Smartwatch

Jaki smartwatch wybrać?  

Smartwatche wdarły się w ostatnich latach szturmem nie tylko w świat sportu, ale także znalazły stałe miejsce wśród użytkowników niekoniecznie związanych z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Co wyróżnia smartwatche, że tak chętnie wybierane są przez miliony osób? Przede wszystkim nowoczesne funkcje, których nie znajdziemy w tradycyjnych zegarkach. Jaki smartwatch wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartwatcha?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Smartwatch – krok przed tradycyjnym zegarkiem

Wraz ze wkroczeniem smartfonów do codziennego użytku, powoli zaczął być zauważalny spadek sprzedaży tradycyjnych zegarków na rękę. Jest to oczywiście ściśle związane z tym, iż wyświetlanie daty i godziny to właściwie podstawowe funkcje telefonu komórkowego, dlatego noszenie zegarka zaczęło mieć sens bardziej estetyczny niż praktyczny. 

Chcąc zachęcić użytkowników do kupna zegarka na rękę, należało wymyślić taką formę gadżetu, która wpisze się idealnie w panujące obecnie trendy – wyświetlacz smartfona i na przykład funkcje typu „fit”. Tym sposobem uzyskaliśmy urządzenie, które nie tylko wyświetla godzinę i datę, ale również może odbierać połączenia, wyświetlać maile, mierzyć puls czy pokonany dystans. A to dopiero początek.

Funkcje smartwatchów – wiele zalet

W ostatnich latach smartwatch cieszy się coraz większą popularnością i chociaż nie zastąpił jeszcze smartfona, to stanowi jego doskonałe uzupełnienie. Smartwatch sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się dobra organizacja czasu oraz tam, gdzie nie ma możliwości częstego sięgania po telefon np. ze względu na wykonywaną pracę, pobyt w szkole czy aktywny styl życia.

Smartwatche pomagają kontrolować stan zdrowia, puls, aktywność ruchową, a nawet odtwarzać ulubioną muzykę z telefonu i sterować aparatem fotograficznym w smartfonie. Zaletą smartwatchów jest fakt, że w wielu przypadkach możesz wybierać różne rodzaje tarczy oraz stosować wymienne paski, dzięki którym dopasujesz wygląd zegarka do aktualnej stylizacji.

Smartwatche są lekkie i proste w obsłudze, a wiele modeli jest wodoodpornych, dzięki czemu nie są im straszne zachlapania wodą podczas mycia rąk, pył, kurz, a nawet pływanie w basenie. Mają czytelne wyświetlacze, mnóstwo ciekawych funkcji, a ich solidne wykonanie zagwarantuje trwałość.

Jakie funkcje dodatkowe mogą posiadać smartwatche? 

    • Akcelerometr, pozwalający na wykrycie położenia przestrzennego zegarka. Oznacza to możliwość rejestracji wszystkich ruchów wykonanych w pionie i poziomie. Smartwatch rozpozna również pochylenie lub przekręcenie ręki.

  • Barometr

    • Żyroskop, pozwalający rejestrować informację o ruchach użytkownika. To specjalny czujnik, który znajdzie zastosowanie przy monitorowaniu aktywności fizycznej. Tę technologię szczególnie docenią użytkownicy, którym zależy na coraz lepszych wynikach sportowych. Na podstawie analizy ruchu zostaną sporządzone dokładne statystyki treningu. Żyroskop umożliwia pomiar oparty na trzech płaszczyznach. Dzięki temu uzyskany rezultat jest dokładniejszy, niż w przypadku akcelerometru.
    • Pomiar światła – atutem tej technologii jest wysoka energooszczędność. Dzięki temu zegarek będzie działał długo nawet podczas korzystania z wymagających aplikacji, czy funkcji multimedialnych.

  • Monitorowanie snu
  • Krokomierz
  • Pulsometr
  • Licznik kalorii
  • Powiadamianie o sms/połączeniach na smartfonie
  • Wyświetlacz godziny
  • „znajdź mój telefon”
  • Stoper
  • Budzik/alarm
  • GPS
  • Kompatybilność z systemem iOS i Android

  • Wodoodporność

Rodzaje smartwatchów – klasyczne  i hybrydowe

Klasyczne smartwatche to zegarki bazujące na dotykowym ekranie, który jest odpowiedzialny zarówno za obsługę urządzenia, jak i jego funkcje multimedialne oraz wyświetlanie aktualnej godziny. Takie urządzenia w większości przypadków posiadają tylko jeden klawisz, odpowiedzialny za wybudzanie systemu.

W opozycji do klasycznych smartwatchów stoją hybrydy. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak tradycyjne zegarki – mają zazwyczaj okrągły kształt koperty, zwyczajne wskazówki i tarczę. Jeśli jednak przyjrzeć się im bliżej, widoczne stają się drobne wyświetlacze odpowiedzialne za powiadamianie o nowych wiadomościach, mailach i nieodebranych połączeniach. Hybrydy zazwyczaj nie posiadają dotykowych ekranów, obsługuje się je przy użyciu fizycznych klawiszy. To kompromis pomiędzy klasycznym zegarkiem a nowoczesnym smartwatchem.

Paski do smartwatchów –  rodzaje

Przy zakupie smartwatcha warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego paska. Najczęściej wybieramy to, co po prostu nam się podoba, natomiast warto znać zalety poszczególnych materiałów zastosowanych do produkcji pasków do smartwatchów:

  • Tworzywo sztuczne – zaletą paska z tworzywa sztucznego jest niska waga i wysoka wytrzymałość. Co więcej, także utrzymanie paska w czystości będzie o wiele łatwiejsze. Pamiętaj jednak o tym, że zwłaszcza w tańszych modelach paski są wykonane z taniego plastiku kiepskiej jakości, które sprawia, że nadgarstek mocniej się poci.
  • Metal- nawet przeciętna metalowa bransoleta prezentuje się zwykle lepiej, niż dobrej klasy pasek z tworzywa sztucznego. Ale nie tylko walory stylistyczne działają na korzyść tego rozwiązania – metalowa bransoleta jest też zazwyczaj bardziej wytrzymała i posłuży przez wiele lat. Ważne: sprawdź przed zakupem, czy bransoleta jest wygodna, nierdzewna i co najważniejsze, czy jej rozmiar jest idealnie dopasowany do ręki.
  • Skóra – kompromis pomiędzy wygodą a stylem. Skórzane paski dostępne są w wielu kolorach i fakturach, więc nawet najbardziej wybredni znajdą coś dla siebie. Skórzany pasek jest też wygodniejszy od metalowej bransolety, a ręka nie powinna się pod nim nadmiernie pocić.