Maski antysmogowe
Maski antysmogowe – czy ochronią przed smogiem?
Maski antysmogowe i ich rzeczywista ochrona przed groźnym pyłem unoszącym się w smogu to temat spędzający sen z powiek wielu osobom uprawiającym aktywność fizyczną na powietrzu. Sama maska założona na twarz nie zdziała cudów, żeby nie powiedzieć – nie zrobi nic. Najważniejszą częścią, a właściwie sercem maski antysmogowej są specjalne filtry – to one stanowią odpowiednią barierę przed drobnoustrojami próbującymi dostać się do naszych płuc. Jaką ochronę stanowi maska antysmogowa? Jakie są rodzaje filtrów do maski antysmogowej?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Maski antysmogowe – w walce o lepszy oddech
Maski antysmogowe widzimy na twarzach coraz większej liczby osób w miejscach, gdzie notorycznie pojawia się smog. Jeśli jesteś mieszkańcem małej, w miarę ekologicznej miejscowości zapewne problem smogu Cię nie dotyczy. Wychodzisz na spacer i oddychasz pełną piersią bez obawy o konsekwencje. Tego szczęścia nie mają mieszkańcy miast lub większych aglomeracji. Tam wskaźniki zanieczyszczenia biją na alarm, a poziom niebezpiecznych substancji zawartych w powietrzu przekracza normy (szczególnie w miesiącach zimowych) kilkukrotnie.
W takich sytuacjach osoby spędzające aktywnie czas na powietrzu, zmuszone są radzić sobie z otaczającą rzeczywistością. W tym celu zaopatrują się w dobrej jakości maskę antysmogową ze specjalnymi zaworami i kieszeniami na wymienne filtry.
Po co korzystać z masek antysmogowych?
Używanie maski antysmogowej ma wiele zalet, najważniejsze z nich to:
- Zapobieganie długotrwałym skutkom zanieczyszczenia powietrza – maski antysmogowe ograniczają wdychanie zanieczyszczeń powietrza, które powodują alergie i choroby płuc. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do różnych problemów oddechowych, w tym astmy.
- Zwiększenie pojemności płuc – wdychanie czystego powietrza powoduje większą pojemność płuc i ułatwia oddychanie. To poprawia siłę mięśni oddechowych i zwiększa spożycie tlenu.
- Ochrona przed bakteriami i grzybami. Maski antysmogowe z filtrem węglowym skutecznie chronią nas przed drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu.
Jak działają maski antysmogowe?
Maski antysmogowe mają warstwy filtrów, a każda warstwa filtra jest zaprojektowana dla określonego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Istnieją trzy podstawowe warstwy:
- Filtr główny – duże cząsteczki, takie jak kurz i pyłki, można łatwo odfiltrować w filtrze głównym. Zanieczyszczenia cząstek, takie jak PM10, są również zatrzymywane w tym filtrze. Przy pomocy filtra głównego nie można jednak usunąć PM2.5.
- Filtr cząstek stałych – ten filtr chroni przed mniejszymi zanieczyszczeniami, takimi jak PM2,5. Zanieczyszczenia cząstek, które nie są usuwane w pierwszej warstwie, są tutaj filtrowane. Aby maska antysmogowa działała skutecznie, ważne jest, aby posiadała filtr główny i filtr cząstek stałych.
- Filtr węglowy – filtr z węglem aktywnym jest częściej spotykany w profesjonalnych maskach antysmogowych i jest bardzo skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych, z którymi inne filtry nie mogą sobie poradzić. Filtr węglowy filtruje również bakterie i wirusy obecne w powietrzu.
Filtry do maski antysmogowej
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – maski antysmogowe z filtrem są w stanie ochronić nasz układ oddechowy przed smogiem w 99,97%. Oczywiście taki efekt osiągniemy, wymieniając filtr co 6 do 10 godzin i używając filtrów z certyfikatem niezależnej jednostki notyfikującej – Instytutu Badawczego.
Dlaczego to takie ważne? Tylko atest zewnętrznej instytucji sprawdzającej zgodność filtrów do maski antysmogowej z normami zapewni nam gwarancję najwyższej jakości produktu. Jeśli widzisz w sieci ofertę filtrów, które według zapewnień producenta można z powodzeniem używać od kilku dni do nawet kilku tygodni, (!) to ratuj się kto może. Jeżeli producent dodatkowo twierdzi, że potwierdzają to certyfikaty – sprawdź, czy dokumentu nie wystawił jego własny dział techniczny.
Rodzaje masek antysmogowych można wyróżnić za pomocą nomenklatury, która odpowiada poszczególnemu stopniowi ochrony przed zanieczyszczeniami. Nazewnictwo nie jest uniwersalne dla całego globu, różni się na przykład w Europie i Stanach Zjednoczonych, a to ze względu na jednostki, które klasy ochronności przyznają. Wszędzie jednak istnieje podział trójstopniowy, w Europie:
- FFP1 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 80%
- FFP2 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 94%
- FFP3 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 99%
W USA:
- N95 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 95%,
- N99 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99%,
- N100 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99,97%.
Zakup nowego filtra do maski antysmogowej – co warto wiedzieć?
- Przed zakupem nowego egzemplarza filtra do maski antysmogowej należy sprawdzić kształt i rozmiar bieżącego. Docinanie lub manipulacje mogą uszkodzić filtr i zniwelować jego pozytywne działanie.
- Warto kierować się też marką. Producenci tworzą maski oraz filtry w jednym standardzie więc te od tego samego dostawcy będą pasowały.
- Bardzo przydatnym wskaźnikiem może być umieszczane na produktach oznaczenie N99. Informuje ono nas o tym, że dany filtr do maski antysmogowej blokuje prawie 100% zanieczyszczeń.