Wiatrówki długie

Wiatrówki długie

Wiatrówka długa to rodzaj broni pneumatycznej, która pozwala na godziny rekreacji przed tarczą strzelniczą. Wiatrówka długa cieszy się ogromną popularnością wśród fanów strzelectwa i może przybierać proste formy lub stanowić repliki bardzo zaawansowanych karabinów. Co trzeba wiedzieć o wiatrówkach długich? Jaki rodzaj nabojów stosowany jest jako amunicja w długich wiatrówkach?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wiatrówki długie – prosto do celu

Na początku należy wspomnieć, że wiatrówki długie bywają nazywane karabinkami, ponieważ ten rodzaj broni najbardziej przypominają. Świetnie sprawdzają się do strzelania na dłuższych dystansach, zasięg wystrzelonego naboju to ponad 15 – 20 metrów. 

Z wiatrówki długiej strzelamy rekreacyjnie: do puszek, butelek, tarcz i innych celów lub profesjonalnie – sportowo, na bardzo długie dystanse wynoszące nawet kilkadziesiąt metrów.

Ich przewaga nad krótkimi wiatrówkami polega na tym, że ze sprawą dłużej lufy są zdecydowanie bardziej celne oraz mają większą moc. Dłuższa lufa to nie tylko lepsza celność, ale także możliwość przybrania odpowiedniej postawy strzeleckiej, co jest szczególnie ważne u początkujących snajperów.

To nie koniec zalet lufy. Jej długość umożliwia zamontowanie na niej pomocniczych w celowaniu przyrządów optycznych z wielokrotnym zoomem, jak choćby lunet. 

Wiatrówki długie są dość ciężkie, dlatego warto dokupić do nich specjalny pokrowiec z rączką ułatwiający przenoszenie z miejsca na miejsce. Pokrowiec posiada dodatkowe kieszonki np. na śruty, dzięki czemu cały kompletny zestaw będziesz mieć zawsze w jednym miejscu.

Tyle słowem wstępu. Przyjrzyjmy się zatem specyfikacji poszczególnych wiatrówek długich, które różnią się przede wszystkim zastosowanym napędem oraz rodzajem nabojów.

Napędy w wiatrówkach długich – sprężynowe, NA CO2, PCA i PCP

Napęd w wiatrówce długiej to innymi słowy, mechanizm jej działania, czyli oddania strzału na zewnątrz. Rozróżniamy 4 główne typy napędów:

  • sprężynowy – wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust,zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienia wypycha śrut z lufy.

Ze względu na sposób naciągu sprężyny, wyróżniamy trzy rodzaje wiatrówek sprężynowych:

  • wiatrówki klasycznie łamane – najbardziej popularny typ z naciągiem poprzez łamanie lufy. Są one najłatwiejsze w obsłudze – poleca się je przede wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę strzelecką;
  • wiatrówki z bocznym naciągiem – rzadziej spotykane, lecz równie niezawodne. W tym przypadku naciągamy sprężynę za pomocą dźwigni na boku łoża. Wiatrówki z bocznym naciągiem niezwykle łatwo się przeładowuje i naciąga – zwłaszcza w pozycji leżącej.
  • wiatrówki z dolnym naciągiem – naciąg tutaj dokonuje się przy pomocy specjalnej dźwigni pod lufą. Jest to opcja wybierana dość często przez bardziej doświadczonych strzelców. Takie wiatrówki są bardziej wytrzymałe i ułatwiają celność;

Wracając do typów napędów w wiatrówkach długich:

  • na CO2 – wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na ok. 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Takie rozwiązanie napędu jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu przy wiatrówkach sprężynowych, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.
  • PCA (Pre Charged Air) – W Polsce powszechnie nazywa się je „pompkami”, a to ze względu na śrut wystrzeliwany przy pomocy powietrza, które wcześniej spręża się kilkoma ruchami dźwigni pod lufą. Jest to swego rodzaju połączenie najlepszych cech wiatrówek sprężynowych i gazowych – niskie koszty obsługi oraz brak odrzutu i możliwość precyzyjnego strzelania.
  • PCP (Pre Charged Pneumatics) – najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku (najczęściej znajdującym się pod lufą). Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika.

Jakie naboje do wiatrówki długiej?

Jeśli już wybierzemy rodzaj napędu, z jakim zakupimy wiatrówkę, pora przejść do kolejnej fundamentalnej sprawy, czyli wyboru odpowiednich nabojów do strzelby. 

Do wiatrówki długiej możemy kupić następującą amunicję:

Śruty:

  • Śruty typu diabolo. Nazywane są także śrutami grzybkowymi.
  • Śrut Match (płaski) – charakterystyczna śrucina z płaskim czołem, jest to jeden z najpopularniejszych modeli śrutu. 
  • Śrut Pointed (ostry) – główka śruciny zakończona jest ostrym czubkiem, który idealnie nadaje się do przebijania improwizowanych celów. 
  • Śrut Domed (zaokrąglony) – jeden z najcięższych śrutów. Charakteryzuje się dużą siłą obalającą po trafieniu w cel. 
  • Śrut Hollow Point (półokrągły) – konstrukcyjnie śrucina zakończona jest główką ze wgłębieniem w wierzchołku. 

Do wiatrówki długiej na CO2 wybierzemy oczywiście odpowiedni nabój. Standardowo można wykorzystać  jeden nabój CO2 do oddania około 60 strzałów. Producenci różnie podają parametry, w niektórych przypadkach mowa nawet o wystrzeleniu 8 magazynków (1 magazynek = 10 strzałów).