Kołowrotki

Kołowrotki dla wędkarza

Jedne mają bardziej uniwersalny charakter, inne są dedykowane ściśle do danego rodzaju wędkarstwa – mowa o kołowrotkach, czyli nieodzownym elemencie sprzętu wędkarskiego. Myśląc „kołowrotek” od razu staje nam przed oczami wędka i błogie spędzanie czasu nad jeziorem. Główne części kołowrotka stanowią korpus, kabłąk, korbka, stópka, szpula, przełącznik biegu wstecznego,  żyłka (plecionka) oraz hamulec.

Najważniejsze parametry dotyczące kołowrotków to przełożenie, masa, ilość łożysk i pojemność szpuli. Kołowrotki są wykonane z takich materiałów jak duraluminium, aluminium czy grafit. Ponadto kołowrotki posiadają wiele funkcji. Funkcje spełniane przez kołowrotki to m. in. elektroniczny licznik głębokości, sygnalizator brań, czy silnik elektryczny. Jaki kołowrotek kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołowrotka?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jaki kołowrotek kupić? 

Podstawowy podział dotyczy szpuli, na którą nawija się żyłka. I tak do wyboru są kołowrotki:

  • z ruchomą szpulą
  • ze stałą szpulą

Oś kołowrotka z ruchomą szpulą ułożona jest prostopadle do wędziska. Są to konstrukcje bardzo proste i mocne. Ten rodzaj kołowrotków używany jest do wędkarstwa spławikowego, gruntowego, muchowego oraz morskiego (multiplikatory). Obecnie najczęściej używane są przez muszkarzy i wędkarzy morskich.

Kołowrotki muchowe przeznaczone są tylko do jednego rodzaju połowów – na muchę. Są prostsze w budowie od kołowrotków tradycyjnych. Multiplikatory są to potężne kołowrotki do tzw. wędkarstwa castingowego, jerkingowego oraz morskiego. Są znacznie większe, pozwalają na nawinięcie dużej ilości żyłki lub plecionki. Są również trudniejsze w obsłudze. Montuje się je nie od dołu wędki, lecz odwrotnie – u góry. Są to konstrukcje bardzo mocne, z łatwością znoszące duże obciążenia. Służą do połowów słodkowodnych dużych ryb drapieżnych oraz do wędkowania morskiego.

Oś kołowrotka ze stałą szpulą ułożona jest równolegle do wędki. Kołowrotki ze stałą szpulą mają bardzo szerokie zastosowanie od wędkarstwa spławikowego po morskie.

Z czego zrobiony jest kołowrotek? Materiały na kołowrotek wędkarski

Najczęściej stosowane przy produkcji kołowrotków są takie materiały jak:

  • grafit
  • aluminium
  • duraluminium

Kołowrotki wędkarskie zbudowane z aluminium są najbardziej pożądane przez wędkarzy. Charakteryzują się niską wagą i wysoką trwałością. Poza tym są nierdzewne. 

Elementy mechanizmów w dobrych kołowrotkach zrobione są ze stali nierdzewnej. Rolka może być powleczona kewlarem, a w niektórych nawet złotem lub platyną.

Ponadto w dobrych kołowrotkach wędkarskich stosowane są powłoki ceramiczne, chromowe i niklowe.

Można również znaleźć kołowrotki zrobione z tworzyw sztucznych. Im więcej plastikowych elementów tym dla wędkarza gorzej. Przekładnie, zębatki mechanizmu szybko się wyrobią i kołowrotek będzie nadawał się do wyrzucenia.

Najlepsze kołowrotki są lekkie, wykonywane ręcznie, np. z kutego aluminium. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli zapragniesz takiego cacka i zdecydujesz się na jego zakup, z portfela ubędzie ponad 2 tys. złotych.

Rodzaje kołowrotków – jaki kołowrotek wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów kołowrotków, oczywiście ze względu na rodzaj wędkarstwa, jakie praktykujemy i gatunku ryb, na które „polujemy”. Najczęściej wybierane kołowrotki to:

  • Kołowrotek do metody Feeder – najlepszy będzie kołowrotek o wielkości 30 lub 40 z tylnym hamulcem i dużym przełożeniem, a dodatkowo przydatny może być wolny bieg. Kołowrotki ze szpulą long cast mogą być też przydatne.
  • Kołowrotek do metody piceker – jest to metoda bardziej delikatna od feedera, dlatego odpowiednie będą kołowrotki 30 i 40, ale z hamulcem dolnym. Będzie to odpowiedni sprzęt do łowienia leszczy i karasi.
  • Kołowrotki morskie – kołowrotki do połowu morskiego możemy uznać za najmniej uniwersalne kołowrotki na rynku. Producenci stworzyli swoje morskie modele, biorąc pod uwagę ogromnie przeciążenia oraz kontakt ze słoną wodą. Najpopularniejszą metodą połowu na morzu jest metoda trollingowa, do której używamy sprzętu dostosowanego do wysokich obciążeń.
  • Kołowrotki typu match – ten typ kołowrotków nazywamy popularnie odległościówką. Dzięki szpuli typu match mamy możliwość dalekich precyzyjnych rzutów. Przy zakupie tego typu kołowrotków warto zwrócić uwagę na ilość łożysk. Typ hamulca według uznania. Najpopularniejsze to RD lub FD.
  • Kołowrotki  karpiówki – rodzaje kołowrotków wędkarskich w tej metodzie podzielić możemy na dwie grupy. Pierwszą stanowią kołowrotki z wolnym biegiem. Ich wielkość jest bardzo różna, bo na rynku znajdziemy kołowrotki wielkości od 30 do 80, choć najpowszechniejsze są 50-60. Większe służą łowieniu karpi na dystansie, bo są w stanie nawinąć nawet pół kilometra żyłki 

Kołowrotki wędkarskie do spinningu – przy spinningu kołowrotek powinien być dopasowany do wędki. Wszystko po to, aby przy ciągłym rzucaniu nie męczyć nadgarstka. Ważne jest więc jego odpowiednie wyważenie. Inną kwestią jest zastosowany tutaj hamulec. Przy połowie tą metodą lepiej sprawdzają się kołowrotki z bardziej precyzyjnym hamulcem przednim. Często w takiej metodzie stosuje się multiplikator nisko profilowy. Jest on mniejszy i delikatniejszy od klasycznego, a więc przeznaczony do łowienia na cienkie żyłki i lekkie przynęty.