Trofea, puchary, medale

Trofea, puchary i medale – jak wynagrodzić sportowca?

Zwykło się mówić, że sukces nie jest dziełem przypadku, tylko ciężkiej, systematycznej pracy. Za swój wysiłek sportowiec chętnie zdobędzie trofeum w postaci medalu czy pucharu. Medal, nawet ten za samo uczestnictwo w zmaganiach sportowych, to bardzo cenna pamiątka, często eksponowana na honorowym miejscu w mieszkaniu. Jakie trofea, puchary i medale znajdziemy w ofercie producentów? Jak wynagrodzić sportowca?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Trofea, puchary i medale – nagroda dla sportowca

Sport nierozłącznie kojarzy się ze zdobywaniem różnego rodzaju trofeów. Mówiąc puchar, od razu staje nam przed oczami gra zespołowa. Pod słowem medal kryje się szereg dyscyplin indywidualnych, chociaż oczywiście medale otrzymują również wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny, np. siatkarskiej czy piłkarskiej.

Głównymi powodami, dla których przyznaje się nagrody i trofea, jest budowanie pewności siebie, nagradzanie wysiłku oraz zwiększenie motywacji zespołowej i indywidualnej.

Jakie jest znaczenie zdobycia trofeum lub nagrody?

W przypadku funkcji sportowych medale i trofea mają ogromne znaczenie, ponieważ określają, kto jest zwycięzcą. Istnieje wiele specjalnych rodzajów trofeów wykonanych na różne okazje sportowe. Mają one bardzo duże znaczenie emocjonalne w życiu sportowca.

Powodem, dla którego trofea i medale są przyznawane za sam udział w zmaganiach sportowych, jest uznanie uczestników za ich wysiłek. Pomagają zwiększyć morale osób, które otrzymują takie nagrody. Pomoże im zmotywować się do uzyskania lepszych wyników w przyszłych startach czy rozgrywkach. Podobne znaczenie ma przyznawanie nagrody fair play dla konkretnego, sprawiedliwego zawodnika, niekoniecznie zwycięskiej drużyny. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

Rodzaje trofeów sportowych  – medale

W wyborze medali sportowych spotykamy się z dwoma szkołami: tradycyjną i nowoczesną. Tradycyjne medale są zwykle okrągłe lub kwadratowe, wykonane w technice 2D w kolorach odpowiadających miejscom na podium: złoto, srebro, brąz.

Tradycyjnie medale są wykonane z następujących metali:

  • Platyna
  • Złoto
  • Srebro lub pozłacane srebro, które w rzeczywistości jest używane do olimpijskich „złotych medali”
  • Brąz
  • Miedź
  • Cyna
  • Żelazo

Nowoczesne medale stają się z roku na rok coraz ambitniejszymi, małymi dziełami sztuki. Poszczególni producenci medali sportowych prześcigają się w pomysłach na wykonanie niepowtarzalnego, oryginalnego medalu w dowolnym kształcie i w technice np. 3D. Tak więc w porównaniu z tradycyjnymi, nowoczesne medale wyróżniają się odważniejszym wzornictwem, kolorystyką i techniką wykonania.

Wśród medali nowoczesnych możemy wymienić: medale stalowe, medale odlewane, medale szklane, medale drewniane, medale z pleksi, medale tłoczone, medale szklane, medale z nadrukiem, medale z mixu surowców. Każdy z tych medali może być jednocześnie malowany, ażurowy czy grawerowany.

Jak wynagrodzić sportowca? Puchar

Puchar to kolejne trofeum, po zdobyciu, którego sportowcowi na pewno nie zejdzie długo uśmiech  z twarzy. Puchar za osiągnięcia sportowe częściej zobaczymy w rękach kapitana drużyny, niż w posiadaniu indywidualnego sportowca. Wyjątkiem są oczywiście puchary za zdobycie podium w turniejach na przykład skoków narciarskich czy rajdach samochodowych.

Puchary najczęściej wykonane są z metalu lub plastiku. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, o różnorodnych grawerunkach, zdobieniach i kształtach.

Puchary sportowe są wykonywane w różnych rozmiarach: od małych, kilkucentymetrowych, po olbrzymie, które ledwo można utrzymać w rękach. Rozmiar pucharu zwykle definiuje prestiż i rangę danej rozgrywki sportowej. Puchary często umieszczane są na honorowych miejscach, jak na przykład szklane gabloty czy centralne punkty mieszkania.

Trofea sportowe – nie tylko medale i puchary

Medale i puchary to najbardziej charakterystyczne trofea sportowe, natomiast istnieje szereg innych sposobów na wynagrodzenie sportowca.

Jednym z nich, który zapewne pamiętamy jeszcze z czasów szkolnych, są dyplomy. Dyplom za osiągnięcia sportowe to bardzo ważna nagroda dla młodego człowieka. Przede wszystkim znajduje się na nim imię i nazwisko, czego na próżno szukać na medalach i pucharach (wykonywane są z wyprzedzeniem, dyplom bez problemu można uzupełnić na miejscu). Obecnie technika poszła oczywiście dalej i poza tradycyjnymi, papierowymi dyplomami, możemy zamówić dyplom szklany, dylom drewniany lub odlewany. Takie eleganckie dyplomy zwykle umieszczone są w specjalnym etui, np. welurowym, które nie tylko ma walory artystyczne, ale także gwarantuje bezpieczeństwo podczas przenoszenia.

Kolejnym trofeum sportowym może być statuetka. Statuetki za osiągnięcia sportowe są bardzo ciekawą formą nagradzania zawodnika. Na statuetce możemy umieścić sporo tekstu i grafiki, które po kilku latach łatwiej przywrócą nam w pamięci wspomnienia z turnieju. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji statuetek sportowych jest szkło, drewno i odlew. Ciekawą formą są statuetki w formacie 3D.