Kamery samochodowe

Kamery samochodowe – jakie wybrać? 

Dokonując wyboru, która kamera samochodowa jest dla Ciebie odpowiednia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Często najważniejszym wyznacznikiem wyboru jest oczywiście cena. Tak jak w przypadku wielu zakupów w dzisiejszych czasach, dostajesz to, za co płacisz. Kamery samochodowe poza rejestrowaniem obrazu, mogą zawierać szereg innych funkcji. W jakim celu zaopatrujemy się w kamerę samochodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kamera samochodowa – rejestrator „na wszelki wypadek”

Rejestrator wideo na wyposażeniu samochodu to obecnie coraz częściej stosowana praktyka. Dzieje się tak, ponieważ kamera często pomaga rozstrzygnąć spór, kto popełnił błąd np. podczas kolizji na drodze. Mówiąc kolizja, nie koniecznie trzeba mieć na myśli zderzenie dwóch samochodów. Oglądając filmy z kamer samochodowych w Internecie, można szybko natrafić na nagrania, na których nieuczciwe osoby chcą wyłudzić odszkodowanie komunikacyjne, dosłownie rzucając się na maskę nadjeżdżającego samochodu. Oczywiście nie na autostradzie, tylko na drodze osiedlowej, gdzie prędkość auta jest na tyle powolna, aby osoba pozorująca potrącenie nie odniosła poważnych obrażeń. Ta praktyka jest oczywiście karygodna i takie kary udaje się respektować, gdy mamy odpowiednie dowody.

Kolejnym powodem, dla którego kamery samochodowe są tak chętnie instalowane, jest zamiar rejestrowania niewłaściwych lub ciekawych zachowań na drodze, niekoniecznie związanych z kolizjami czy wypadkami. Jeśli ktoś często podróżuje, ten wie, ile  niecodziennych zdarzeń można zaobserwować podczas jazdy. Zwykle żałujemy, że czegoś nie nagraliśmy, dlatego kamera samochodowa rozwiązuje ten problem, a ciekawym wideo możemy podzielić się później z rodziną i znajomymi.

Kamera samochodowa – pomoc w śledztwie i piętnowanie piractwa drogowego

Dzięki kamerze samochodowej możemy przyczynić się również do rozwiązania spraw, nawet kryminalnych lub tych związanych z piractwem drogowym. Co jakiś czas pojawiają się w przestrzeni publicznej prośby o udostępnianie nagrań z kamer samochodowych zarejestrowanych na danej trasie. W ten sposób śledczy są w stanie rozwiązać dany problem szybciej i sprawniej. Mogą być to sprawy dotyczące na przykład porwań, kradzieży, ucieczek czy wymienionego wcześniej piractwa drogowego.

Piractwo drogowe niestety jest śmiertelnie niebezpieczne. „Wyczyny” skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców cieszą się w sieci olbrzymią popularnością. Filmiki z kamer samochodowych są publikowane przede wszystkim ku przestrodze dla innych „mistrzów kierownicy”. Niestety  nagrań z piractwem drogowym jest tak wiele, że doczekały się nawet osobnych programów telewizyjnych ukazujących kompilację wariactwa drogowego.

Kupujemy kamerę samochodową – na co zwrócić uwagę?

Kupując kamerę samochodową po raz pierwszy, często nie wiemy, co, prócz ceny, powinno być naszym punktem zaczepienia. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

  • Rozdzielczość. Przyjmuje się, że obecnie minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna wynosić 720p, czyli 1280×720 (HD). Warto pójść krok dalej i zakupić modele obsługujące rozdzielczość co najmniej Full HD, zwłaszcza że ich ceny nie są wysokie. Na rynku dostępne są również wideorejestratory 4K.
  • Kamery samochodowe wyposażone w moduł GPS umożliwiają zapis nie tylko przejechanej trasy, ale również aktualnej prędkości.
  • Kamery samochodowe mogą mieć własny, wbudowany akumulator, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania urządzenia do zewnętrznego zasilania.
  • Wyświetlacz. Standardowo można spotkać kamery samochodowe wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale. Nie koniecznie warto inwestować w większy, taki jest zupełnie wystarczający.
  • Kamera cofania. Często sprzedawane razem z kamerami samochodowymi. Montujemy wtedy dwie kamery – jedną z przodu i drugą z tyłu. Kamera, przekazując obraz do kokpitu, pozwala dojrzeć to, czego nie widać we wstecznych lusterkach ani też w tylnej szybie.
  • Dźwięk. Nagrywanie filmu z dźwiękiem nie jest standardowym wyposażeniem kamer samochodowych, szczególnie tych z niższej półki. Jeśli zależy Ci na nagraniu z dźwiękiem, będziesz musieć zainwestować nieco więcej, jeżeli jednak nie potrzebujesz takiej funkcjonalności, wybierz tańszą opcję.
  • Chcąc uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsca do nagrywania filmów, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje zewnętrzne karty SD o większej pojemności (16-32 GB) lub też dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną. Niektóre modele rejestratorów nagrywają w pętli – starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi.
  • Kąt nagrywania. Kamery samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, by na nagraniu znalazły się co najmniej oba pasy jezdni. Im kąt widzenia jest szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę.
  • Czujnik ruchu. Dzięki niemu rejestrator jazdy uruchamia się w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Włącza się również w sytuacji, gdy auto zostanie uderzone na postoju.
  • Złącza. Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w następujące złącza: USB, które umożliwi podpięcie kamery do laptopa lub komputera stacjonarnego, HDMI, za pomocą którego połączymy rejestrator z telewizorem, gniazdo zasilania, a także slot na kartę pamięci.