Szpule do kołowrotków

Szpule do kołowrotków

Po wyborze odpowiedniego kołowrotka do zestawu wędkarskiego, przychodzi moment na zakup szpuli. Chociaż nawijanie żyłki wędkarskiej na szpulę kołowrotka wydaje się proste, to tylko pozory – trzeba nauczyć się robić to na tyle umiejętnie, żeby najpierw prawidłowo nawinąć żyłkę na szpulę, a następnie przyholować złowioną rybę do brzegu.

Jeśli nigdy nie łowiłeś, przygotuj się na nie lada wyzwanie. Na szczęście za Tobą są tysiące lat doświadczeń oraz dziesiątki wędkarzy, którzy udoskonalali, udoskonalają i będą udoskonalać zestawy do łowienia, w tym szpule do kołowrotków wędkarskich. Jakie szpule wybrać? Od czego zależy dobór szpuli do kołowrotków wędkarskich?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak nawinąć żyłkę na szpulę?

Na początku poruszymy temat, który nie zawsze jest omawiany przy okazji zakupu szpuli do kołowrotka, a mianowicie: jak prawidłowo nawijać żyłkę na szpulę od kołowrotka. Zaczynamy od zrobienia podstawowego węzła oczkowego (najlepiej podwójnego). Przez oczko przekładamy żyłkę i zakładamy ją na szpulę kołowrotka. Oczko musi być odwrócone w taką stronę, aby samo się zaciągało na szpuli. Jest to podstawowy sposób nawijania żyłki na szpulę, ale przedstawia najważniejsze, czyli wykonanie węzła. 

Warto umieszczać na szpuli do kołowrotka żyłkę do pełna – jeśli jej początek przy łowieniu ulegnie zniszczeniu, można łatwo odciąć zużyty kawałek i kontynuować połów bez obawy, że zabraknie żyłki.

Szpule i kołowrotki wędkarskie – jakie wybrać?

Szpula to nieodłączny element kołowrotka wędkarskiego. Trudno sobie wyobrazić kołowrotek bez szpuli czy szpulę bez kołowrotka – właściwie nie ma to większego sensu. Kołowrotki dobieramy często ze względu na rodzaj wędkarstwa, jakie lubimy uprawiać. Podstawowe parametry kołowrotka wędkarskiego ze szpulą: 

  • przełożenie, czyli ilość obrotów szpuli przy jednym obrocie korbką,
  • ilość łożysk, a zwłaszcza materiał, z którego zostały wykonane – to parametr chętnie wspominany przez specjalistów od marketingu. 10 łożysk nie oznacza wcale, że kołowrotek będzie lepszy od tego z 2 łożyskami. Bardziej skomplikowane, nie zawsze oznacza lepsze. Bardzo drogie multiplikatory mają po 3 – 4 łożyska i stanowią konstrukcje tak doskonałe, że można na nie wyholować nawet pokaźnych rozmiarów rekina.
  • waga, np. cięższy kołowrotek do połowu metodą gruntową, lżejszy do spinningu – w przypadku połowów karpi, kiedy wędkę spokojnie oprzesz na podpórce możesz sobie pozwolić na ciężki kołowrotek, tym bardziej, że wymaga tego metoda wędkowania. Potrzebna jest duża szpula, aby możliwe były jak najdalsze wyrzuty. Taki kołowrotek może ważyć grubo ponad pół kilograma.
  • pojemność szpuli, czyli ile metrów żyłki możemy nawinąć – to bardzo istotny parametr, dzięki któremu dowiesz się, ile żyłki możesz zmieścić na kołowrotku. Wartość ta podawana jest w metrach albo w jardach (0,91 m) i dla różnych grubości żyłki

Ruchoma czy stała szpula do kołowrotka wędkarskiego?

Kupując szpulę do kołowrotka wędkarskiego, należy zwrócić uwagę czy mamy przed sobą ruchomą czy stałą szpulę. Czym się różnią – można bez problemu się domyślić, ale jaką wybrać? 

Ruchoma szpula do kołowrotka – cechy: 

  • szpula obraca się (brak kabłąka z prowadnicą),
  • szpula ułożona równolegle do wędki,
  • prosta konstrukcja – brak wolnego biegu, zwykle brak hamulca, czasem brak gardy zapobiegającej splątaniom,
  • przełożenie 1:1 – jeden obrót korbą jest potrzebny do pełnego obrotu szpuli.
  • łożyska – to serce kołowrotka o ruchomej szpuli. To od jego jakości zależy to, co w centerpinie najważniejsze – doskonała płynność pracy. Dobry kołowrotek tego typu po zakręceniu, będzie dalej obracał się bez pomocy kilkadziesiąt sekund, a nawet dwie minuty. Dzięki temu umożliwia łowienie delikatnym zestawem nawet w minimalnym nurcie.

Zwykle kołowrotek o ruchomej szpuli zawiera dwa łożyska. Podobno są też modele na samej „igle”, bez łożysk (kiedyś wszystkie były takie). Igła wygląda tak jak trzpień, na którym mocujemy szpulę w kołowrotku z ruchomą szpulą

  • hamulec – większość kołowrotków centerpin nie ma hamulca. Nie jest on konieczny. Szpulę hamuje się, dociskając słabiej lub mocniej kciukiem. Jest to praktyczny sposób w łowieniu na wypuszczankę.

Stała szpula do kołowrotka wędkarskiego – cechy:

  • nawijanie żyłki na nieruchomą szpulę odbywa się poprzez obrót specjalnego kabłąka dookoła niej
  • składa się zasadniczo z korbki, korpusu, w którym znajduje się przekładnia, szpuli oraz kabłąka.

Szpule do kołowrotków – z jakich materiałów są wykonane? 

Korpusy tańszych  kołowrotków wykonane są najczęściej z materiałów syntetycznych, takich jak ABS, zaś droższe modele zazwyczaj z metalu (aluminium, rzadziej tytan). 

Szpula wykonywana jest z podobnych materiałów, w droższych modelach stosuje się pokrywanie krawędzi szpuli azotkiem tytanu dla zmniejszenia tarcia żyłki podczas rzutu. 

Większość kołowrotków posiada kilka wymiennych szpul, co umożliwia szybką zmianę grubości lub rodzajów linki bez konieczności zmiany kołowrotka. 

Kabłąk wykonany jest z metalu oraz wyposażony w rolkę zmniejszająca tarcie żyłki podczas zwijania, którą niektórzy producenci osadzają na małym łożysku lub pokrywają azotkiem tytanu dla dalszego zmniejszenia tarcia.