Akcesoria łucznicze

 Akcesoria łucznicze

Cięciwy, strzały, kołczany, cele, celowniki, maty słomiane, majdany – wszystkie te akcesoria łączy jeden wspólny mianownik – łuk. Łucznictwo było kiedyś kwestią przeżycia, dzisiaj, po ponad 10 tys. latach od jego początków, przerodziło się w piękny sport. Przez setki lat łuk był podstawowym narzędziem polowań i walk, aż do XVI wieku, kiedy to na arenę wkroczyła broń palna. Jakie akcesoria łucznicze znajdziemy w ofercie producentów?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria łucznicze – łuk na kartach historii

Jednym z najstarszych odkrytych łuków jest łuk z Holmegård znaleziony w bagnie w Danii. Datowany jest na ok. 8000 – 7000 rok p.n.e. Odnaleziono wiele typów tego łuku, których datowanie różni się pomiędzy najstarszym a najmłodszym o 4000 lat. 

Jak podaje National Museum of Denmark, w Holmegård znaleziono pozostałości łącznie pięciu łuków, których powstanie szacuje się na około 7000 rok p.n.e.

Historia łucznictwa ma także swój akcent na terenie naszego kraju. W 2010 roku podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim znaleziony został łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat. O doniosłości tego odkrycia naukowego świadczy fakt, że jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku zaledwie w Europie. Łuk znad polskiego jeziora jest więc starszy od tego znalezionego w Danii.

Akcesoria łucznicze – rodzaje łuków

Łucznictwo jest obecnie sportem lub hobby. Fani łucznictwa mogą kibicować swoim drużynom narodowym na przykład podczas Igrzysk Olimpijskich, natomiast hobbyści spędzają godziny na kompletowaniu zestawu łuczniczego oraz beztroskim strzelaniu do celu.

Łuki możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • łuki drewniane, tradycyjne – jednoczęściowe, w całości wykonane z jednego kawałka drewna lub laminatu wielu warstw drewna bez żadnych specjalistycznych akcesoriów jak podstawka pod strzałę czy celownik.
  • łuki ‚recurve’ – typ łuku to pierwszy etap ewolucji w historii łucznictwa. Ich nazwa wzięła się od kształtu, który już na pierwszy rzut oka drastycznie różni się od łuków tradycyjnych. Majdan łuku (środkowa część, za którą trzymamy łuk) jest wygięty do wewnątrz, w stronę łucznika. Czubki ramion natomiast są wygięte w przeciwną stronę, od łucznika.
  • łuki bloczkowe – konstrukcyjnie odbiega dość daleko od swojego pierwowzoru, choć zasada działania jest podobna. Część siły napinania cięciwy jest odprowadzana na bloczki, dzięki czemu nawet osoba o mniejszej posturze jest w stanie wypuścić strzałę z maksymalnego naciągu. 

Akcesoria łucznicze – jakie kupić?

Pula akcesoriów łuczniczych jest naprawdę duża, a to, jakie akcesoria łucznicze znajdą się w naszym asortymencie, zależy ściśle od tego, jaki rodzaj łuku preferujemy.

Akcesoria łucznicze, które warto wziąć pod uwagę:

  • strzały do łuku  – na rynku są dostępne cztery typy strzał: drewniane, z włókna szklanego, węglowego oraz z aluminium. Każda ma swoją własną charakterystykę i będzie się inaczej zachowywać na tym samym łuku. Przy zakupie strzał trzeba wziąć pod uwagę rozmiar strzały i długość naciągu.
  • cięciwa do łuku – to nić/sznurek, na którym naprężamy strzałę – nadaje prędkość wystrzeliwanym pociskom. W przeszłości wykonywano ją z włókien roślinnych. Szczególnie popularne były cięciwy z lnu, jedwabiu oraz konopi. Produkowano je także z włosia końskiego oraz jelit zwierzęcych. Obecnie wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Na rynku dostępne są m.in. cięciwy wykonane z włókien dacranowych. Są one wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pogodowe. Żeby cięciwa spełniła swoje zadanie, musi mieć odpowiednią długość. 
  • stabilizatory – niezbędne przy strzelaniu do celu ze względu na korzyści, jakie dają redukując efekt momentu obrotowego. Lepsze łuki są wyposażone w stabilizatory, więc jeśli łucznik chce z nich korzystać, powinien nabyć łuk tego typu.
  • kołczany łucznicze (pokrowce) – najbardziej uniwersalne kołczany to kołczan sportowy mocowany do pasa. Bardzo popularne wśród łuczników tradycyjnych są kołczany skórzane: zarówno kołczany mocowane do pasa jak i kołczany na plecy.
  • maty (tarcze) słomiane – wykonuje się ze słomy żytniej, która jest czyszczona, a następnie ręcznie szyta w tzw. ślimak. Ścisłość i odpowiednie łączenie poszczególnych zwojów gwarantuje jej funkcjonalność i wysoką jakość. Tarcza słomiana w przeciwieństwie do tarcz z kompozytów plastikowych nie niszczy strzał, wbite strzały dają się łatwo i bez uszkodzeń wyjmować, co czyni maty słomiane doskonałym celem dla łuczników.
  • majdany do łuku – to elementy, na których znajdują się wyprofilowane rękojeści lub uchwyty do trzymania. Mogą być zintegrowane z ramionami albo posiadać gniazda, w które wkłada się ramiona. Majdan to właściwie serce łuku i kluczowa część całej konstrukcji łuku. 
  • ustalacze nasadki (siodełka) – często stosuje się tu włókno dentystyczne. Ustalacze metalowe są trwałe i łatwiejsze w użyciu, ale droższe. Są one nasuwane na cięciwę i zaciskane na miejscu za pomocą specjalnych kleszczy. Łucznik korzystający z cięciwy z metalowymi ustalaczami musi używać ochraniaczy palców.
  • celownik – w ofercie producentów znajdziemy wiele typów celowników, wybór zależy od upodobań i budżetu łucznika. Dla początkującego wystarczający może być pasek taśmy izolacyjnej lub plaster przylepca naklejony na przednią część łuku wraz z prostą szpilką o dużej główce traktowanej jako muszka celownika