Kamery sportowe

Kamery sportowe, do czego służą i jak kupić tę najlepszą? 

Kamery sportowe, czyli popularne GoPro, to rejestratory obrazu, które nagrają nasze poczynania podczas aktywności fizycznej. Dobra kamera sportowa stanowi coraz częściej podstawowe wyposażenie rowerzystów, narciarzy, snowboardzistów, skaterów, motocyklistów. Kamerki sportowe nie ustępują wcale jakością obrazu w miarę profesjonalnemu sprzętowi nagrywającemu, a dzięki ciekawej perspektywie często wybierane są nawet przez zawodowych filmowców. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Do czego służy kamera sportowa?

Kamera sportowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do nagrywania treningów lub samych startów w zawodach przez sportowca. Nie da się ukryć, że tego typu kamera używana jest bardzo często do utrwalania poczynań w sportach ekstremalnych, w sportach o dużej dynamice lub we wszystkich tych, w których operator innej kamery nie jest w stanie podążać razem z nami.

Z tego względu wideo z kamery sportowej oglądamy na przykład w relacjach ze zdobywania szczytów, ze zjazdów narciarskich, ze zjazdów crossowych lub wyścigów motocyklowych.

Kamerka sportowa – gdzie mogę ją przypiąć?

Jednym z najbardziej popularnych miejsc do umieszczania kamerki sportowej jest kask lub czapka. Kamerkę przymocowywuje się do głowy za pomocą specjalnych szelek. Przypięcie dobrej kamery sportowej do kijka narciarskiego, kierownicy roweru czy nadgarstka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komfort uprawiania danej dyscypliny.

Zalety kamery sportowej

Kamery sportowe posiadają szereg zalet, których na próżno doszukiwać się w innych rejestratorach obrazu. Mogą być montowane w dowolnym miejscu i używane do robienia wysokiej jakości filmów nawet pod wodą.

Zalety kamery sportowej i dodatkowe funkcjonalności:

 • Szerokokątne filmy 4K – większość kamer sportowych z wyższej półki jest w stanie nagrywać filmy w technologii 4K. Dzięki czujnikom są w stanie robić doskonałe filmy, które można przesłać na smartfona za pomocą wifi.
 • Kompaktowy rozmiar – jedną z głównych zalet kamer sportowych jest przenośność. Większość z nich jest wystarczająco mała, aby zmieścić się w dłoni. Możesz łatwo zamontować kamerę sportową na statywie lub monopadzie, dzięki czemu uzyskać doskonałą jakość stabilizacji obrazu.
 • Nagrywanie wyników sportowych – używanie kamery sportowej jest bardzo popularne, szczególne wśród zawodników sportów ekstremalnych. Używanie kamery sportowej umożliwia rejestrowanie zmagań pod różnymi kątami i z różnych perspektyw, których nie uzyskalibyśmy przy użyciu standardowej kamery.
 • Możliwość montażu na kołach lub kierownicy – dostępnych jest kilka rodzajów uchwytów do kamer sportowych, które mogą pomóc w nagrywaniu aktywności fizycznej z tej perspektywy. Film z tej perspektywy nagrany w trybie standardowym lub poklatkowym zapewnia fantastyczny widok z trasy. Niestety większość tych mocowań jest bardzo droga, ale niektórzy producenci oferują je w zestawie do kamery, więc warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.
 • Funkcja kamery samochodowejkamera sportowa może pełnić funkcję kamery samochodowej. Kamery sportowe mają w standardzie obiektyw szerokokątny, dzięki czemu mogą łatwo rejestrować całą trasę przed samochodem, co czyni je idealnymi do tej funkcji. Co więcej, kamery sportowej przy użyciu odpowiedniego uchwytu, możesz używać jako kamery cofania w samochodzie.
 • Nagrywanie filmów z unikalnych miejsc – dzięki swoim niewielkim rozmiarom i dostępności najróżniejszych, dodatkowych akcesoriów, możesz używać kamery sportowej do nagrywania filmów z wyjątkowych miejsc. Na przykład: zainstaluj kamerę sportową na żyrandolu, na innej kamerze, na latawcu, balonie, deskorolce. Załóż na kamerę sportową odpowiednie etui, które umożliwi nagrywanie pod wodą.
 • Zobacz, co widzi Twój zwierzakkamery sportowe można wyposażyć w specjalny uchwyt, umożliwiający przymocowanie jej do uprzęży lub obroży. Tym sposobem uzyskamy fascynującą perspektywę widzenia tego, co obserwuje nasz pupil. Wbudowana bateria w kamerze sportowej działa przez kilka godzin, więc jeśli Twój zwierzak wędruje po okolicy, możesz dokładnie zobaczyć, dokąd idzie i co robi przez cały dzień.

Jak kupić najlepszą dla nas kamerę sportową?

Zakup najlepszej kamery sportowej odpowiadającej naszym preferencjom, jest ściśle uzależniony od tego, jaką kwotą dysponujemy i do czego będziemy używać kamerki.

Kamery sportowe występują nie tylko jako pojedynczy produkt, ale również możemy kupić je w zestawach z dodatkowymi akcesoriami. Jeśli jesteśmy pewni, że nie potrzebne nam wyposażenie z zestawu, bo np. na pewno nie będziemy przyczepiać kamery sportowej do kół samochodu albo kierownicy roweru – nie przepłacajmy za coś, co będzie rzucone w kąt.

Jeśli w trakcie użytkowania zauważymy, że brakuje nam konkretnego gadżetu, możemy wybrać z bogatej oferty producentów kilkanaście praktycznych rozwiązań, na przykład:

 • Adapter statywowy (uchwyt) umożliwia montaż kamery sportowej na dowolnym statywie lub wysięgniku wyposażonym w uniwersalny gwint
 • Szybkozłączka, czyli niewielki, ale niesamowicie przydatny uchwyt – za jego pomocą możesz przyczepić kamerkę sportową do wielu akcesoriów. Mocowanie kamery jest identyczne jak w adapterze statywowym, z tym, że zamiast gwintu posiada wyprofilowany zacisk, który szybko możemy wypiąć z akcesorium.
 • Uchwyt wypornościowy – żółta bojka do wody, dzięki której kamera sportowa nie zatonie i zostanie szybko zlokalizowana po widocznym kolorze. Bojka wyposażona jest również w pasek nadgarstkowy (smycz), który zabezpiecza przed przypadkowym wysunięciem się jej z ręki. Jest lekka, a zarazem trwała i solidnie wykonana.
 • Monopod, czyli popularny wysięgnik do zdjęć typu selfie. Dzięki niemu każdy załapie się na zdjęcie albo zostanie uwieczniony na filmie. Monopod posiada pasek na nadgarstek. Minimalna długość wysięgnika to 20 cm, maksymalna – 97 cm