Ręczniki szybkoschnące

Jakie ręczniki szybkoschnące wybrać?

Ręczniki szybkoschnące to fenomen, który bardzo szybko przyjął się w kręgu podróżników, traperów, miłośników górskich wypraw czy wielbicieli aktywności fizycznej. Oczywistą zaletą tego typu ręczników jest, jak sama nazwa wskazuje, szybkie schnięcie.

Mokry ręcznik potrafi ważyć kilkanaście dekagramów, a jeśli nosisz cały swój dobytek na plecach przez cały dzień, zapewne zależy Ci, aby maksymalnie zmniejszyć ciężar. Ręczniki szybkoschnące wysychają szybciej niż ich standardowi, tradycyjni odpowiednicy, dlatego naprawdę warto rozejrzeć się za ofertą. Jakie ręczniki szybkoschnące wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie ręcznika szybkoschnącego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Ręczniki szybkoschnące – chłonne mikrowłókna

Ręczniki szybkoschnące są bardzo praktyczne. Zrozumie to doskonale osoba, która często zakłada na plecy ekwipunek i wyrusza na łono natury. Ręcznik szybkoschnący jest lekki i zajmuje niewiele miejsca.

Zanim ręczniki szybkoschnące były dostępne w ofercie sklepów z akcesoriami turystycznymi i sportowymi, w użyciu znajdowały się standardowe ręczniki, wykonane np. z bawełny, która doskonale chłonie wilgoć, ale niestety długo schnie.

Ręczniki szybkoschnące wykonane są z mikrowłokien o właściwościach, które pozwalają na szybkie absorbowanie wilgoci, ale także na szybkie wysychanie. Mikrofibra, czyli materiał, z jakiego najczęściej produkowany jest ręcznik szybkoschnący, złożona jest z włókien 100 razy cieńszych niż włos. Dzięki takiej budowie, ręczniki szybkoschnące wcale nie muszą być duże ani ciężkie, aby doskonale spełniać swoje zadanie. Przeciwnie – często spotkamy się z ofertą ręczników szybkoschnących, które są niewielkie, cieknie i ultralekkie, przy czym chłoną wilgoć nie gorzej, niż ręczniki o standardowych wymiarach.

Niestety wilgoć sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii. Jeśli spędzamy w podróży kilka dni i tradycyjny ręcznik zwykle nie zdąży dobrze doschnąć z dnia na dzień, istnieje nadzieja, iż jego szybkoschnący odpowiednik spisze się na medal.

Jeśli ręcznik szybkoschnący nie zdąży wyschnąć po użyciu i przez noc, zawsze możesz przymocować go do plecaka i w ten sposób przyspieszyć proces schnięcia. Z tradycyjnym ręcznikiem można oczywiście zrobić to samo, natomiast czas wysychania będzie zdecydowanie dłuższy i żmudniejszy.

Właściwości ręczników szybkoschnących – jakie wybrać?

Do wyboru mamy ręczniki szybkoschnące produkowane z różnych materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej ręcznik szybkoschnący jest wykonany z:

  • Frotte – przypomina ręcznik bawełniany, ale jest od niego lżejszy. Szybciej schnie i jest bardzo miękki. Odpowiedni dla osób, którym nie zależy na najniższej wadze.
  • Mikrofibry – zajmuje objętościowo tyle samo miejsca co frotte. Na początku dość niemiła w dotyku i trzeba się do tego materiału przyzwyczaić, ale ma skuteczne działanie szybkiego schnięcia
  • Weluru – nie jest za bardzo przyjemny w dotyku, ale jest niesamowicie lekki i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Dobrze wchłania.

Ręcznik szybkoschnący powinien mieć w szafie właściwie każdy z nas. Chociaż kojarzone są głównie z wyprawami turystycznymi lub treningami sportowymi, warto zaopatrzyć się w nie także na mniej profesjonalne okoliczności.

Przykładem codziennego użycia ręcznika szybkoschnącego są na przykład wypady nad wodę. Latem, kiedy szukamy ochłodzenia, często relaksujemy się na plażach i korzystamy z ciepłej wody. Co naturalne, wycieramy się po wyjściu z kąpieli. Zapewne zależy nam, aby ręcznik jak najszybciej wysechł, aby można było się na nim wygodnie położyć lub spakować suchy do torby.

W ofercie producentów ręczników szybkoschnących znajdziemy modele duże, plażowe. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca w ekwipunku plażowicza, niż tradycyjny ręcznik. Szybkoschnące ręczniki plażowe dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach, a nawet kształtach – prostokątne, kwadratowe, okrągłe.

Jaki ręcznik szybkoschnący kupić?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem ręcznika szybkoschnącego, bardzo możliwe, iż nie do końca wiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego właśnie dla nas. Istnieje kilka cech produktu, które złożone w całość, składają się na najtrafniejszy zakup, czyli: cena, rozmiar, szybkość wysychania, rodzaj materiału, objętość, waga, dodatkowe akcesoria do ręcznika szybkoschnącego jak na przykład: pokrowiec lub specjalne zapięcia służące do przymocowania ręcznika do plecaka.

Wybór ręcznika szybkoschnącego uzależniony jest również od aktywności, jaką wykonujesz. Rozsądny będzie zakup ręczników o co najmniej dwóch różnych rozmiarach: takiego, jakim możesz się owinąć i drugiego – do włosów lub rąk.

Należy pamiętać, że używanie ręczników szybkoschnących z weluru lub mikrofibry przypomina bardziej ściąganie ze skóry wody (poprzez przykładanie ręcznika do ciała miejsce po miejscu) niż wycieranie przy pomocy tradycyjnego, kąpielowego ręcznika.

Ręcznik szybkoschnący – dla sportowców

Opisane powyżej właściwości i zalety ręczników szybkoschnących doskonale wpisują się w nurt zdrowego, aktywnego życia. Ludzie uprawiający sport właściwie nie rozstają się z ręcznikami, w które raz po raz ocierają pot z ciała. Ręcznik to obowiązkowe wyposażenie podczas treningów na siłowniach – w złym guście jest zostawianie mokrych śladów wszędzie tam, gdzie dopiero co ćwiczyliśmy.

Ręczniki szybkoschnące bez problemu zmieszczą się w sportowej torbie, świetnie chłoną wilgoć, są lekkie i delikatne – czyli mają wszystkie cechy, jakich oczekuje od ręcznika sportowiec.