Smartbandy

Smartbandy – czym są i jak mogą pomóc? 

Smartbandy można śmiało nazwać sportowym odkryciem minionych lat. Smartbandy, czyli sportowe opaski na rękę, opanowały świat sportu i fitnessu na dobre. Smartbandy różnią się od smartwatchów przede wszystkim wielkością – są znacznie mniejsze, uważane są też za dyskretniejsze i przeznaczone stricte do aktywności sportowych. W czym może nam pomóc noszenie smartbanda? Jakie funkcjonalności oferują nam sportowe opaski na nadgarstek?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Smartbandy – sportowe opaski na rękę

Monitor fitness, bo tak również bywa mianowany smartband, jest właściwie podstawowym wyposażeniem każdego sportowca. Obecnie święci triumfy – niezależnie od tego, czy uprawiasz fitness, trenujesz sport czy monitorujesz codzienną aktywność fizyczną – smartband może stać się Twoim pomocnikiem w śledzeniu kondycji, co dzięki niemu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Smartband to nowoczesne urządzenie, które mierzy nasz ruch za pomocą zintegrowanych czujników. Opaska sportowa gromadzi zebrane dane i przekształca na wskaźniki: liczy kroki, spalone kalorie, jakość snu, poziom ogólnej aktywności fizycznej itd. w zależności od modelu. Im więcej czujników znajduje się w smartbandzie, tym bardziej będzie on dokładny.

Opaska fitness potrafi również śledzić liczbę pokonanych schodów za pomocą specjalnego czujnika pod nazwą „wysokościomierz”, który wykonuje pomiar zdobytej wysokości.

Jak działa smartband?

Pozostaje podstawowe pytanie, jak dokładnie opaska sportowa konwertuje dane? Robi to przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfona. Przed pierwszym użyciem smartbanda musimy zainstalować na naszym smartfonie aplikację i sparować te dwa urządzenia –  na przykład przy pomocy technologii Bluetooth.

Zalety smartbanda – w czym może nam pomóc?

Używanie smartbanda przynosi nam wymierne korzyści. Przede wszystkim możemy stale monitorować naszą aktywność fizyczną. Jak bardzo ruch korzystny jest dla zdrowia, nie trzeba nikomu tłumaczyć ani przekonywać do tej racji.

Jeśli naszym celem są konkretne założenia, na przykład utrata masy ciała, wyrzeźbienie sylwetki lub poprawa kondycji, smartband to monitoring przeznaczony właśnie dla nas.

Aplikacja, którą zainstalowaliśmy i zintegrowaliśmy z naszą opaską sportową, prawdopodobnie może łączyć się z innymi aplikacjami typu „healthy”, dzięki czemu będziemy mogli publikować swoje osiągnięcia szerszemu gronu odbiorców, zapraszać przyjaciół do wspólnych treningów lub pozwalać im na „pilnowanie” naszej aktywności fizycznej – chyba trudno o większą motywację do ćwiczeń. Co więcej, badania wykazują, iż tego typu kontakt społeczny rzeczywiście pomaga w regularnych treningach czy spacerach.

Kolejną zaletą smartbanda jest to, że zapewnia postęp widoczny gołym okiem w aplikacji, czyli postęp wizualny. Dzięki swojej opasce sportowej zobaczysz, ile kroków zrobiłeś, ile kalorii spaliłeś i co musisz zrobić w następnych dniach, aby swój wynik udoskonalić lub chociaż podtrzymać.

Do lamusa odeszły tym sposobem wszelkie zapiski na kartkach, tabelki prowadzone  w arkuszach kalkulacyjnych czy skreślane dni w kalendarzu oznaczające koniec diety – smartband zrobi to wszystko dla nas i za nas, dzięki czemu możesz więcej czasu poświęcić na to, co w dbaniu o sylwetkę jest najważniejsze – ruch.

W celu osiągnięcia podstawowego poziomu aktywności zaleca się wykonywanie co najmniej 10 000 kroków dziennie. Ponadto wiele smartbandów pozwala zobaczyć, o której porze dnia jesteś najbardziej aktywny, niektóre opaski sportowe przypominają nawet o spacerze lub ćwiczeniach, gdy przestałeś być aktywny przez jakiś czas.

Smartband – na straży Twojego zdrowia

Aktywność sportowa do niejedyna rzecz, której potrzebujesz, aby osiągnąć zdrowie i szczęście. Plan zdrowej diety jest tak samo ważny jak aktywny tryb życia. Niektórzy trenerzy fitness utrzymują, że droga do znakomitej sylwetki jest zbudowana z proporcji: 80% to odpowiednie żywienie, a 20% to ruch.

Smartband dzięki zintegrowanej ze smartfonem aplikacji pozwoli Ci rejestrować spożyte posiłki, a także wypite płyny. Możesz sam ustalić, ile kalorii chcesz spożyć, ale Twoje zapotrzebowanie kaloryczne może również obliczyć aplikacja przy pomocy kilku czynników, jak waga, wzrost, budowa ciała, rodzaj wykonywanej pracy czy wiek. Smartband nie dość, że ustali zapotrzebowanie kaloryczne, to dodatkowo będzie Cię dokładnie pilnował w przestrzeganiu diety. Ty musisz tylko wprowadzać do aplikacji zjedzone posiłki.

Warto zwrócić uwagę, że istnieje ogromna różnica pomiędzy chęcią osiągnięcia zdrowia a pracą nad prowadzeniem zdrowego trybu życia. Chęć pozostaje chęcią, natomiast aktywna praca nad sobą przynosi pożądane efekty, a nie ma nic bardziej motywującego, niż ustalanie własnych celów fitness i codzienna praca nad ich osiągnięciem.

Ustalenie celów pozwala Ci skoncentrować się na działaniu i motywuje Cię do ich osiągnięcia. Smartband w takich przypadkach będzie dla nas doskonałym urządzeniem, dzięki któremu w końcu może nam się udać osiągnąć na przykład wymarzoną sylwetkę.

Dodatkową zaletą smartbanda jest możliwość śledzenia jakości własnego snu. Jak mówią badania, jakość snu ma duży wpływ na metabolizm, nastrój, apetyt i poziom energii przez cały dzień. Obecnie wiele opasek sportowych potrafi śledzić wzorce snu i pokazywać, jak głęboki lub płytki był Twój sen, jak długo spałeś i ile razy się budziłeś. Takie informacje pomogą dokonać Ci lepszych wyborów przed pójściem spać (np. wyciszenie, wykluczenie telewizji i smartfona bezpośrednio przed zaśnięciem) i poprawić z czasem wzorce snu.