Sznury muchowe

Sznury muchowe – elementy zestawu wędkarskiego

Sznur muchowy to element zestawu wędkarskiego pasjonatów tak zwanego muszkarstwa. Ten rodzaj połowu ryb uważa się za typ elitarny, ponieważ przyświeca mu ideologia catch & release, czyli złapanie i wypuszczenie z powrotem do wody schwytanej ryby. W tym celu wykorzystuje się haczyki bezzadziorowe, tak aby możliwie jak najmniej uszkodzić złowiony okaz. Co warto wiedzieć o sznurach muchowych? Z jakimi oznaczeniami sznurów muchowych spotkamy się w sklepie wędkarskim? Zapraszamy do lektury.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Sznury muchowe – podstawowe informacje

Na wstępie coś na temat ceny sznurów muchowych: nie są to najtańsze akcesoria wędkarskie, ponieważ ich cena rozpoczyna się od 99 zł, a kończy nawet powyżej 400 zł (zdarzają się też droższe sznury, w zależności od rodzaju, renomy producenta i rozmiaru).

Sznur muchowy umożliwia daleki i precyzyjny rzut. Wchodzi w skład elementów zestawu wędkarskiego muszkarza, w którym znajdziemy także wędkę muchową i kołowrotek muchowy. Na końcu sznura wiąże się sztuczną przynętę. Jest ona imitacją owada, zwanego muszką i sporządzona przez odpowiednie uwiązanie na haczyku kombinacji z piór, nici i innych materiałów (np. przędzy, sierści, sztucznych włókien itp).

Sznury muchowe zasadniczo dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: sznur muchowy pływający (plus pływający z tonącą końcówką), sznur muchowy tonący i sznur muchowy pośredni:

  • sznur muchowy lekki, pływający – najczęściej używany; dzięki temu sznurowi muchowemu zestaw najdłużej unosi się na powierzchni wody. Oznaczany jest symbolem „F”
  • sznur muchowy pływający, lecz z końcówką zdolną do zatapiania – używane końcówki linek muchowych toną z różną szybkością w czasie. Oznaczane są symbolem „SF”
  • sznur muchowy szybko tonący, zatapialny – stosowany jest w przypadku połowu na mokre muchy, imitujące formy owadów występujących w wodzie. Takie sznury muchowe znajdziemy na półce sklepu wędkarskiego opatrzone symbolem „S”.
  • sznur muchowy pośredni (neutralny) – może pełnić funkcję pływającego zestawu po wcześniejszym nasmarowaniu specjalnym smarem, który pozwala na powolne zanurzanie sznura muchowego w zależności od techniki jego prowadzenia. Taki sznur muchowy oznaczany jest symbolem „I”

Oznaczenia sznurów muchowych – jak kupować sznury do wędkarstwa muchowego?

Powyżej opisane oznaczenia sznurów muchowych nie wyczerpały tematu nomenklatury tych akcesoriów wędkarskich. Jeśli kiedykolwiek stałeś przed wyborem sznura muchowego, zapewne wiesz, że spotkać można jeszcze kilka typów:

  • „SH” – sznury muchowe wykorzystywane na głębokich wodach. Cechą charakterystyczną tego typu sznura muchowego jest to, że jest skuteczny na wodach szybkich, o rwącym prądzie wody. W mgnieniu oka zanurzają się w wodzie, pozwalając na penetrację głębszych warstw.
  • „ST” – sznur muchowy o najgrubszej swej części w jego środkowej części. Z jednej strony zwęża się, z drugiej zaś jest sznurem równoległym, posiadającym jednakową grubość.
  • „WF” – najcięższa wersja sznura muchowego. Ten sznur muchowy składa się z krótkiego odcinka wydłużonego innym, najczęściej zużytym. Ma na celu umożliwić wykonywanie dalekich i precyzyjnych rzutów pod wiatr 
  • „DT” – sznur muchowy zwężający się z obu stron. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż jest to najczęściej wykorzystywany sznur muchowy. Pozwala na dalekie rzuty i „cichą” technikę kładzenia go na wodzie
  • „L” – sznur muchowy równoległy – posiadający jednakową grubość na całej długości, pozwalający na dalekie wyrzuty. Te sznury muchowe  rzadko są używane ze względu na „uboczne skutki” płoszenia ryb z powodu głośnego opadania na powierzchnię wody.

Jaki sznur muchowy wybrać? Kształt głowicy sznura muchowego

Kolejnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod lupę podczas zakupu sznura muchowego, jest kształt jego głowicy. 

Kształt głowicy sznura muchowego spełnia bardzo ważną rolę: to od niego zależy i to on określa sposób prezentacji muchy. Zasadniczo rozróżnia się głowice do:

  • sznura muchowego przeznaczonego do delikatnej prezentacji 
  • sznura muchowego do dalekich rzutów 
  • sznura muchowego do łowienia bardzo dużymi muchami 
  • sznura muchowego uniwersalnego

Większość sznurów muchowych posiada głowicę typu WF – jednostronnie przeciążoną (Weited Froward), gdzie po pierwszych 8-12 m właściwej głowicy sznur przechodzi w cieńszą część (running line). W dobrych sklepach wędkarskich kupimy również sznury DT – (doble tapered).

Kupujemy sznur muchowy – z jakiego materiału?

Na początek warto pamiętać, że sznury muchowe zwykle składają się z dwóch elementów: rdzenia i powłoki zewnętrznej sznura.

Rdzeń sznura muchowego jest wykonywany z plecionego nylonu (braid) lub z pojedynczej żyłki. W większości sznurów muchowych stosuje się pleciony rdzeń. Rdzeń monolityczny stosuje się w specjalistycznych sznurach muchowych, np. bardzo szybko tonących, czy przeźroczystych.

Do wykonania powłoki zewnętrznej stosuje się dwa materiały, jakimi są PVC lub Poliuretan. Powłoka wykonana z tworzywa jest często modyfikowana w celu zmniejszenia tarcia na przykład poprzez dodanie substancji zmniejszających tarcie takich jak teflon, jak również poprzez ożebrowanie sznura – aby jak najmniejsza powierzchnia sznura muchowego stykała się z powierzchnią przelotek.