Ciężarki, śruciny, gruntomierze

Ciężarki, śruciny, gruntomierze – elementy zestawu wędkarskiego

Ciężarki, śruciny i gruntomierze są elementami profesjonalnego sprzętu wędkarskiego. Jak można zauważyć, same nazwy nie wskazują bezpośrednio na fakt, że te akcesoria mają bliski związek z wędkarstwem. Jak za chwilę się przekonamy, wszystkie pełnią role specjalistyczne, a zarazem bardzo konkretne. Do czego używa się ciężarków, śrucin i gruntomierzy wędkarskich

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Ciężarki wędkarskie – co to jest? 

Ciężarki wędkarskie, najprościej rzecz ujmując, to ołowiane obciążenie zestawu. To nie lada pomoc: odpowiednie obciążenie zestawu wędkarskiego pozwoli wędkarzowi na zarzucenie zestawu na odpowiednią odległość, a także zatopienie go na należytej głębokości. Podstawowe różnice między ciężarkami wędkarskimi to kształt, waga oraz mocowanie na żyłce. 

Ciekawostką jest fakt, że pomimo, iż ołowiane ciężarki wędkarskie są najpopularniejsze, w ofercie producentów znajdziemy także ciężarki kamienne (naturalne) lub ciężarki wędkarskie wykonane ze stopów, które po pewnym czasie ulegają rozkładowi w wodzie, nie niszcząc tym samym środowiska. Ma to nie małe znacznie: doświadczeni wędkarze zapewne wiedzą, ile razy zdarza się, że ciężarek pod wpływem różnych czynników odrywa się i ginie bezpowrotnie w wodzie.

Jak wiadomo, ołów jest toksyczny, szczególnie pod wpływem temperatury. Niektórzy wędkarze potrafią wykonać ołowiane ciężarki wędkarskie samodzielnie, natomiast sposób nie należy do odpowiednich dla osób, które o chemii i właściwościach stopów nie mają pojęcia – grozi to zatruciem. Z kolei kamienny ciężarek wędkarski można bez większych trudności bezpiecznie wykonać własnymi rękami.

Rodzaje ciężarków wędkarskich – ciężarki przelotowe i ciężarki z krętlikiem 

Poza materiałem, z jakiego wykonane są ciężarki wędkarskie, wyróżnia się także podział ze względu na rodzaj montowania: z przelotem (czyli na wylot) i z krętlikiem (z pętelką):

  • Ciężarki wędkarskie przelotowe – po pierwsze, wędkarskie ciężarki przelotowe różnią się powierzchnią: gładką oraz chropowatą, z wybrzuszeniami  (często używane podczas połowu ryb w rzekach o wyższym nurcie, tak, aby chropowata powierzchnia ciężarka trzymała się bardziej dna); w metodzie gruntowej wędkarskie ciężarki przelotowe służą do dalekiego zarzucania zestawu; stosowane również, aby dociążyć duży spławik i aby nie zakładać łańcuszka śrucin na żyłkę, ponieważ może to spowodować zaplątanie się w tym miejscu żyłki; co ciekawe, wędkarskie ciężarki przelotowe mają różne kształty: okrągłe, kwadratowe, trapezowe, w kształcie samolotu (ciężarek ze skrzydełkami); 
  • Ciężarki wędkarskie z krętlikiem – jeszcze kilkanaście lat temu ciężarek wędkarski z krętlikiem umieszczało się na żyłce i zarzucało do wody, niestety wówczas istniało duże ryzyko zaplątania się ciężarka w powietrzu, aby temu zapobiec, wędkarze stosują wewnątrz  rurkę antysplątaniową, przewlekają przez nią żyłkę, z kolei ciężarek przyczepiają do agrafki na rurce; ciężarki wędkarskie z krętlikiem mają zastosowanie w metodzie gruntowej, do zarzucania zestawu na dalekie odległości. 

Inne rodzaje ciężarków wędkarskich – śruciny i gruntomierze

Śruciny i gruntomierze to szczególny rodzaj ciężarków wędkarskich, które zasługują na osobne miejsce w zestawieniu. Śruciny wędkarskie najczęściej (ale nie zawsze) mają kształt okrągłej kulki naciętej w połowie.

Śruciny wędkarskie to niezwykle istotny element zestawu wędkarskiego. Najczęściej spotkamy śruciny wędkarskie wykonane z ołowiu. Zastosowanie śrucin wędkarskich:

  • do wyważania spławików 
  • jako stopery do wagglerów, koszyków zanętowych, czy innych elementów zestawu

W sklepie wędkarskim śruciny kupimy w opakowaniach zbiorczych, na gramy (np. opakowania po 50 g, 60 czy 70 g). Wewnątrz znajdziemy kilka rodzajów śrucin podzielonych ze względu na wagę (np. od 0,14 g do 1,8 g). 

Ciekawym rodzajem ciężarków wędkarskich są tak zwane stile. Stil to wydłużony, ołowiany ciężarek, z naciętym centrycznie rowkiem, który zaciskamy na żyłce. Ciężarek ten ma dwie zalety, dzięki którym, według obietnic producenta, przewyższa klasyczną śrucinę: przylega do żyłki na większym dystansie, dzięki czemu nie spada z żyłki oraz o wiele mniej się plącze. 

Stile, za sprawą swojego kształtu, o wiele wolniej opadają w wodzie, dzięki czemu bardzo często są wybierane do zestawów, którymi łowimy z opadu, czyli ryb, które żerują w toni. Zestaw taki powinien mieć stile rozłożone w równych odstępach pomiędzy przyponem, a spławikiem.

Jeśli chodzi o gruntomierze wędkarskie, zdania są podzielone: jedni nie wyobrażają sobie bez nich profesjonalnego łowienia w metodzie spławikowej, inni kojarzą go z niepotrzebną fanaberią. Gruntomierz wędkarski jest wykorzystywany do badania głębokości naszego łowiska i wyboru odpowiedniego miejsca do łowienia. Gruntomierzem możemy dotknąć dna i dowiedzieć się, jakie jest podłoże (piaszczyste, kamieniste, zarośnięte roślinami, nierówne czy zamulone). Gruntomierz należy do grupy ciężarków wędkarskich. 

Jeśli ktoś pomija zakup gruntomierza do swojego zestawu wędkarskiego, może to świadczyć o tym, że nie traktuje wędkarstwa jako przemyślanego, popartego doświadczeniem sportu, ale bardziej amatorsko i na zasadzie loterii: „albo się uda albo się nie uda”. 

Tymczasem akcesoria wędkarskie naprawdę potrafią pomóc w sukcesach na łowisku, a dokładne zbadanie, może dostarczyć wielu cennych wskazówek i informacji dotyczących połowu. Jak mówi doświadczony wędkarz: „Wytrawny wędkarz może czasami zrezygnować z użycia zanęty, jeśli jest ona niewskazana, ale z gruntowania nie zrezygnuje nigdy”.