Rurki antysplątaniowe i termokurczliwe

Rurki antysplątaniowe i termokurczliwe – elementy zestawu wędkarskiego

Stosowanie rurki antysplątaniowej w zestawie wędkarskim eliminuje problem plątania się zestawu. Kto choć raz miał do czynienia z zaplątanym zestawem końcowym, ten wie, jak trudno przywrócić go do ładu – o ile to w ogóle możliwe. Jak obiecują producenci, ta niepozorna rurka potrafi uratować niejeden wypad na ryby. Czy faktycznie?

Natomiast jeśli chodzi o rurkę termokurczliwą, jest ona niezastąpiona przy montażu zestawów. Przy prawidłowym użyciu wędkarskiej rurki termokurczliwej hak dużo szybciej obraca się w pysku ryby niż bez rurki, przez co zwiększa się ilość skutecznych zacięć. Co jeszcze zachęca, a co zniechęca wędkarzy do używania specjalnych rurek w swoich zestawach?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Antysplątaniowa rurka wędkarska – co to jest? Czy używać?

Antysplątaniowa rurka wędkarska zapobiega plątaniu się zestawu, to już wiemy. Wielu wędkarzy nie stosuje jej podczas połowów lub za bardzo nie wie, jak poprawnie ją zakładać. 

Wędkarskie rurki antysplątaniowe występują w różnych kształtach, ściśle związanych z miejscem, na którym wędkujemy. Płytkie łowiska są zarezerwowane dla rurek antysplątaniowych prostych, z kolei rurki antysplątaniowe łamane stosuje się w rzekach i łowiskach głębokich, gdzie kąt między dnem a żyłką wynosi 45 stopni (lub więcej). 

Zdania co do użyteczności rurek antysplątaniowych są bardzo podzielone w środowisku wędkarskim. Niektórzy zakładają rurki antysplątaniowe do swoich zestawów:

Stosuję rurki antysplątaniowe i uważam, że są przydatne. Wędkuję głównie na dużych rzekach- czasami i w nurcie. Według mnie nie mają wpływu na częstotliwość brań. Jest wiele innych czynników poprawiających jakość i ilość brań jak też pogarszających. Począwszy od prawidłowego rozrobienia zanęty, poprzez długość przyponu i kształt haczyka a skończywszy na tak prozaicznej sprawie jak to czy koszyczek ma mieć denko, czy nie. 

inni trzymają się od rurek antysplątaniowych z daleka, tłumacząc to ich bezużytecznością:

(…) Nie używam rurek od około 3 sezonów i większość moich znajomych po kiju na początku używała w/w rurek, lecz gdy coraz głębiej zgłębiali tajniki wędkowania, to wszyscy doszli do wniosku iż jest to zbędny element. Nie tylko nie pomaga, lecz wręcz przeciwnie zmniejsza ilość brań.

Decyzję o używaniu, bądź odrzuceniu rurki antysplątaniowej w swoim zestawie wędkarskim pozostaje kwestią indywidualną i podlega osobistej ocenie. Na pewno warto spróbować – niekoniecznie coś, co nie sprawdza się u jednego wędkarza, będzie nieodpowiednie dla innego. 

Rurka antysplątaniowa – elastyczna czy sztywna?

Jeśli zdecydujesz się wypróbować wędkarskie rurki antysplątaniowe, masz do wyboru te elastyczne i te wykonane ze sztywnego materiału. 

Co warto wiedzieć o elastycznej rurce antysplątaniowej? Jak obiecuje wiodący producent:

  • elastyczna, prosta rurka antysplątaniowa może posiadać w zestawie wygodny, obracany wokół osi krętlik
  • stosowanie elastycznych rurek antysplątaniowych ma zasadniczą przewagę nad rurkami wykonanymi ze sztywnych materiałów: ryba podnosząc przypon, odczuwa mniejszy opór i później poczuje ciężar całego zestawu
  • dzięki wyżej opisanemu mechanizmowi ryba pewniej połyka przynętę, a wędkarz ma więcej czasu na wykonanie skutecznego zacięcia
  • elastyczna rurka antysplątaniowa jest wykonana z półprzezroczystego, brązowego tworzywa – bardzo solidnego
  • budowa rurki antysplątaniowej elastycznej: dłuższy odcinek (na przypon) stopniowo zmniejsza swoją średnicę ku końcowi.

Sztywniejsza rurka wędkarska, wykorzystywana także antysplątaniowo, również posiada ważne zalety. Wykonana jest z materiału o dużej gęstości z zawartością ołowiu, doskonale tonąca. Służy do dociążania żyłki zaraz za ołowiem oraz usztywnienia zestawu, redukując przy tym ilość splątań w czasie wyrzutu. 

Dodatkową zaletą jest świetna ochrona żyłki przed przetarciem o muszle czy faszynę. Stanowi świetną alternatywę dla nietonących rurek oraz dla leadcore’u. Powoduje jeszcze ściślejsze przyleganie całego zestawu do dna. Na półce w sklepie wędkarskim znajdziemy ją najczęściej w dwóch kolorach: ciemno zielonym oraz brązowym. Koszt to około 25 zł za 2 metry o średnicy 0,6 mm.

Wędkarskie rurki antysplątaniowe – cena, dostępność

Rurki antysplątaniowe dostaniemy bez problemu w każdym dobrym sklepie wędkarskim. Cena jednej sztuki rurki antysplątaniowej łamanej zaczyna się już od około 2 złotych. Często za tę cenę kupimy już rurkę antysplątaniową wyposażoną w agrafkę. Metalowa agrafka pozwala na zamontowanie ciężkiego koszyka zanętowego lub sprężyny zanętowej. 

Proste silikonowe wędkarskie rurki antysplątaniowe kupujemy zwykle w metrach. 1 metr rurki antysplątaniowej o rozmiarze 2,0 mm kupimy już za około 5,50 zł. Co ważne, radzimy dokładnie czytać opisy rozmiarów rurek antysplątaniowych, bowiem 2 mm rurki to średnica zewnętrza – średnica wewnętrzna ma tylko 1 mm. 

Rurki termokurczliwe wykorzystywane w wędkarstwie

Innym rodzajem rurek wykorzystywanych w wędkarstwie są rurki termokurczliwe. Wędkarze używają ich do konstrukcji przyponów karpiowych. Odpowiednie wyprofilowanie rurki pełni rolę pozycjonera haka, dzięki czemu:

  • znacznie podnosi działanie przyponu
  • zwiększa efekt zacięcia ryby
  • uniemożliwia rybie wyplucie zestawu

Rurki termokurczliwe wykorzystywane w wędkarstwie są chwalone za właściwości ochronne węzłów. Jak tego dokonać? Na wykonany węzeł należy naciągnąć rurkę termokurczliwą, a następnie podgrzać nad parą lub ogniem w celu skurczenia.