Kuchnia polowa

Kuchnia polowa

Kuchnia polowa to niezastąpiona pomoc w wyjazdach outdoorowych. Kto wyjeżdża na survival często, ten wie, że wypad nie może odbyć się bez ciepłego posiłku lub napoju, przyrządzonego przy pomocy kuchni polowej. Grupą sportowców lub hobbystów, która stale korzysta z dobrodziejstw kuchni polowej, są z całą pewnością wędkarze. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaką kuchnię polową kupić, aby być zadowolonym z wyboru. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kuchni polowej? Zapraszamy do lektury.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kuchnia polowa – stoliki, naczynia, kuchenki

Kuchnia polowa to innymi słowy, zestaw akcesoriów, które umożliwią nam przyrządzenie i spożycie posiłku w warunkach polowych. Co ważne, taką tymczasową kuchnię należy samemu przetransportować na miejsce biwaku, dlatego musi spełniać szereg wymagań, aby w ogóle było to możliwe.

Po pierwsze, mobilność. Chyba nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której dwie osoby przez całą drogę na obóz niosą stół? Jedna z jednej strony, druga z drugiej strony – byłby to czysty absurd. Stolik do kuchni polowej to mebel składany i łatwy w transporcie, mniejsze stoliki do kuchni polowej przymocowuje się do plecaka, natomiast większe z powodzeniem może nieść jedna osoba (zwykle na mniejszych dystansach), więc są doskonałym rozwiązaniem podczas biwaku wędkarskiego, kiedy zwykle złożony stolik przenosimy z bagażnika samochodu nad brzeg jeziora czy innego akwenu.

Po drugie, waga. Stolik do kuchni polowej nie może być ciężki. Jeśli nie spełniałby tego wymogu, zwyczajnie byłby trudny do przenoszenia i nie moglibyśmy go zabrać ze sobą we wszystkie pożądane miejsca. Pewnie pomyślisz, że skoro stolik do kuchni polowej nie ma zbyt dużej wagi, to jest niestabilny? Nic bardziej mylnego. I tu przechodzimy do trzeciego wymagania stawianego stolikom polowym, jakim  właśnie stabilność. A tę zapewniają stolikom regulowane nóżki, które bez większych kłopotów, szybko i sprawnie dostosujemy do podłoża. 

Kupujemy kuchnię polową – naczynia

Nie sposób wybierać się na biwak wędkarski bez odpowiednich naczyń polowych. Pamiętaj, że „zwykłe” naczynia używane na co dzień w kuchni domowej, nie są najlepszym, co możesz zabrać ze sobą na obóz. Porcelanowe talerze i kubki mogą łatwo się stłuc już podczas transportu, nie mówiąc już o użytkowaniu w warunkach polowych. Na szczęście producenci naczyń do kuchni polowych oferują nie tylko pojedyncze naczynia, ale już nawet całe, kompletne zestawy pojemników, garnków, kubków, talerzy, miseczek czy sztućców kempingowych. 

Naczynia do kuchni polowej produkowane są z materiałów wytrzymałych i nietłukących, np. metalu lub gumy. Metalowe naczynia umożliwiają podgrzewanie i przyrządzanie posiłku, natomiast te elastyczne są składane i zajmują niewiele miejsca (np. miseczki czy kubki). Takie wyposażenie kuchni polowej pakuje się metodą „jedno w drugie” i umieszcza w wygodnych, zasuwanych pokrowcach. 

Jaką kuchenkę turystyczną kupić? Jedziemy na biwak wędkarski

Kuchenki turystyczne dzielimy na kilka rodzajów. Są to:

  • kuchenki gazowe zasilane z kartuszy, czyli napełnionych fabrycznie gazem pojemników jednorazowego użytku

Gazowe kuchenki turystyczne są obecnie najpopularniejsze na rynku. Są lekkie, nie okopcają naczyń, są także proste w użyciu i łatwe w transporcie. Ich główną wadą jest natomiast bieżący dostęp do paliwa w sytuacji, gdy nam go braknie. Dlatego niepolecane są w rejony dzikie, w których dokupienie kartuszy jest trudne lub czasami wręcz niemożliwe.

  • kuchenki na paliwa ciekłe, takie jak benzyna, nafta, spirytus. Niektóre z tych kuchenek mają osobne, wymienne pojemniki na paliwo (kuchenki turystyczne wielopaliwowe), w innych pojemnik na dany rodzaj paliwa jest zintegrowany z kuchenką 

To nieocenione rozwiązanie dla osób, które podróżują w trudnych warunkach lub przemierzają dalekie kraje. Kuchenki tego typu są najczęściej uniwersalne i obsługują różne rodzaje paliwa – benzynę, naftę, olej napędowy, spirytus, a nawet paliwo lotnicze. Są one powszechnie dostępne w różnych rejonach świata, jednak nieco droższe od kartuszy gazowych. Również waga takiego urządzenia nie jest sprzyjająca, ale kuchenka odwdzięcza się doskonałym działaniem na wysokościach i w temperaturach poniżej 5°C.

  • kuchenki na paliwa stałe, np. Hexamethylenetetraminę (związek chemiczny, otrzymywany z reakcji formaldehydu („odwodnionej formaliny”) i amoniaku. Ma on postać białych kryształków i po sprasowaniu w większe kostki służy jako „wkład paliwowy” do specjalnie do tego zaprojektowanych kuchenek.

Kuchenki na paliwa stałe są polecane na krótkie wyjazdy, podczas których chcemy ugotować sobie wodę na herbatę lub szybko odgrzać wcześniej przygotowany posiłek. Są one bardzo lekkie, niezwykle kompaktowe i łatwe w transporcie. Również ilość kostek paliwowych możemy dostosować bardzo dokładnie do potrzeb wyjazdu, żeby nie nosić niepotrzebnie nadbagażu, jednak ze względu na stosunkowo małą wydajność grzewczą w stosunku do pozostałych typów kuchenek i wagę paliwa w większych ilościach kuchenki te nie bardzo nadają się na dłuższe wyprawy.

  • kuchenki turystyczne wielopaliwowe zasilane zarówno paliwami płynnymi, jak i gazem z kartuszy.

Kuchenka turystyczna na biwak wędkarski – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli zamierzamy gotować na łonie natury, bardzo ważne jest to, aby kuchenka była bezawaryjna i prosta w obsłudze. Szukajmy zatem kuchenki turystycznej, której palnik nie jest zbyt ciężki. Najprostsze palniki cechują się wagą ok. 70-80 g, z kolei te bardziej skomplikowane to ciężar od 100 do 600 g. Urządzenie musi być również łatwe w montażu i demontażu. Co istotne, zwróćmy uwagę na to, czy siłę promienia można łatwo i precyzyjnie regulować oraz, czy sam promień na kuchence turystycznej jest stabilny.

Na funkcjonalność kuchenek turystycznych wpływa także osłona przeciwwietrzna. Bywa ona dołączona do zestawu, ale w razie potrzeby można ją bez większego problemu dokupić. Nie musimy wówczas osłaniać samodzielnie płomienia.