Opaski i frotki

Opaski i frotki na nadgarstki i głowę – po co są potrzebne sportowcom? 

Sprzęt używany przez sportowców często okazuje się dość enigmatyczny dla osób niezwiązanych z aktywnością fizyczną. Wchodząc do sklepu sportowego, widzimy całe półki i wieszaki różnego rodzaju sprzętu sportowego, ale nie mamy wręcz pojęcia, do czego on tak naprawdę służy. Jednym z nich są popularne opaski i frotki na nadgarstki i głowę. Po co są potrzebne sportowcom? W jakich dyscyplinach sportowych najczęściej używane są opaski i frotki?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Opaski i frotki na nadgarstki i głowę – sprzęt używany przez sportowców

Opaska na głowę dla sportowca spełnia dwie, oczywiste funkcje wspomagające. Po pierwsze zapobiega dostawaniu się włosów do oczu i przyklejaniu się ich do twarzy, a po drugie opaska wykonana jest najczęściej z antybakteryjnego materiału, który zapewnia komfort i chroni przed spływaniem potu na oczy.

Sportowcy często zmagają się z problemem spływającego do oczu potu, co skutecznie potrafi utrudnić trening. Co prawda na wyposażeniu każdego profesjonalnego sportowca znajduje się chłonny ręcznik, jednak chwytanie go co chwila w celu otarcia potu z czoła bywa problematyczne albo nawet niemożliwe ze względu na uprawianą dyscyplinę sportu.

Takim przykładem może być piłka nożna. Chyba ciężko wyobrazić sobie piłkarzy biegających z ręcznikiem po boisku, dlatego to właśnie tych zawodników bardzo często widujemy z opaską na głowie, szczególnie jeśli dodatkowo posiadają bujne włosy przeszkadzające w precyzyjnym rozgrywaniu piłki.

Opaska na głowę dla sportowca – ochrona przed wiatrem

Kolejną funkcją, jaką spełnia opaska na głowę dla sportowca, jest ochrona przed skutkami wiatru. Podczas treningów wiatr potrafi wiać ze wzmożoną siłą. Co, więcej treningi odbywające się pod gołym niebem w chłodnych warunkach atmosferycznych są prostą drogą do nabawienia się przeziębienia. Opaska na głowę dla sportowca chroni skronie, uszy i spocone czoło przed owianiem.

Osoby uprawiające aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, na przykład biegacze lub rowerzyści, często narzekają na bóle zatok i uszu, dlatego, aby zapobiegać tym przykrym dolegliwościom, chętnie wybierają ochronę w postaci opaski na głowę dla sportowców.

Z wyżej wymienionego powodu w opasce na głowie zobaczymy również miłośników górskich wędrówek, trekkingowców czy pasjonatów nordic walkingu.

Dlaczego sportowcy chętnie wybierają opaskę sportową na głowę?

Zarówno profesjonalni sportowcy jak i amatorzy danej dyscypliny sportowej, za priorytet powinni mieć nie tylko najlepsze wyniki sportowe, ale także własne zdrowie. Podczas treningów uprawianych w jesienno-zimowych warunkach lub po zmroku, kiedy temperatura spada, łatwo stać się ofiarą znacznej różnicy temperatur pomiędzy ciałem a otoczeniem.

Sportowiec nie może pozwolić sobie na długie wyłączenie z treningów spowodowane chronicznymi przeziębieniami czy nawet grypami. Najwięcej ciepła „ucieka” przez głowę, dlatego jej odpowiednie zabezpieczenie jest tak ważne.

Osoby uprawiające aktywność fizyczną na powietrzu mają do wyboru: czapki, kaptury lub opaski na głowę. Fani opasek na głowę dla sportowców wybierają tę opcję ze względu na wygodę: prawidłowo dopasowana opaska dobrze przylega do głowy, nie spada, wchłania pot, jest antybakteryjna i nie zsuwa się ze skroni podczas treningu.

Opaska na głowę dla sportowców – rodzaje

Jaką opaskę na głowę dla sportowców wybrać? Istnieje kilka rodzajów, które najczęściej kupowane są przez aktywne osoby. Pierwszy podział, jaki znajdziemy podczas zakupów opaski, to sposób zakładania: jedne opaski zakłada się bezpośrednio na głowę, są po prostu zszytym „kołem”, natomiast drugi rodzaj to tak zwane bandany, które zawiązujemy sami.

Kolejny podział opasek na głowę to rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Najważniejsze cechy dobrego materiału do opasek sportowych na głowę to: chłonność, antybakteryjność i wysoka jakość.

Najczęściej spotykane materiały do produkcji opasek na głowę to: frotte i polar. Frotte bardzo dobrze wchłania pot, jest miły w dotyku i nie powoduje otarć skroni. Polar poza zaletami wymienionymi w przypadku frotte, spełnia również doskonale rolę termoizolacji  – jest nam w niej po prostu ciepło.

Innymi, popularnymi opaskami na głowę są: opaski bawełniane, wełniane, termokatywne czy nawet takie, w których zastosowano najnowsze technologie, np. opaski z systemem 3D, zwiększające skuteczność odprowadzania ciepła przy pomocy specjalnych, trójwymiarowych komór.

Frotki na nadgarstki dla sportowców – po co ich używać?

Frotki na nadgarstkach spotykane są u wielu sportowców. Czy to tylko designerski wymysł, czy faktycznie spełniają jakąś rolę? Oczywiście, spełniają. Frotki na nadgarstki nazywane są także napotnikami, czyli w domyśle czymś, co jest przeznaczone na pot. I właśnie taką funkcję głównie spełniają frotki na nadgarstki.

Napotniki najczęściej spotykamy u sportowców uprawiających sporty o dużej dynamice, na przykład: u piłkarzy, tenisistów, biegaczy. Frotka na nadgarstku to doskonały sposób na szybkie otarcie potu z czoła, kiedy jego nadmiar przeszkadza w grze.

Warto wybierać modele chłonne, posiadające właściwości antybakteryjne. Tak właśnie jest z napotnikami posiadającymi dodatkowo jony srebra. Ich bakteriobójcze działanie należy do bardzo skutecznych. Poza tym podwójna warstwa materiału frotte, z którego najczęściej wykonane są frotki, lepiej wchłania wilgoć. Gdy nie ma dodatkowo przykrego zapachu, komfort zawodnika znacznie się poprawia.