Maski antysmogowe - filtry

Co trzeba wiedzieć o filtrach do masek antysmogowych?

Maski antysmogowe widzimy coraz częściej na twarzach ludzi większych miast i aglomeracji. Zakładanie masek antysmogowych powoli wchodzi w nawyk osób uprawiających aktywność fizyczną na powietrzu, ale także ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego. Maska antysmogowa wygląda dość nietypowo i enigmatycznie, szczególnie te modele, które posiadają szereg dodatkowych funkcji. Co skrywa maska przeciwsmogowa? Co trzeba wiedzieć o filtrach do masek antysmogowych?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Maska antysmogowa – chroń swój układ oddechowy

Maski antysmogowe z filtrami stały się właściwie atrybutem sportowców takich jak biegacze, rowerzyści, trekkingowcy, tenisiści i fani nordic walkingu. Wszystkich łączy jedno: przebywanie na powietrzu, niestety nie zawsze świeżym. W maski antysmogowe wyposażeni są także zwykli spacerowicze lub osoby chcące uchronić się przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową.

Maski antysmogowe posiadają dodatkowe wyposażenie, na przykład wbudowane zawory. Podczas treningu zapotrzebowanie na tlen wzrasta nawet dziesięciokrotnie, co powoduje konieczność zwiększenia częstotliwości wykonywania głębszych oddechów. Dzięki zastosowaniu w masce specjalnych zaworów zyskujemy dużo większą przepustowość powietrza, ciepła, pary wodnej i dwutlenku węgla. Zawory zapewniają także niższy opór wdychania i lepszą filtrację, dlatego maski antysmogowe są dodatkowo tak chętnie wybierane przez sportowców.

Oprócz zaworów najważniejszą częścią maski antysmogowej są filtry.

Filtry do masek antysmogowych – rodzaje

Filtr zamontowany w masce antysmogowej ma za zadanie pochłaniać wszystkie niebezpieczne mikropyły zawarte w powietrzu. Oczywiście stwierdzenie „wszystkie” nie do końca jest zgodne z prawdą, ponieważ nawet filtry najwyższej jakości pozostawiają sobie 0,03% marginesu błędu.

Kupując filtry do maski antysmogowej, należy strzec się nieuczciwych, naciągających na zakup, sprzedawców. Po czym możemy takiego poznać? Na przykład po gwarancji, że filtry będą spełniać swoje zadanie przez nawet kilka tygodni.  Niestety, nie jest to możliwe. Profesjonalny filtr, potwierdzający swoje działanie certyfikatami, jest w stanie zapewnić nam ochronę maksymalnie do 10 godzin, a właściwie dobrze byłoby go wymienić już po 6 godzinach. Skąd więc się biorą zapewnienia sprzedawców o certyfikatach na dłuższe działanie? Kluczowym w rozwiązaniu tej zagadki staje się słowo ‘certyfikat’. Brzmi naukowo, jednak osobom, które kiedykolwiek miały styczność z certyfikacją produktów od razu zapala się czerwona lampka z pytaniem: przez kogo certyfikat był wydany? Czy aby na pewno przez niezależną jednostkę – Instytut Badawczy? Czy może firma sama sobie wewnętrznie „przyznaje” certyfikaty.

Rodzaje masek antysmogowych można wyróżnić za pomocą nomenklatury, która odpowiada poszczególnemu stopniowi ochrony przed zanieczyszczeniami. Nazewnictwo nie jest uniwersalne dla całego globu, różni się na przykład w Europie i Stanach Zjednoczonych, a to ze względu na jednostki, które klasy ochronności przyznają. Wszędzie jednak istnieje podział trójstopniowy, w Europie:

  • FFP1 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 80%
  • FFP2 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 94%
  • FFP3 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 99%

W USA:

  • N95 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 95%,
  • N99 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99%,
  • N100 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99,97%.

Jak dobrać filtr do maski antysmogowej – filtry HEPA i filtry węglowe

Chcąc wymienić filtr w swojej masce antysmogowej, zwróć uwagę na kilka parametrów. Na początku przyjrzyj się swojej masce i kształtowi filtra, który już w niej jest. Wybierając filtr, dobierz taki, który ma dokładnie takim sam kształt. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie kupno filtra tej samej marki, co Twoja maska antysmogowa.

Nie zapomnij o tym, aby zwrócić uwagę na rozmiar. Przycinanie za dużego filtra nie wchodzi w grę – w ten sposób możesz go uszkodzić, i zmniejszyć jego skuteczność. Kolejnym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest technologia filtracji powietrza. Filtry do masek przeciwpyłowych możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – filtry typu HEPA oraz filtry z aktywnym węglem.

  • Filtry HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) to filtry powietrza, które służą do dezynfekcji powietrza. Są wykonane ze spiekanego szła, a ich pory mają wielkość 0,3µm. Tak niewielkie otworki umożliwiają zatrzymywanie co najmniej 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Oprócz tego filtry HEPA blokują różnego rodzaju bakterie i wirusy, a także grzyby i pierwotniaki.
  • Filtry węglowe do maski przeciwpyłowej absorbują smog, czyli zawiesiny stałe PM2.5 i PM10, ale nie tylko – oprócz tego chronią Cię przed toksynami, dymem tytoniowym, spalinami, naskórkiem zwierząt, pyłkami roślin oraz kurzem, co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś alergikiem. Do produkcji filtrów tego typu wykorzystywany jest węgiel aktywny lub inaczej zwany – węgiel aktywowany. Surowiec ten pozyskuje się podczas spalania materiałów organicznych o dużej zawartości węgla, np. przy spalaniu drewna, muszli, torfu, a także zwykłego węgla. Wytworzony w ten sposób węgiel aktywny jest substancją łatwą w utylizacji i nie jest szkodliwy dla środowiska. Metale ciężkie, które zostają zatrzymane w filtrze węglowym, można odzyskać. Dzięki temu filtry węglowe, w których substancją aktywną jest węgiel aktywowany, stały się bardzo popularnym produktem zabezpieczającym przed szkodliwymi pyłami.