Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe – jakie są najlepsze? 

Słuchawki bezprzewodowe cieszą się olbrzymią popularnością, właściwie od momentu, kiedy weszły na rynek. Melomani zachęceni brakiem stale plączących się kabli chętnie wybierali ofertę producentów słuchawek bezprzewodowych. Czy nie zawiedli się na jakości dźwięku?

Obecnie mamy do wyboru całe mnóstwo różnego rodzaju słuchawek bez przewodów. Jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Słuchawki bezprzewodowe – jak działają?

Działanie słuchawek bezprzewodowych wykorzystuje technologię Bluetooth, wifi, podczerwień lub radio do transmitowania dźwięku:

  • Słuchawki bezprzewodowe na Bluetooth – sygnał radiowy o małej mocy jest używany do cyfrowego przesyłania dźwięku. Ograniczony zasięg stawia je w tym samym rzędzie co słuchawki działające w podczerwień, ale przenośność urządzeń Bluetooth sprawia, że znacznie bardziej nadają się do słuchania muzyki na przykład na spacerze.
  • Słuchawki bezprzewodowe na podczerwień – wykorzystują wiązkę podczerwieni (IR) do przesyłania dźwięku z jednostki bazowej do słuchawek, pracując w taki sam sposób jak pilot zdalnego sterowania telewizora.
  • Słuchawki bezprzewodowe na fale radiowe – podobnie jak Bluetooth, używają sygnału radiowego, ale jest on bardziej wydajny, ponieważ działa w systemie FM, więc działa tak samo jak radio, ale na innej częstotliwości. Jednym słowem mają lepszy zasięg niż słuchawki bezprzewodowe działające w technologii Bluetooth.
  • Słuchawki bezprzewodowe na wifi – najnowsze rozwiązanie, które opiera się na nadajniku CAP, emitującym bezprzewodowy sygnał słuchawek, a także pozwala na odbiór streamów radiowych. Do jego użycia rzecz jasna niezbędne jest połączenie z internetem, co oznacza, że najlepiej sprawdzi się w domu.

Słuchawki bezprzewodowe – Bluetooth, wifi, podczerwień czy radio?

Znając już mechanizm przesyłania dźwięku do słuchawek bezprzewodowych, zapewne zastanawiamy się, które z nich będą najbardziej odpowiednie właśnie dla nas. Zależy to ściśle od tego, podczas jakich czynności chcemy używać słuchawek bezprzewodowych. Słuchawki uzyskujące połączenie dzięki technologii Bluetooth łączą się bez problemu z każdym urządzeniem, które ma możliwość parowania się przy jego pomocy. Tym sposobem słuchamy muzyki na przykład z telefonu, laptopa czy TV.

Minusem tego rodzaju słuchawek jest na pewno długość działania baterii. Standardowo producenci obiecują pracę przez 8 godzin na jednym ładowaniu. Oczywiście pojemność baterii idzie w parze z ceną sprzętu, droższe modele mogą posiadać nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale także dłuższą żywotność.

Słuchawki na podczerwień wybierane są przez użytkowników telewizorów. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą przeszkadzać innym podczas oglądania ulubionych programów. Jednak słuchawki tego typu rzadko są dostępne w sprzedaży, ze względu na ograniczoną funkcjonalność – pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem nie może znajdywać się żadna przeszkoda, która nie przepuszcza światła, co oznacza, że słuchawki muszą znajdować się bardzo blisko nadajnika.

Technologia radiowa była zdecydowanie najpopularniejszą technologią stosowaną w słuchawkach bezprzewodowych przed zastosowaniem transmisji Bluetooth. Słuchawki bezprzewodowe wykorzystujące tę technologię komunikują się ze źródłem za pomocą sygnału radiowego, co skutkuje brakiem utraty jakości dźwięku, ale też, niestety, opóźnieniami i szumami. Pomocą w likwidacji zakłóceń w niektórych modelach są funkcje przeciwzakłóceniowe wbudowane w radiowe moduły nadawczo-odbiorcze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek bezprzewodowych?

Poza technologią przesyłania dźwięku do słuchawek bezprzewodowych, warto zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki:

  • czas działania – jeśli planujesz używać słuchawek intensywnie, standardem powinno być od 6 do 7 godzin użytkowania, choć przy wyjątkowych potrzebach możesz liczyć nawet na kilkadziesiąt godziny pracy. Parametr ten zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora, chyba że zdecydujesz się na model z wymiennymi bateriami,
  • zasięg działania – ważny w przypadku używania słuchawek w dużej odległości od źródła dźwięku,
  • impedancja – współczynnik podawany w omach (Ω). Im ma wyższą wartość, tym słuchawki będą odporniejsze na szum,
  • dynamika (czułość) – podawana w dB. Im jej wartość jest wyższa, tym słuchawki zagrają głośniej, bez potrzeby zwiększania głośności urządzenia, do którego są podpięte. Wartość 95 dB uznaje się za zadowalającą dla większości użytkowników.

Słuchawki bezprzewodowe – czy tracimy jakość dźwięku?

Osoby używające słuchawek przewodowych narzekają na to, że po pewnym czasie przestają one działać tak, jak powinny. Zwykle źródłem takich problemów jest uszkodzenie kabla. Czasami możliwe jest jego naprawienie, jeśli tylko lekko go naderwaliśmy. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległy elementy znajdujące się we wtyczce, zwykle jedynym rozwiązaniem jest zakup nowych słuchawek.

Korzystając z modelu bezprzewodowego, można zapomnieć o takim problemie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to regularne ładowanie baterii.

Ze słuchawek bezprzewodowych mogą nie być zadowoleni melomani. Podstawowe modele zwykle nie oferują dobrej jakości dźwięku. Decydując się na słuchawki pozbawione przewodu bez rezygnacji z muzyki w dobrej jakości, trzeba patrzeć w stronę znacznie wyższej półki cenowej niż do tej pory.