Echosondy bezprzewodowe

Echosondy bezprzewodowe

Jeśli jesteś wędkarzem, stoją przed Tobą trzy podstawowe wyzwania: musisz „nakłonić” rybę, aby złapała przynętę, złapać rybę na hak, a następnie odpowiednio podnieść rybę na brzeg czy łódź. Zanim jednak podejmiesz wyzwanie, powinieneś zacząć od najtrudniejszego, czyli od znalezienia ryby. 

Kilka lat wstecz wędkarze byli zmuszeni do korzystania jedynie z doświadczenia i obserwacji, natomiast w dzisiejszej dobie na pomoc przychodzi elektronika – producenci echosond zaczęli opracowywać wykrywacze ryb, które są urządzeniami służącymi do „podglądu” podwodnego świata. Co warto wiedzieć o echosondach wędkarskich? Czym wyróżniają się echosondy bezprzewodowe?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Echosonda – znajdź ryby szybciej, kieruj wędkę celniej

Echosonda jest kolejnym urządzeniem elektronicznym, które zostało stworzone, aby ułatwić życie i oszczędzić czas. Wyobraź sobie sytuację, gdzie wypływasz łodzią nad jezioro i zarzucasz wędkę. Siedzisz i czekasz jedną godzinę, dwie godziny, pięć godzin… i nic. Twoje starania są bezskuteczne, a ryby nie biorą. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie po prostu ryb tam nie ma lub znajdują się na innej głębokości. 

W takiej sytuacji naprzeciw wychodzi nam echosonda wędkarska – zarówno ta przewodowa jak i bezprzewodowa. Dzięki mechanizmowi sonaru jesteśmy w stanie wychwycić, gdzie w wodzie znajduje się wyczekiwana przez nas ryba. 

Echosonda jest przydatnym i potrzebnym narzędziem dla każdego miłośnika wędkarstwa. Echosonda bezprzewodowa współpracuje z sonarem. Daje nam to możliwość sprawdzania głębokości i obecności ryb nawet z dala od miejsca gdzie jesteśmy. Echosonda współpracuje z bezprzewodowym sonarem, który możemy np. zarzucić wędką w miejsce, które chcemy sprawdzić. Doskonale sprawdza się również współdziałając z łódkami zanętowymi.

Echosonda wędkarska emituje do wody fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które następnie odbijają się od napotkanych na ich drodze stałych obiektów. Potem echosonda wędkarska zbiera informacje z powracających fal i przetwarza je za pomocą małego obwodu komputerowego. 

Echosonda bezprzewodowa jest wyposażona w ekran, na którym wyświetlane są wszystkie wyniki. Jeśli ryby znajdują się w określonym obszarze, echosondy mogą również gromadzić dodatkowe informacje, takie jak temperatura wody, warunki topograficzne i prąd wody.

Sprzęt wykrywa nie tylko ryby, ale także inne przedmioty znajdujące się w wodzie.

Echosondy – jak odczytywać na ekranie długie łuki?

Nowi użytkownicy echosond wędkarskich muszą nauczyć się prawidłowego odczytu danych z ekranu dołączonego do zestawu. Na szczęście wielu producentów oferuje już bardzo nowoczesne wyświetlacze, które niwelują wiele problemów, natomiast wciąż istnieją niejasności, związane np. z długimi łukami.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez wędkarzy przy interpretacji ekranu echosondy jest założenie, że długi łuk oznacza dużą rybę. Jest to błędne założenie. Na ekranie echosondy długość reprezentuje czas. Na przykład wyobraźmy sobie, że echosonda jest utrzymywana w wodzie nieruchomo (tzn. nie jest wyciągana z wody ani ciągnięta za łodzią). 

Co zobaczymy na ekranie echosondy jeśli poniżej znajduje się ryba, która jest także nieruchoma? Jedną ciągłą linię. Nie oznacza ona, że w stawie utknął płetwal błękitny Oznacza, że pod echosondą jest nieruchoma ryba, która może być bardzo mała.

Echosondy bezprzewodowe 

Podstawowymi funkcjami echosondy są: aktualny pomiar głębokości, temperatury wody przy przetworniku, określenie twardości dna, znajdywanie zarówno ławic jak i pojedynczych dużych ryb, oraz ciekawych fragmentów dna zbiornika z zatopionymi przeszkodami jak drzewa, głazy, kamienie, karcze, których okolice ze względu na bezpieczeństwo cenią sobie duże okazy ryb. 

Na rynku znajdziemy kilka firm produkujących echosondy, więc jeśli ktoś ma ochotę poznać lepiej zbiornik, na którym wędkuje, warto wybrać się na niego z echosondą.

Podstawowa echosonda bezprzewodowa dostarczy nam informacji o: 

  • Głębokości pomiaru od 0,6 m do 40 metrów (najnowocześniejsze sondy bezprzewodowe mogą działać nawet na głębokości 80 metrów)
  • Temperaturze wody
  • Wskaźniku naładowania baterii oraz zasięgu
  • Kształcie dna oraz głębokość łowiska
  • Różnicowaniu ryb o różnej wielkości
  • Oznaczy głębokość, na której znajduje się ryba

Dodatkowe zalety echosondy bezprzewodowej:

  • Rozpoznanie położenia ryb
  • Regulacja czułości sonaru
  • Widoczność pomiaru do aż 90 stopni

Echosonda bezprzewodowa – co warto o niej wiedzieć?

Odległość, na której sonar będzie się prawidłowo łączył z odbiornikiem, czas ładowania oraz czas pracy urządzenia jest zależny od wielu czynników:

  • Czas ładowania jest zależny od urządzenia ładującego
  • Czas działania bojki sonaru jest zależny m.in. od temperatury i odległości, na jakiej urządzenie będzie pracowało
  • Echosonda ma możliwość ustawienia częstotliwości odświeżania do ok. 2 odświeżeń w ciągu sekundy, co pozwala na użytkowanie jej nawet podczas dosyć szybkiego przemieszczania np. podczas pomiarów dokonywanych w rzece
  • Najdokładniejsze pomiary uzyskamy wówczas, gdy bojka sonaru będzie swobodnie leżała na wodzie.
  • Należy jednak pamiętać, aby głębokość nie była mniejsza niż 1 metr oraz że przechylenie echosondy pod kątem będzie miało wpływ na dokładność dokonywanych pomiarów.
  • W związku z powyższym używanie echosondy w silnym nurcie rzeki może być przyczyną błędów w pomiarach.

Zakup wędkarskiej echosondy bezprzewodowej gwarantuje większą mobilność. Możesz jej bowiem używać w dowolnej lokalizacji, nie tylko na łódce. Decydując się na zakup takiego urządzenia, zwróć uwagę na sposób jego mocowania. Najpopularniejsze są sprzęty, które wykorzystują do tego specjalną przyssawkę.

Przy zakupie echosondy bezprzewodowej warto również zwrócić uwagę na urządzenia z kolorowym wyświetlaczem, które są zdecydowanie łatwiejsze w odczycie i jesteśmy w stanie zaobserwować na nich więcej szczegółów. 

Jeśli chodzi o częstotliwość fal: do połowu na morzu – od 50 do 80 kHz, natomiast na rzekach i jeziorach – od 190 do 200 kHz.