Łuki

Łuki i łucznictwo 

Rozwój koncentracji, ćwiczenie wzroku, utrzymanie kondycji – to tylko kilka zalet uprawiania jakże szlachetnej dyscypliny sportowej,  jaką jest łucznictwo. Łuk widział rozwój, rozkwit i upadek wielu największych cywilizacji świata, ponieważ towarzyszy człowiekowi od kilku tysięcy lat. Co warto wiedzieć o łuku? Jakie rodzaje łuku znajdziemy w ofercie producentów?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Łuk – siła koncentracji

Strzelanie z łuku wydaje się być dziecinnie proste – przykładasz strzałę do cięciwy, napinasz, celujesz i wypuszczasz strzałę wprost w upatrzone miejsce. Tak w wielkim uproszczeniu wygląda to w teorii. Natomiast w praktyce – jest już gorzej. Lub jak kto woli – trudniej. Jeśli chociaż raz próbowałeś strzelać z łuku, zapewne wiesz, że celność wymaga maksymalnej koncentracji i dobrego wzroku. 

Jeśli dodatkowo stałeś nieruchomo w miejscu i miałeś nieograniczony czas na wycelowanie w obiekt, to pomyśl o ludziach, którzy używali łuków do walk odbywających się z wielką dynamiką, a mimo to wystrzeliwali strzały niczym pociski jeden za drugim, a celność ratowała im życie. 

Łucznictwo – sport z zasadami

Dzisiaj strzelanie z łuku zaliczmy do hobby lub sportu. Łucznictwo jest dyscypliną olimpijską ze ściśle określonymi zasadami.

Jako dyscyplina olimpijska łucznictwo zadebiutowało w 1900 r. w Paryżu, niestety już w 1920 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii łucznictwo było dyscypliną ponadprogramową. Po wielu staraniach działaczy, Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił łucznictwo do programu Igrzysk 0limpijskich w 1957 r., jednak dopiero podczas XX Olimpiady w Monachium odbyty się zawody łucznicze z udziałem reprezentacji Polski.

Zawody łucznicze rozgrywane są na specjalnych torach, na których końcu znajdują się tarcze. Odległość łucznika od tarczy jest determinowana kategorią wiekową. Zasady łucznictwa sportowego zabraniają korzystania z celowników optycznych. Dopuszczalne jest jednak skorzystanie z takiego sprzętu przed lub po oddaniu strzału.

Łuk składany i jednoczęściowy

Łuk składany jest popularniejszy ze względu na wygodę przechowywania i przenoszenia. Łuki składane są również korzystniejsze dla początkujących, mogą oni bowiem mocniej go napinać. Ramiona tego łuku można nabyć oddzielnie, zamiast kupowania kompletnego nowego. Jednocześnie łucznik, który zajmuje się myślistwem i strzelaniem do celu, może używać tego samego majdanu do dwóch kompletów ramion, zamiast dwóch łuków, które mają różną siłę naciągnięcia wymaganą przez te dwie dyscypliny (przy zakupie łuku składanego upewnij się, że ramiona nie mogą się poruszać na boki względem punktu zamocowania ramienia i majdanu). 

Łuk compound (bloczkowe) umożliwia łucznikowi pełne naciągnięcie przy użyciu mniejszej siły. Bloczki i linki dają możliwość zmagazynowania większej ilości energii w ramionach w porównaniu ze zwykłym łukiem. Nie może on być jednak używany na igrzyskach olimpijskich, podczas zawodów łuki te klasyfikowane są oddzielnie.

Specjalne rodzaje łuków

Warto przyjrzeć się klasyfikacji łuków ze względu na wykorzystywanie:

  • łuki sportowe – zwane także olimpijskimi. Są to łuki refleksyjne (czyli z wygiętymi do przodu końcami ramion), w tych łukach ważne jest odpowiednie dobranie wagi naciągu oraz długości łuku. W łukach tego typu możemy zastosować dodatkowe akcesoria zwiększające precyzję strzelania takie jak: celownik, podstawkę magnetyczną, button, kliker oraz stabilizator.
  • łuki longbow – czyli łuki długie; tego typu łuki mają ok. 180 cm długości i wymagają większej siły do naciągnięcia cięciwy. Można powiedzieć, że są to powiększone modele klasyczne, ponieważ również cechuje je prosta konstrukcja, bez żadnych pomocy w celowaniu. 
  • łuki myśliwskie (hunter) – są to ulepszone łuki klasyczne, które zostały wyposażone z dodatkowe elementy, mające na celu ułatwić polowanie, np. wyprofilowana półka pod strzałę, ułatwiająca celowanie, ramiona wyprofilowane tak aby uzyskać jak największą prędkość początkową która przekłada się na energię wystrzelonej strzały
  • łuki wschodnie – w tej kategorii można wyróżnić łuk janczarski, japoński i refleksyjny; cechują je niewielkie rozmiary przy naciągu pozwalającym na oddawanie silnych strzałów. 

Strzały 

Na rynku są dostępne cztery typy strzał: drewniane, z włókna szklanego, węglowego oraz z aluminium. Każda ma swoją własną charakterystykę i będzie się inaczej zachowywać na tym samym łuku. 

Przy zakupie strzał trzeba wziąć pod uwagę rozmiar strzały i długość naciągu. Długość naciągu łucznika determinuje najkorzystniejszy rozmiar korpusu strzały, podczas gdy długość strzały zmieni sposób zachowania jakiegoś konkretnego rozmiaru korpusu. 

Innymi słowy – strzała o jeden cal (2,5 cm) krótsza lub dłuższa zmieni zachowanie na tyle, że może nie polecieć właściwie z wybranego przez nas łuku. 

Jeśli to możliwe, wypróbuj strzały, zanim je kupisz. Wiele klubów łuczniczych posiada kolekcję strzał różnej długości i rozmiarów. Jeżeli nie ma takowej, kup najpierw dwie i wypróbuj je, zanim kupisz cały komplet. To najrozsądniejsze rozwiązanie, aby uniknąć niepotrzebnego wydatku, jeśli strzały okażą się nieodpowiednie.