Drony
Dron dla amatora i profesjonalisty – jaki wybrać?
Dron to fantastyczne urządzenie, dzięki któremu możemy obserwować świat z nieco innej perspektywy, niż zazwyczaj – na przykład z lotu ptaka. Drony umożliwiają robienie zdjęć i filowanie obrazu z dystansu kilkunastu metrów nad ziemią, dzięki czemu stawiają nowe wyzwania nie tylko profesjonalnym filmowcom, ale także dziennikarzom i amatorom.
Poza najpopularniejszymi dronami latającymi mamy do wyboru także te jeżdżące, pływające, a nawet skaczące – wyposażone w koła i mechanizm umożlwiający skoki. Jaki dron wybrać dla amatora, a jaki dla profesjonalisty? Na co zwrócić uwagę przy zakupie drona? Jakie drony znajdziemy w ofercie producentów?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Drony – nowe wyzwania dla filmowców
Drony, jakie weźmiemy dzisiaj pod lupę, to te, które mają możliwość rejestrowania obrazu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dronów po prostu wznoszących się w powietrze, przeznaczonych jako gadżet – zabawka dla dzieci i dla miłośników sterowania podniebnymi nowinkami techniki.
Dron to innymi słowy, maszyna latająca, unosząca się w górę za pomocą specjalnych śmigieł. Niewielkie rozmiary drona przeznaczonego do filmowania oczywiście wykluczają załogę na jego „pokładzie” za to doskonale sprawdzają się przy sterowaniu na wysokościach oraz w trudno dostępnych miejscach.
Sterowanie drona odbywa się zdalnie, przy pomocy pilota lub smartfona. Najnowocześniejsze drony potrafią sterować się same, czyli mogą latać autonomicznie, ale dotyczy to głównie dronów wyglądem przypominających bezzałogowe mini-samoloty (płatowce).
Drony a prawo polskie – gdzie mogę latać dronem, a gdzie muszę o tym absolutnie zapomnieć?
Zanim zaczniesz jakąkolwiek przygodę z lotami nad ziemią przy użyciu sterowanego przez Ciebie drona, zapoznaj się dokładnie z aktualizacjami prawa, które dokładnie wskazuje, gdzie możesz sterować dronem, a gdzie jest to absolutnie zakazane.
Do podstawowych obowiązków osoby używającej drona, jest sterowanie nim w zasięgu swojego wzroku.
Gdzie nie możesz latać dronem? Aby wymienić najważniejsze: nad parkami narodowymi (bez zgody zarządcy), kopalniami, zakładami produkującymi uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy. Do miejsc zakazanych należą również banki przechowujące znaczne ilości pieniędzy, elektrownie, ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków.
Drony nie powinny znajdować się w przestrzeni portów lotniczych i morskich. Nie powinny również latać nad obiektami i urządzeniami telekomunikacyjnymi, pocztowymi, telewizyjnymi i radiowymi oraz produkującymi materiały jądrowe.
Kupujemy drona – który wybrać?
Praktyka czyni mistrza. Warto wziąć sobie to powiedzenie do serca kupując pierwszy dron. Jeśli jesteś amatorem dopiero rozpoczynającym przygodę ze sterowaniem, wybierz urządzenie z niższej półki cenowej, przy pomocy którego poćwiczysz sterowanie. Kierowanie dronem wcale nie jest tak dziecinnie proste, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy wspomnieć tylko o kilku nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych sytuacjach spowodowanych nieumiejętnym sterowaniem dronów: wstrzymanie lotu samolotu, uszkodzenie zabytkowego budynku lub wlot rozpędzonego drona w tłum gości, którym akurat fotograf miał zrobić zdjęcie…
Dron dla amatorów kupimy już za kilkaset złotych. Do lotów wybierz miejsce odosobnione, z dala od ludzi, budynków i wysokich drzew. Dron, na którym dopiero uczymy się sterowania, bez problemu może zaplątać się o konary wysokiego drzewa, a to prosta droga, aby pożegnać się z nowym nabytkiem na zawsze, dlatego, co logiczne, im tańszy – tym mniejsza strata. Na sam początek odpuść sobie także dron z profesjonalną kamerą lub wybierz nawet taki bez niej. Skup się na opanowaniu sterowania, a nie nagrywania.
Dron dla profesjonalisty – filmowanie na najwyższym poziome
Jeśli już opanowałeś do perfekcji sterowanie dronem, możesz rozejrzeć się za bardziej profesjonalnym sprzętem. Operatorzy posiadający doświadczenie mogą wybrać drony wyposażone w kamery, lepsze systemy stabilizacyjne i akumulatory zapewniające przeważnie kilkanaście minut lotu. Takie modele kosztują od 1000 zł do nawet kilku tysięcy złotych, ale zapewniają nie tylko przyjemniejsze loty, ale też ładne nagrania.
Kolejne w kolejce są już najbardziej profesjonalne drony kosztujące kilkanaście albo i więcej tysięcy złotych, posiadające wysokiej jakości kamery i systemy pokładowe, dzięki czemu znajdują zastosowanie w branży filmowej, jak i w przemyśle. Takie urządzenia wybierane są najczęściej przez filmowców, którzy na co dzień zajmują się filowaniem i po prostu na tym zarabiają.
Dron do filmowania to urządzenie wyposażone w uchwyt – na własną kamerkę np. GoPro – lub dron z kamerą HD, Full HD, albo nawet 4K. Osoby, które są w posiadaniu dobrej jakości kamery, mogą zdecydować się na pierwsze, często tańsze rozwiązanie, ale drugie jest z kolei gwarancją dobrej współpracy między jednym i drugim sprzętem.
Drony dla profesjonalistów – dodatkowe funkcje
Drony w wersji dla profesjonalistów posiadają szereg pomocnych funkcji, których na próżno szukać w modelach podstawowych. Jedną z nich jest awaryjne lądowanie. Opcja dostępna w większości dronów – z wyjątkiem tych najtańszych. Po wciśnięciu przycisku „awaryjnego lądowania”, dron wyłącza silniki i spada na dół. Nie jest to najlepsza metoda na lądowanie, ale czasem jedyna – lepiej jest zniszczyć część sprzętu, niż przypadkowo kogoś zranić.