Dodatki sportowe
Dodatki sportowe – dla kogo i jakie wybrać?
Uprawianie sportu to pasja, miłość, rywalizacja, chęć poprawy zdrowia lub sylwetki. Motywatorów jest wiele, ale każdy tak samo dobry, aby ruszyć się z kanapy i zawalczyć o lepsze samopoczucie, które osiągniemy przy pomocy aktywności fizycznej. Zaczynając przygodę ze sportem, zwykle wybieramy odpowiedni strój w postaci dresu, legginsów oraz koszulki, dodatkowo kupujemy dopasowane do naszych aktualnych potrzeb sportowe obuwie. Z biegiem czasu i z każdym treningiem chcemy sobie go ułatwić albo uprzyjemnić przy pomocy rozmaitych, tak zwanych dodatków sportowych. Jakie dodatki sportowe warto zakupić? Co znajdziemy w ofercie dodatków sportowych?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Dodatki sportowe – uprzyjemnij sobie trening
Baza dodatków sportowych jest naprawdę bardzo imponująca. Od okularów sportowych, przez smartwatche po drony z kamerami – do wyboru mamy praktycznie wszystko, co może uprzyjemnić nasz trening lub zarejestrować jego efekty.
Dodatki sportowe, by wymienić te najczęściej wybierane, to:
- Akcesoria sportowe np. opaski na smartfony, stopery, szarfy, opaski nerki do biegania itd.
- Kamery sportowe
- Okulary z fotochromem
- Pulsometry i krokomierze
- Smartwatche
- Smartbandy
- Słuchawki bezprzewodowe
- Trofea, puchary, medale
- Wagi łazienkowe
- Drony
- Maski antysmogowe
Wybór dodatków sportowych jest tak naprawdę podyktowany tym, jaką aktywność sportową wybraliśmy: czy grę zespołową, czy trening indywidualny. Trudno sobie wyobrazić mecz piłki nożnej z zawodnikami mającymi słuchawki na uszach i słuchających ulubionej muzyki, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie muzyce podczas biegania na bieżni czy stepperze na siłowni.
Jakie dodatki sportowe wybrać?
Dodatki sportowe mogą stać się także doskonałymi urządzeniami do codziennego użytku. Osoby chcące zredukować swoją wagę powinny wyposażyć się w wagę łazienkową, która będzie na bieżąco monitorować efekty ćwiczeń i diet, ale także badać sytuację po zakończeniu walki.
Do wyboru mamy wagi mechaniczne, na których kilogramy wskazuje wskazówka oraz wagi elektroniczne ukazujące wynik na wyświetlaczu. Producenci wag elektronicznych oferują designerskie modele, dopasowane kolorystyką do wnętrz naszych mieszkań i posiadające rozmaite funkcje, na przykład automatyczne rozpoznawanie użytkownika z pamięcią nawet do 16 osób, pomiar masy mięśniowej, tkanki kostnej i tkanki tłuszczowej.
Kolejnym dodatkiem sportowym, bardzo popularnym wśród sportowców, są wszelkiego rodzaju pulsometry i krokomierze.
Pulsometr, jak sama nazwa wskazuje, mierzy nasz puls podczas treningów, czyli pozwala na monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym. Monitorowanie pracy serca to kluczowy element dla dobrania odpowiedniego, zoptymalizowanego treningu. Przetrenowanie wpływa bowiem niekorzystnie na pracę mięśni i prowadzi często do bardzo poważnych kontuzji.
Krokomierz swoją kluczową funkcję wskazuje już w nazwie – po prostu liczy nasze kroki oraz dystans, jaki pokonaliśmy w czasie treningu lub podczas wykonywania codziennych czynności. Poza krokomierzami w smartfonach, które są dostępne po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, mamy do wyboru krokomierze mocowane do butów, krokomierze w zegarku sportowym (na przykład połączony z pulsometrem), krokomierz zakładany na rękę, ale bez funkcji zegarka, krokomierz przymocowywany do paska od spodni.
Dodatki sportowe – smartwatche i smartbandy
Najmodniejszymi dodatkami sportowymi są obecnie wszelkiego rodzaju smartwatche i smartbandy. Warto zwrócić uwagę, że wraz z popularnością rośnie również cena dodatków sportowych: za smartwach sportowy, czyli inaczej mówiąc zegarek sportowy, zapłacimy od 150 zł do nawet kilku tysięcy złotych! Smarbandy, czyli opaski sportowe, przypominające zegarki sportowe tylko nieco mniejsze, to wydatek rzędu 100 do kilkuset złotych. Jakie funkcje posiadają smartwatche i smartbandy, że zyskały tak dużą popularność wśród sportowców? Kilka podstawowych:
- Monitorowanie snu
- Krokomierz
- Pulsometr
- Licznik kalorii
- Powiadamianie o sms/połączeniach na smartfonie
- Wyświetlacz godziny
- „znajdź mój telefon”
- Stoper
- Budzik/alarm
- GPS
- Kompatybilność z systemem iOS i Android
- Wodoodporność
- Akcelerometr, pozwalający na wykrycie położenia przestrzennego zegarka. Oznacza to możliwość rejestracji wszystkich ruchów wykonanych w pionie i poziomie. Smartwatch rozpozna również pochylenie lub przekręcenie ręki.
- Barometr
- Żyroskop, pozwalający rejestrować informację o ruchach użytkownika. To specjalny czujnik, który znajdzie zastosowanie przy monitorowaniu aktywności fizycznej. Tę technologię szczególnie docenią użytkownicy, którym zależy na coraz lepszych wynikach sportowych. Na podstawie analizy ruchu zostaną sporządzone dokładne statystyki treningu. Żyroskop umożliwia pomiar oparty na trzech płaszczyznach. Dzięki temu uzyskany rezultat jest dokładniejszy, niż w przypadku akcelerometru.
- Pomiar światła – atutem tej technologii jest wysoka energooszczędność. Dzięki temu zegarek będzie działał długo nawet podczas korzystania z wymagających aplikacji, czy funkcji multimedialnych.
Nic więc dziwnego, że smartwatche i smartbandy wybierane są bardzo często jako dodatki sportowe. Dzięki nim możemy monitorować wiele parametrów przydatnych nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale także do określania konkretnych celów i planów na dalsze treningi.