Pozostały biwak wędkarski

Pozostały biwak wędkarski

Dobrze zorganizowany biwak wędkarski wymaga od nas sprawnego pakowania. Poza kilkoma głównymi elementami wyposażenia, jak choćby namiot, śpiwór czy kuchnia polowa, będziemy potrzebować kilku mniejszych, ale nie mniej ważnych przyborów. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zapraszamy na zestawienie akcesoriów, które powinniśmy zabrać ze sobą na biwak wędkarski, a nie są na pierwszy rzut oka takie oczywiste.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Co kupić na biwak wędkarski? Oświeć mnie

Po całym dniu wędkowania przyszedł czas na posiłek i odpoczynek. Wszystko fajnie, ale po zachodzie słońca spada widoczność. Ognisko – pewnie to będzie Twoja pierwsza myśl. Druga, to ta, kiedy przekonasz się, że nie zabierzesz ognia ze sobą do namiotu. W takim wypadku na pomoc wyruszają wszelkiego rodzaju lampki i latarki.

Bardzo możliwe, że posiadasz smartfon z funkcją latarki. Takie oświetlenie sprawdza się doskonale w domu, kiedy nocą rozjaśniasz drogę do łazienki i z powrotem, a w pobliżu masz ładowarkę i gniazdko elektryczne. Na biwaku bateria w telefonie jest na wagę złota, dlatego pozostaw smartfon do tego, do czego przyda się  najbardziej  – rozmów i SMS.

Na biwak wędkarski należy wyposażyć się w latarki i lampki z prawdziwego zdarzenia. Mamy do wyboru oświetlenie na baterię lub akumulatorowe. Warto zabrać ze sobą nie tylko lampę kempingową, ale również latarkę. Niewielka i poręczna latarka ręczna lub latarka czołówka, sprawdzą się doskonale podczas rozbijania namiotu po zmroku albo podczas spaceru.

Parametry, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie latarki na biwak wędkarski:

  • wodoszczelność – standardem wśród dobrych lamp turystycznych jest klasa wodoszczelności IPX4. Oznacza to, że lampa jest odporna na  dosyć intensywny deszcz.
  • rozmiar – lampy turystyczne mieszczą się w dłoni, a generują światło pozwalające oświetlić obszar nawet na 6-10 metrów.
  • czas pracy – im dłuższy maksymalny czas świecenia posiada lampa, tym lepiej. Dlatego też warto zastanowić się, jak mocnej lampy potrzebujesz. Czy ma ona tylko oświetlać wnętrze namiotu, czy też służyć jako latarka? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci określić niezbędną moc w lumenach. Nie zawsze trzeba decydować się na jak najmocniejszą lampę, bo moc diody ma wpływ na maksymalny czas pracy lampy.
  • wytrzymałość – wysokiej jakości lampy turystyczne są lekkie, ale to nie znaczy, że produkowane z mało odpornych materiałów. Wybierając lampę sprawdź nie tylko materiał, ale też łączenie detali, bo to one są najczęściej słabymi punktami.
  • rodzaj zamocowania – na biwak czy kemping warto wybrać lampę turystyczną, która umożliwia różne rodzaje zamocowania, czyli np. może zostać zawieszona lub postawiona na wysokich nóżkach.

Latarka mocowana na głowie, tak zwana „czołówka” to temat biwaku wędkarskiego, który warto omówić szerzej, ponieważ przydaje się w wielu sytuacjach i jest wygodna w użyciu.

Kupujemy latarką czołową na biwak wędkarski 

Ważną kwestią, którą należy poruszyć przy wyborze latarki czołowej na biwak wędkarski, jest – co oczywiste – wybór jasności światła. Na rynku mamy do wyboru najczęściej latarki o mocy od 100 do aż 750 lumenów. 

Określenie „lumeny” powstało wraz z nową technologią, jaką jest lampa LED. Jednak ich przeznaczenie, charakterystyka oraz sama definicja jest dość zagadkowa. Czym zatem są lumeny?

Najprościej mówiąc, Lumen (w skrócie lm), to jednostka strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Oznacza to, że im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła. Żeby obliczyć, jaka jest wydajność danego oświetlenia, należy podzielić strumień świetlny (lumeny) przez moc żarówki, czyli Waty. Im wynik jest większy, tym bardziej wydajne jest światło.

Wydajność, czyli jasność latarki czołowej, jakiej potrzebujemy, jest ściśle związana z tym, do czego będziemy używać czołówki. Standardem są latarki czołowe mieszczące się w przedziale od 100 do 200 lumenów. Taki strumień światła wystarczająco oświetli nam drogę czy miejsce pracy. Co więcej, im „mocniejsza” czołówka, tym szybciej czerpie baterię. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza ze względu na ergonomię i ekologię. Jeśli weźmiemy pod uwagę większe wartości lumenów w latarkach czołowych, wytrzymałość baterii przedstawia się następująco:

  • przy trybie świecenia 320 lumenów (wystarczająca moc podczas trekkingu) bateria czołówki wytrzyma 15 godzin
  • przy trybie 750 (nocna jazda na rowerze) już tylko 6 godzin

Co kupić na biwak wędkarski – preparaty owadobójcze i termofory

Jadąc na biwak wędkarski, warto zaopatrzyć się również w odpowiednie preparaty owadobójcze. Wilgoć, ciepło i źródło światła to coś, co komary lubią najbardziej. Jeśli spędzałeś kiedykolwiek wieczór nad brzegiem jeziora lub rzeki to zapewne wiesz, jak ciężko współbiesiaduje się z chmarą komarów i tym podobnych żyjątek. 

Na szczęście na rynku dostępnych jest sporo preparatów ułatwiających walkę z owadami na biwaku wędkarskim. Pamiętaj, że przed użyciem każdego z nich powinieneś dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na etykiecie lub opakowaniu, ponieważ aplikacja i dawkowanie są zależne od danego specyfiku. Preparat na komary i inne insekty idealnie sprawdza się w krajach o dużym zagrożeniu malarią, jak i we wszystkich miejscach, gdzie występuje duże natężenie komarów i innych gryzących insektów.

Na biwak wędkarski radzimy zabrać ze sobą również termofor z pokrowcem, który jest przyjemny w dotyku i zapobiega oparzeniom. To gadżet, o którym wielu z nas zapewne nie pomyśli, natomiast jest bardzo użyteczny podczas zimnych nocy w nieogrzewanym namiocie. Wystarczy odpowiednio podgrzać wodę (nie wrzątek) i wlać ją do środka, aby cieszyć się doskonałym ciepłem. Nie dziękuj.