygotuj się na wszystko

Jak mawia stare, dobre powiedzenie: nie ma dobrej improwizacji bez dobrego przygotowania. Sprawdza się to doskonale w wielu dziedzinach życia, również w wędkarstwie. Możemy wybrać się na ryby z samą wędką i przynętą – nie ma problemu, natomiast zdecydowanie lepsze i szybsze efekty osiągniemy poprzez odpowiednie skompletowanie zestawu wędkarskiego.

Pierwszą rzeczą, jaką należy mieć na uwadze przy zakupach w sklepie wędkarskim, jest fakt, że do każdego rodzaju wędkarstwa będziemy potrzebować innych akcesoriów. Co prawda istnieje zbiór uniwersalnych elementów zestawu wędkarskiego, natomiast warto wcześniej zrobić reaserch, co konkretnie przyda nam się zarówno w spinningu, trollingu, jak i wędkarstwie muchowym (jaka żyłka czy haczyk).

Stopery wędkarskie – co należy o nich wiedzieć?

Jednym z uniwersalnych, bo stosowanych podczas wędkowania praktycznie każdą metodą akcesorium, są stopery wędkarskie. Stopery używane w wędkowaniu służą przede wszystkim jako blokada przy spławikach przelotowych oraz do blokowania ciężarków przelotowych. 

Stopery najczęściej wykonane są z gumy lub z tworzywa, mogą mieć różne kształty, kolory i wielkości. Kształty stoperów:

  • kulki
  • walce
  • bojki 

Wybór odpowiedniego stopera jest ściśle związany z zestawem wędkarskim, jakiego używamy. 

Koraliki wędkarskie – elementy zestawu do połowu ryb

Być może niektórzy używali już koralików wędkarskich, dla innych jest to pułap, do którego jeszcze nie dotarli ze swoją wędkarską przygodą.

Koraliki wędkarskie, jakie najczęściej znajdziemy na wyposażeniu sklepów wędkarskich to: 

  • koraliki luminescencyjne – w ofercie sklepów wędkarskich odnajdziemy koraliki luminescencyjne owalne i okrągłe, ich cechą charakterystyczną, jak można łatwo się domyślić, jest świecenie się pod wpływem napromieniowania przez źródło światła 
  • miękkie koraliki – łatwe do założenia na rurki antysplątaniowe elastyczne koraliki, służące do tworzenia zestawów helikopterowych. Doskonale chronią węzły łączące zestaw
  • koraliki na haczyk – blokują przesuw pierścienia do włosa na kolanku haczyka
  • koraliki helikopterowe – koraliki z wyjmowaną przelotową zatyczką stanowi niezbędny element zestawów helikopterowych
  • koraliki kolorowe – mogą być używane na przynętach, hakach lub na linii tuż nad hakiem, aby zwiększyć atrakcyjność podczas nocnego łowienia ryb lub połowów głębinowych.
  • koraliki zderzakowe – bardzo małe, ale jakże pożyteczne akcesorium, szczególne cenione za pomocność w ochronie węzłów w zestawach karpiowych. Niezbędny element do łączenia linki głównej z przyponem. Do cech charakterystycznych koralików zderzakowych należy z całą pewnością elastyczność, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnego problemu z montowaniem ich na rurkach antysplątaniowych. Będą użyteczne także w zestawach helikopterowych. Koraliki zderzakowe produkowane są w uniwersalnych, nierzucających się w oczy kolorach: przezroczystym, khaki, zielonym brązowym. Dzięki temu dobrze stapiają się z tłem wodnej toni czy zamulonego dna, są niewidoczne. 
  • koraliki buforowe – najczęściej używany jako ochrona węzła oraz krętlika, dzięki prawidłowemu wyprofilowaniu i zaokrągleniu zapobiega plątaniu się zestawu wędkarskiego, możemy go także stosować do zestawu helikopterowego, gdzie spełnia zadanie bufora oraz w zestawach przelotowych, gdzie doskonale sprawdzi się jako zderzak, na którym blokuje się przelotowy pierścień. Koralik buforowy występuje w trzech tradycyjnych kolorach (przezroczysty, zielony, khaki), dzięki czemu do każdego dna wybierzemy odpowiedni kolor koraliki i zakamuflujemy nasz zestaw tak, że niemal nie będzie widoczny na dnie.

Wkręty wędkarskie – na pomoc wędkarzom

Kolejnym ciekawym akcesorium występującym w świecie wędkarstwa są wkręty. Wkręty wykorzystuje się do montażu przynęt. Budowa zestawu ze wkrętami to łączniki z gwintem śrubowanym do wkręcenia go w przynęty mięsne. Dzięki temu możemy szybciej zmieniać przynętę umieszczoną na włosie karpiowym.

Co więcej, wkręty wędkarskie znajdują zastosowanie nie tylko podczas mocowania przynęt, ale także wchodzą w skład budowy innych elementów zestawu wędkarskiego, na przykład główek ze wkrętem. Dzięki tym główkom jesteśmy w stanie uzbroić wszystkie duże gumy. Dodatkowo dzięki zastosowaniu dozbrojki zamiast klasycznego haka zwiększymy skuteczność zacięć. Do zalet główki ze wkrętem wędkarskim należy:

  • Doskonałe do samodzielnego zbrojenia przynęt
  • Wkręt z obciążeniem pozwala na głębsze prowadzenie gumy
  • Stosując, zamiast główki jigowej możesz uzbroić gumę w dwie kotwiczki