Wiatrówki krótkie

Wiatrówki krótkie

Wiatrówki krótkie wyglądem przypominają broń palną z tak zwaną ostrą amunicją. Laikowi ciężko odróżnić krótką wiatrówkę od klasycznego pistoletu. Wiatrówki krótkie umilają czas fanom strzelectwa, którzy mogą ćwiczyć swoje umiejętności na strzelnicach lub w odosobnionych miejscach. Co warto wiedzieć o wiatrówkach krótkich? Jaką wiatrówkę krótką kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy wiatrówkę krótką

Z racji tego, że wiatrówka krótka jest produktem, który zakupić możemy bez jakichkolwiek pozwoleń i rejestracji – już w wieku 18 lat możemy stać się jej właścicielami. I wtedy zaczyna się zabawa. Lub trening – wszystko w zależności czy jesteś amatorem, czy zamierzasz zająć się strzelectwem zawodowo np. w drużynie sportowej. 

Wiatrówki krótkie nazywane są zamiennie wiatrówkami pistoletami. Krótka wiatrówka nie daje nam takiej odległości i precyzji strzału jak wiatrówka długa, natomiast ma wiele zalet, których nie przypiszemy jej dłuższej siostrze.

Po pierwsze, wiatrówka krótka to broń kompaktowa. Nie dość, że lekka, to dodatkowo bez problemu schowasz ja do plecaka czy kieszeni. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zbędnego balastu. 

Drugą cechą, która do wiatrówek krótkich przyciąga fanów, jest jej realistyczny wygląd, tzn. do złudzenia przypominają profesjonalne pistolety używane na przykład przez służby mundurowe. 

Wiatrówki krótkie – pistolety na CO2

Wiatrówki krótkie zasilane kapsułą umożliwiają wystrzeliwanie pocisków jeden za drugim bez naciągania sprężyny. Jedna kapsuła pozwala na oddanie nawet 40-80 strzałów. Kapsuły umieszczane w rękojeści są dociskane za pomocą klucza lub pokrętła.

W trakcie strzelania z takich wiatrówek nie dochodzi do odrzutu, równocześnie to dobry sprzęt dla młodych osób czy kobiet, gdyż odchodzi potrzeba zabawy z naciąganiem sprężyny przed strzelaniem.

Zalety wiatrówek pistoletów CO2:

  • stabilne strzelanie bez efektu odrzutu 
  • przyzwoita powtarzalność strzału
  • brak konieczności napinania za każdym strzałem sprężyny
  • zastosowanie magazynków zwiększających szybkostrzelność
  • łatwo dostępne i tanie akcesoria zasilające

Minusy wiatrówek krótkich na CO2:

  • mniej stabilna charakterystyka powtarzalności i utrzymania jednakowej prędkości początkowej (w stosunku do pistoletów PCP jak i PCA)
  • ograniczona energia pocisku
  • konieczność nabywania kapsuł CO2 (kapsuły są jednorazowego użytku)

Wiatrówki krótkie – pistolety sprężynowe i PCP

Kolejnymi modelami wiatrówek krótkich są:

  • Wiatrówka krótka sprężynowa – sprzęt wymagający od właściciela każdorazowo przed strzałem naciągać sprężynę. Z jednej strony jest to niewygodne, ten mechanizm gwarantuje zjawisko odrzutu. Z drugiej strony mamy do czynienia z urządzeniem tanim w eksploatacji. Jeżeli ktoś szuka wiatrówki, która nie spustoszy portfela, to niech rozgląda się za pistoletami wiatrówkami sprężynowymi.

Wadą krótkich wiatrówek sprężynowych dla niektórych strzelców jest odrzut, jaki odczuwa się przy strzale, co przy mocniejszych wiatrówkach – o prędkości początkowej śrutu ponad 260m/s – może utrudniać oddanie wyjątkowo precyzyjnego strzału. Dla wielu jednak ta właściwość stanowi zaletę, gdyż powiększa realizm strzelania.

  • Wiatrówka krótka PCP – czyli sprzęt oparty o mechanizm wystrzału poprzez powietrze, powietrze sprężone. Tutaj należy podkreślić, że pistolety PCP są łagodne w użytkowaniu, nie spotkamy się ze zjawiskiem odrzutu, a dodatkowo ich użytkowanie nie generuje większych kosztów.

Te krótkie wiatrówki są sprzętem o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości, dlatego też są dość drogie i dodatkowo wymagają dokupienia butli nurkowej o ciśnieniu 200-300 barów lub specjalnej pompki. 

Z reguły wiatrówki krótkie PCP pozbawione są przyrządów celowniczych i trzeba liczyć się z dokupieniem do nich lunet. Jednak wyposażonym w dobry celownik optyczny można trafić taką wiatrówką w cel o średnicy centymetra z odległości ponad 60 metrów.

Śruty do wiatrówek krótkich – co kupić?

Wyróżniamy kilka typów śrutów do wiatrówek krótkich, najważniejsze z nich to:

  • Śrut płaski – śrut do wiatrówki krótkiej z płaską główką, Śruty tego typu są stosowane na turniejach strzeleckich, w strzelectwie tarczowym precyzyjnym – zawsze w kalibrze 4,5mm. Śrut tego typu jest bardzo celny w wiatrówkach o mniejszej energii kinetycznej oraz na krótsze dystanse. Najlepiej spisują się na dystansie 10 do 15 metrów.
  • Śrut spiczasty – ze względu na swój kształt ma największe możliwości penetracyjne. Najlepiej sprawdza się w wiatrówkach krótkich średniej i niskiej energii i najlepsza celność osiągana jest na niewielkich odległościach. Używane są do polowań na małą zwierzynę. W naszym kraju najczęściej kupowane są w celu efektownego rozwalania butelek i dziurawienia puszek.
  • Śrut hollow point –  jest to śrut do wiatrówek krótkich wykorzystywany w zasadzie jedynie do polowań, które w naszym kraju są niezgodne z prawem, a to ze względu na swój kształt i to, że w trakcie uderzenia w cel zwiększają obwód – rozkładają się – co powoduje największe zniszczenia. 
  • Śrut grzybek – zwany również śrutem okrągłym/półokrągłym – to najpopularniejszy na świecie śrut do wiatrówki. Łączy on w sobie właściwości śrutu wszystkich powyżej wymienionych śrutów. Jest to bardzo celny śrut, sprawdzający się w mocnych wiatrówkach i na duże odległości. 
  • Śruty nieołowiane – śruty o różnych kształtach, charakteryzujące się przede wszystkim niewielką wagą, przez co można przy ich pomocy uzyskać większą prędkość śrutu.