Okulary z fotochromem

Okulary z fotochromem – do czego służą i jakie wybrać? 

Okulary fotochromowe to fantastyczna alternatywa dla zwykłych okularów korekcyjnych. Inteligentna soczewka doskonale ochroni Twój wzrok przed szkodliwym wpływem promieniowania UV o każdej porze roku. Fenomen okularów ze szkłami fotochromowymi polega na tym, że soczewki rozjaśniają się lub przyciemniają się w zależności od natężenia światła. Co jeszcze warto wiedzieć o soczewkach fotochromowych?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Okulary z fotochromem – co warto wiedzieć?

Fotochromowe okulary przeciwsłoneczne to połączenie dwóch rodzajów soczewek: przezroczystych i przeciwsłonecznych. 

  • Soczewek fotochromowych nie należy jednak traktować jako typowo przeciwsłonecznych np. na plażę czy wycieczki do ciepłych krajów, bowiem zbyt słabiej się barwią przy wysokich temperaturach. W tym celu najlepsze będą przeciwsłoneczne z określoną korekcją.
  • Soczewki fotochromowe przyciemniają się tak naprawdę pod wpływem promieni UV, które emituje słońce. W pochmurne dni, pomimo braku słońca część promieni UV przedziera się przez chmury, dlatego nie należy się dziwić, że wówczas soczewki też się lekko przyciemnią. Za to mamy pewność, że nasze oczy są w 100% chronione przed szkodliwymi promieniami UV.
  • Trzeba również mieć na uwadze, że soczewki fotochromowe nie przyciemnią się wcale bądź tylko trochę wewnątrz samochodu. Szyba naszego samochodu blokuje bowiem promienie UV, na które reagują fotochromy.
  • Soczewki fotochromowe warto oczywiście uszlachetnić powłoką antyrefleksyjną. Odblaski w każdych warunkach męczą oczy.
  • Soczewki fotochromowe można posiadać w każdej opcji, czy to jako soczewki progresywne, dwuogniskowe, jednoogniskowe, odporne na pęknięcia, sportowe.
  • Kolor zabarwiania się fotochromów jest głównie brązowy (ten kolor daje żywsze kolory) lub szary (ściemnia się 2-3% mocniej).

Szkła fotochromowe zmieniają stopień zabarwienia zależnie od:

  • natężenia promieniowania UV – należy pamiętać, że promieniowanie UV jest również intensywne w dni pochmurne, dlatego w czasie, gdy niebo jest zachmurzone, soczewki będą w różnym stopniu zabarwione.
  • temperatury otoczenia – im cieplej, tym słabiej się zabarwiają. Czyli – latem w Afryce nie oczekujmy zabarwienia rzędu 80-90%, natomiast zimą w górach takie zabarwienie jest osiągalne.
  • wieku soczewek, a bardziej od ilości wykonanych cykli zabarwianie-odbarwianie – im starsze soczewki lub bardziej intensywnie wykorzystywane, tym osiągany stopień zabarwienia jest mniejszy.

Zalety okularów z fotochromem

Wraz ze zmianą czasu i nadejściem wiosny godziny nasłonecznienia rosną. Kupowanie okularów przeciwsłonecznych jest zatem niezbędne, aby właściwie chronić się przed promieniami UV. Jednak noszenie dwóch par okularów może być denerwujące, dlatego naprzeciw naszym potrzebom wychodzą producenci okularów z fotochromem.

Ten typ soczewek jest idealny do różnych poziomów światła zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Soczewki fotochromowe to przezroczyste soczewki, które reagują na promienie ultrafioletowe. Mają zatem możliwość zmiany kolorów w zależności od natężenia światła.

Podstawową zaletą jest to, że z okularów korekcyjnych stają się okularami przeciwsłonecznymi po wystawieniu na działanie promieni UV, dlatego nie musimy nosić osobnej pary okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Po drugie, zapewniają lepszą widoczność dzięki ochronie UV niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne.

Dawne soczewki fotochromowe cechowały się wyłącznie brązowym zabarwieniem i – rzeczywiście – nie zawsze prezentowały się atrakcyjnie w zestawieniu z oprawką. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi – technologie w świecie optyki. Współczesne fotochromy dają użytkownikowi wybór pomiędzy szeregiem różnorodnych wariantów: zarówno jakościowych, jak i kolorystycznych. Możemy zdecydować się też na udogodnienia dodatkowe, w tym m.in. powłokę lustrzaną (dostępną w wielu barwach), która nada okularom nowoczesnego sznytu. W rozrastającej się ofercie tego segmentu rynku niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługują m.in. nowoczesne soczewki fotochromowe w odcieniu intrygującej zieleni

Zalety soczewek fotochromowych:

  • Dostosowują się do zmian otoczenia (wewnątrz, na zewnątrz, o wysokiej lub niskiej jasności)
  • Zapewniają większy komfort, ponieważ zmniejszają zmęczenie oczu
  • Zapewniają codzienną ochronę przed szkodliwymi promieniami UV, pochłaniając 100% promieni UVA i UVB.
  • Pozwalają Ci przestać żonglować między parą przezroczystych okularów a okularami przeciwsłonecznymi.
  • Są dostępne w różnych kolorach, nie tylko w czarnym (np. soczewki zielone lub brązowe).

Rodzaje fotochromów – jakie okulary z fotochromowymi soczewkami są dostępne na rynku?

Soczewki fotochromowe mogą być mineralne (szklane) jak i organiczne („plastikowe”).

Wśród szklanych soczewek fotochromowych można wyróżnić generalnie jeden rodzaj fotochromów. Natomiast wśród soczewek organicznych można wyróżnić ogólnie 3 rodzaje soczewek fotochromowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim szybkością ściemniania się pod wpływem słońca, szybkością rozjaśniania się w pomieszczeniach, stopniem przyciemnienia się i stopniem bezbarwności w pomieszczeniach. 

Te najprostsze i zarazem najtańsze w pomieszczeniach posiadają już pewne przyciemnienie, na słońcu ściemnią się do ok. 50-60%, posiadają większą zależność od temperatury, a czas ściemniania się i rozjaśniania się jest dłuższy. Najlepsze fotochromy w pomieszczeniach są wręcz bezbarwne, a na słońcu (tylko nie tym afrykańskim) można je używać niemal prawie jak soczewki przeciwsłoneczne. Ich czas reakcji jest znacznie szybszy.