Maski antysmogowe - akcesoria

Jakie akcesoria warto dokupić do maski antysmogowej?

Dzięki masce antysmogowej szkodliwe cząsteczki pyłu zawieszonego w powietrzu nie przedostają się do dróg oddechowych człowieka. Maski antysmogowe chronią nie tylko przed zanieczyszczonym powietrzem, ale również przed dymem tytoniowym, kurzem, bakteriami, alergenami, a nawet nieprzyjemnym zapachem. W maskach antysmogowych na twarzach zobaczymy przede wszystkim mieszkańców terenów zurbanizowanych, gdzie poziom smogu niestety przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Ze smogiem zmagamy się głównie w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy z kominów ze wzmożoną siłą unoszą się kłęby dymu, dodatkowo skalę zanieczyszczeń podnoszą spaliny samochodów poruszających się po drogach w liczbie, jakiej nigdy wcześniej nie zanotowaliśmy. Jeśli zakupiłeś już swoją maskę antysmogową, możesz wyposażyć ją w dodatkowe akcesoria. Czym jest smog? Jakie akcesoria warto dokupić do maski antysmogowej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Smog – wróg naszych dróg oddechowych

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które zmniejsza widoczność. Termin „smog” został po raz pierwszy użyty na początku XX wieku, aby opisać mieszankę dymu i mgły  Dym zwykle pochodził ze spalania węgla. Smog był powszechny na terenach przemysłowych i jest dziś bardzo częstym zjawiskiem w miastach.

Słowo “smog” to zbitek angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. O smogu mówi się także jako o sztucznej mgle. Sztucznej, bo wytworzonej pod wpływem działań człowieka, a nie tylko przyrody. Zanieczyszczenia i spaliny mieszają się z powietrzem, tworząc efekt podobny jak przy obserwacji mgły.

Dziś większość smogu, jaki widzimy, to smog fotochemiczny. Smog fotochemiczny powstaje, gdy światło słoneczne reaguje z tlenkiem azotu i co najmniej jednym  lotnym związkiem organicznym (LZO) w atmosferze. Tlenki azotu pochodzą ze spalin samochodowych, elektrowni węglowych i emisji fabrycznych. LZO są uwalniane z benzyny, farb i wielu rozpuszczalników czyszczących. Gdy światło słoneczne uderza w te chemikalia, tworzą one cząsteczki unoszące się w powietrzu i ozon na poziomie gruntu – lub smog.

Maska antysmogowa – skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami

Rynek masek antysmogowych rozwija się w pełnym tempie, a liczba użytkowników stale rośnie. W zależności od rodzaju maski i jej filtrów skuteczność przeciw zanieczyszczeniom jest bardzo różna. Maska antysmogowa została zaprojektowana w celu ochrony użytkownika przed zanieczyszczeniami w otaczającym powietrzu. Może być jednorazowego lub wielokrotnego użytku.

Jak działają maski antysmogowe?

Maski antysmogowe mają warstwy filtrów, a każda warstwa filtra jest zaprojektowana dla określonego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Istnieją trzy podstawowe warstwy:

  • Filtr główny – duże cząsteczki, takie jak kurz i pyłki, można łatwo odfiltrować w filtrze głównym. Zanieczyszczenia cząstek, takie jak PM10, są również zatrzymywane w tym filtrze. Przy pomocy filtra głównego nie można jednak usunąć PM2.5.
  • Filtr cząstek stałych – ten filtr chroni przed mniejszymi zanieczyszczeniami, takimi jak PM2,5. Zanieczyszczenia cząstek, które nie są usuwane w pierwszej warstwie, są tutaj filtrowane. Aby maska ​​antysmogowa działała skutecznie, ważne jest, aby posiadała filtr główny i filtr cząstek stałych.
  • Filtr węglowy – filtr z węglem aktywnym jest częściej spotykany w profesjonalnych maskach antysmogowych i jest bardzo skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych, z którymi inne filtry nie mogą sobie poradzić. Filtr węglowy filtruje również bakterie i wirusy obecne w powietrzu.

Po co korzystać z masek antysmogowych?

Używanie maski antysmogowej ma wiele zalet, najważniejsze z nich to:

  • Zapobieganie długotrwałym skutkom zanieczyszczenia powietrza maski antysmogowe ograniczają wdychanie zanieczyszczeń powietrza, które powodują alergie i choroby płuc. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do różnych problemów oddechowych, w tym astmy.
  • Zwiększenie pojemności płuc – wdychanie czystego powietrza powoduje większą pojemność płuc i ułatwia oddychanie. To poprawia siłę mięśni oddechowych i zwiększa spożycie tlenu.
  • Ochrona przed bakteriami i grzybami. Maski antysmogowe z filtrem węglowym skutecznie chronią nas przed drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu.

Akcesoria do masek antysmogowych – co warto kupić?

Jeśli zakupiłeś już swoją maskę antysmogową, będziesz potrzebował kilku dodatkowych akcesoriów, aby cieszyć się nią na dłużej. Dotyczy to oczywiście maseczki wielorazowego użytku – tę jednorazową wyrzucisz po każdym założeniu (maksymalnie po 8 godzinach).

Pierwszym, podstawowym akcesorium do maski antysmogowej, są wymienne filtry. Wszystkie wysokiej jakości filtry do masek antysmogowych wychwytują ponad 99% szkodliwych pyłów ze wdychanego powietrza oraz chronią nas przed groźnymi następstwami chorób zakaźnych. Filtry przeciwsmogowe zatrzymują ponad 130 rodzajów zanieczyszczeń takich jak: kurz, pył węglowy, dym tytoniowy, spaliny, naskórek zwierząt czy zawiesiny stałe PM 2.5 i PM 10 (smog).

Kolejne akcesoria do masek antysmogowych, które warto zakupić to  wymienne złączki do maski, które umożliwiają dopasowanie maski do głowy oraz uniwersalny zawór do masek ułatwiający odprowadzanie wilgoci z maski, która wytwarza się wraz z wydychanym powietrzem.

Powierzchnie filtra w masce antysmogowej wymagają pielęgnacji każdorazowo po użytkowaniu. W związku z tym zaleca się stosowanie bakteriobójczego, hipoalergicznego środka w formie atomizera. Należy nałożyć go na wewnętrzną stronę filtra, a następnie odczekać aż preparat wyparuje.