Zegarki sportowe

Zegarki sportowe – do czego służą i jak je kupować?

Oferta zegarków sportowych jest wręcz przytłaczająca. Sklepy z elektroniką i akcesoriami sportowymi są przepełnione asortymentem producentów oferujących zegarki sportowe typu smartwatch. Mnogość zegarków sportowych utrudnia wybór urządzenia odpowiadającego naszym wymaganiom, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie zegarka sportowego.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zegarek sportowy – do czego służy?

Zegarek sportowy, jak łatwo się domyślić, jest czasomierzem przeznaczonym dla sportowców i osób ceniących sobie aktywny tryb życia. Pisząc czasomierz, umniejszamy oczywiście funkcjonalność zegarka sportowego, bo mimo że to zegarek, to mierzenie czasu to tylko jedna z jego bardzo wielu funkcji i bynajmniej nie jest kupowany do wskazywania godziny.

Jakie funkcje posiadają zegarki sportowe? Kilka podstawowych:

 • Akcelerometr, pozwalający na wykrycie położenia przestrzennego zegarka. Oznacza to możliwość rejestracji wszystkich ruchów wykonanych w pionie i poziomie. Smartwatch rozpozna również pochylenie lub przekręcenie ręki.
 • Barometr
 • Żyroskop, pozwalający rejestrować informację o ruchach użytkownika. To specjalny czujnik, który znajdzie zastosowanie przy monitorowaniu aktywności fizycznej. Tę technologię szczególnie docenią użytkownicy, którym zależy na coraz lepszych wynikach sportowych. Na podstawie analizy ruchu zostaną sporządzone dokładne statystyki treningu. Żyroskop umożliwia pomiar oparty na trzech płaszczyznach. Dzięki temu uzyskany rezultat jest dokładniejszy, niż w przypadku akcelerometru.
 • Pomiar światła – atutem tej technologii jest wysoka energooszczędność. Dzięki temu zegarek będzie działał długo nawet podczas korzystania z wymagających aplikacji, czy funkcji multimedialnych.
 • Monitorowanie snu
 • Krokomierz
 • Pulsometr
 • Licznik kalorii
 • Powiadamianie o sms/połączeniach na smartfonie
 • Wyświetlacz godziny
 • „znajdź mój telefon”
 • Stoper
 • Budzik/alarm
 • GPS
 • Kompatybilność z systemem iOS i Android
 • Wodoodporność

Zegarek sportowy – czemu taki wyjątkowy?

„Zwykłe” zegarki noszone przez dziesięciolecia na nadgarstkach, stają się coraz mniej popularne ze względu na pojawienie się smartfona. Kto kupuje zegarek, gdy telefon wskazuje godzinę, ma kalendarz i alarm? To bardzo poważny powód wyjaśniający spadek sprzedaży zegarków w ciągu ostatnich kilku lat.

Smartwatche przełamują ten trend, ponieważ oferują coś innego. Znajdziemy w nim wszystkie podstawowe funkcje zegarka, ale dodatkowo ma coś, czego smartfony nie mogą nam zagwarantować.

Jedną z nich jest funkcja mapy… bez patrzenia w mapę. Smartwatch może informować Cię czy masz skręcić w lewo, czy w prawo przy pomocy odpowiednio dobranych wibracji kierowanych na Twój nadgarstek. Dzięki temu, zamiast stale patrzeć na smartfona, możesz postępować zgodnie z niewidzialnym przewodnikiem, który w nowoczesny sposób informuje Cię, gdzie się udać – a Ty po prostu wyprostuj się i oglądaj przepiękną okolicę, zamiast siedzieć z nosem w mapie.

Jak dobrze wiesz, zagubienie telefonu lub kluczy do mieszkania/samochodu jest niezwykle frustrującym doświadczeniem. Nagłe zniknięcie tych rzeczy potrafi bardzo skutecznie zepsuć nastrój przed ważnym spotkaniem i wielkim wyjściem. Na szczęście smartwatch może sprawić, że takie sytuacje przejdą do historii. Większość z zegarków sportowych ma funkcję „znajdź telefon”. Przy pomocy tej funkcjonalności możesz podłączyć d niego telefon lub dowolne urządzenie, a będziesz mógł dzwonić przez zegarek w dowolnym momencie. Zgubiłeś? Wystarczy nacisnąć kilka przycisków w zegarku sportowym, aby zlokalizować urządzenie w dosłownie w kilka sekund.

Zegarek sportowy – Twój osobisty monitor fitness

Właściwie od tej funkcji powinniśmy zacząć, ale jest tak oczywista, że warto opisać ją nieco później. Zegarek sportowy pomaga monitorować naszą aktywność fizyczną. Dokładnie – nie tylko monitorować, ale i wspomagać naszą walkę o każdy dodatkowy ruch dla zdrowia.

Smartwatch może liczyć kroki, kalorie, tętno czy jakość snu.

Aby korzystać z tych dobrodziejstw techniki, smartwach przed pierwszym użyciem należy połączyć z aplikacją instalowaną na naszym smartfonie. Dzięki temu uzyskamy dostęp do świata monitoringu i przetwarzania danych otrzymywanych każdego dnia przez nasz smartwatch.

Zegarek sportowy może na przykład pilnować Twojej diety, przypominać o spacerach, gratulować postępów w walce o lepszą sylwetkę lub wyrażać żal, że dzisiaj nie udało Ci się osiągnąć zamierzonego celu fitness.

Zegarek sportowy – odpowiadaj na wiadomości tekstowe i odbieraj połączenia

Jeśli na Twoim nadgarstku przypięty jest smartwatch z wyższej półki, wraz z ceną otrzymałeś dodatkowe funkcje, jakimi są odczytywanie  i odpisywanie na wiadomości tekstowe, jak również odbieranie połączeń głosowych.

Jest to szczególnie przydatne podczas ćwiczeń lub w wypadku, kiedy noszenie smartfona jest zbyt niewygodne. Pamiętaj tylko, że smartwatche w obecnej odsłonie nie zastąpią całkowicie smartfona, a to ze względu np. na niewielkich rozmiarów wyświetlacz, który uniemożliwia pracę na smartwatchu na dłuższą metę. Sprawdza się dobrze w wyjątkowych sytuacjach.

Na zegarku sportowym typu smartwatch zobaczymy również powiadomienia z serwisów społecznościowych typu Facebook, Twitter, WhatsUp, SnaChat itd.

Dodatkową zaletą zegarków tego typu jest wytrzymałość baterii – będziemy cieszyć się wyświetlaniem wiadomości dłużej, niż w przypadku smartfona, co jest szczególnie pomocne podczas podróży.