Okulary sportowe

Jakie okulary sportowe wybrać? 

Okulary sportowe to nieodłączny element uprawiania kilku dyscyplin sportowych. Niezależnie od tego czy uprawiasz sport rekreacyjnie, czy jesteś zawodowym sportowcem, dobre okulary sportowe przydadzą się każdemu, kto chce jak najlepiej chronić oczy, a także osobom aktywnym z nieprawidłowościami widzenia. Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sport w pomieszczeniu, czy na powietrzu, biegasz w deszczu, jedziesz rowerem przez las, skaczesz na nartach, rozgrywasz partię golfa w pełnym słońcu czy wędrujesz po górach, okulary sportowe wspomogą Twoją walkę o jak najwyższe miejsce na podium. Jakie okulary sportowe wybrać?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Okulary sportowe – chroń swoje oczy

Okulary sportowe wydają się dość niewygodną formą ochrony oczu. Myślą tak osoby, które nie do końca znają szeroką ofertę producentów okularów przeznaczonych dla aktywnych ludzi. Okulary sportowe nie wyglądają tak zwykle okulary korekcyjne lub przeznaczone do czytania. Są znacznie lepiej przystosowane to trzymania się na głowie poprzez specjalne opaski, żeby podać tylko podstawowy przykład zamocowania.

Jak ważna jest ochrona oczu podczas uprawiania sportu wiedzą doskonale pracownicy szpitalnych Izb Przyjęć. Co roku trafiają na nie tysiące pacjentów z urazami oczu spowodowanymi aktywnościami fizycznymi. Jedna ze statystyk podaje, że w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku leczonych jest z tego powodu nawet 40 000 pacjentów.

Należy zwrócić uwagę, że nawet sporty z pozoru wyglądające na bezpieczne, wcale nie są takie dla naszych oczu. Weźmy pod lupę na przykład badminton: lotka po silnym uderzeniu potrafi lecieć z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Po trafieniu w niechronione niczym oko – nieszczęście gotowe.

Jakie okulary sportowe wybrać?

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na noszenie okularów podczas uprawiania sportu, jest precyzja i co za tym idzie lepsze wyniki sportowe. Jeśli masz wadę wzroku, możesz używać okularów korekcyjno-ochronnych lub założyć szkła kontaktowe w celu poprawy ostrości obrazu.

Doskonałym przykładem okularów sportowych są wszelkiego rodzaju gogle. Niektóre są zaprojektowane tak, aby pasować do kasków, gdy wymaga tego sport. Gogle sportowe muszą być odpowiednio dopasowane do indywidualnego użytkownika. To szczególnie ważne przy wyborze okularów dla dzieci – nie wybieramy okularów na wyrost! Kupujemy te, które pasują do twarzy dziecka w momencie mierzenia. To nie kupowanie ubrań na kilka sezonów.

 O ile elastyczną opaskę od gogli jesteśmy w stanie dopasować na dłużej, o tyle rama okularów wystających poza twarz dziecka naprawdę nie będzie spełniać w stu procentach swojego zadania, szczególnie podczas uderzenia w twarz.

Okulary sportowe – jakie kupić?

W dzisiejszych czasach okulary sportowe  mówią światu, że jesteś poważnym graczem. Okulary sportowe nie mają takich samych właściwości jak zwykłe okulary, okulary przeciwsłoneczne lub przemysłowe okulary ochronne. Okulary sportowe są wykonane w różnych kształtach i specjalizują się w specyficznych potrzebach każdego sportu.

To, jakie okulary sportowe powinniśmy kupić, zależy od dyscypliny sportowej, jaką uprawiamy. Innych okularów sportowych potrzebujemy na śnieżnym stoku narciarskim, a zupełnie innych podczas jazdy na rowerze czy rozgrywaniu partii golfa.

Przy sportach o dużej dynamice i prędkości, należy rozejrzeć się za okularami dobrze przylegającymi do twarzy. Okulary do jazdy na rowerze powinny posiadać bardzo dobry filtr UV. W ofercie producentów okularów dla rowerzystów znajdziemy całą gamę kolorystyczną szkieł z lustrzaną powłoką.

Jeśli Twoją pasją jest bieganie, rozejrzyj się za okularami z bardzo dobrym filtrem UV. Długodystansowcy spędzają wiele godzin na świeżym powietrzu, często w pełnym słońcu. Treningi i zawody trwają wiele godzin, a bieg bez okularów ochronnych pod słońce może być po prostu wykańczający bez odpowiedniej ochrony na oczy.

Okulary przydają się także podczas deszczowej pogody. Opady atmosferyczne dostające się pod powiekę powodują znaczny dyskomfort. Kolejną przeszkodą dla oczu niechronionych okularami sportowymi jest kurz i pył unoszący się wokół podczas biegu. Sportowcy posiadający prawidłową ochronę oczu mogą osiągać sporą przewagę nad tym, którzy nie zainwestowali w profesjonalne okulary sportowe.

Okulary sportowe – dobieramy odpowiedni model

Pamiętajmy, że trasa i boisko to nie wybieg mody. Chociaż producenci okularów sportowych oferują nam bardzo wiele wzorów i kolorów, znacznie ważniejsza od wyglądu jest funkcjonalność tego sprzętu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze okularów sportowych:

  • filtr UV – można wybrać okulary polaryzacyjne – to rozwiązania chroniące oczy przed działaniem promieniowania UV oraz przed dyskomfortem z powodu odbijanych refleksów.
  • duże szkłaokulary sportowe powinny mieć dość duże szkła, aby chronić oko przed promieniowaniem odbijanym od śniegu czy wody, ale także dlatego, by nie zaburzać pola widzenia. W za małych szkłach jest zwyczajnie niewygodnie – w oczy rzuca się wówczas granica okularów, a to rozprasza uwagę
  • okulary sportowe powinny dobrze przylegać do twarzy – modele sportowe mają zazwyczaj dość dynamiczny kształt, są opływowe i leżą blisko skóry. Muszą więc być wygodne i dobrze dopasowane.