Akcesoria do treningu

Akcesoria do treningu – do czego służą? 

Akcesoria do treningu wspomagają naszą walkę o lepszą formę i kondycję fizyczną. Niestety, nie zawsze mamy możliwość trenowania w identycznych warunkach, w jakich przyjdzie nam stanąć do sportowej rywalizacji na mistrzostwach czy olimpiadzie, dlatego na pomoc przychodzą nam akcesoria do treningu. Do czego konkretnie służą akcesoria treningowe? Jakie akcesoria do treningu są dostępne na rynku?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria do treningu – pomoc w ćwiczeniach

Akcesoria treningowe to właściwie temat – rzeka. To, jakich akcesoriów treningowych będziemy potrzebować, zależy przede wszystkim od tego, jaki sport lub aktywność sportową chcemy uprawiać.

Akcesoria do treningu można podzielić także ze względu na miejsce, gdzie trening będzie się odbywał. Treningi outdoorowe rządzą się innymi prawami niż treningi halowe lub domowe.  Trudno bowiem wyobrazić sobie rozkładanie płotków treningowych w salonie, albo radosne skoki na skakance wokół mokrego basenu sportowego.

Przegląd akcesoriów treningowych – do czego służą?

Obecnie dużą popularnością cieszą się akcesoria treningowe, które w zaciszu domowym wspomagają naszą walkę o lepszą formę. Siłownie bywają przepełnione, co więcej nie każdy lubi ćwiczenia w większej grupie osób, dlatego chętnie pozostanie pod swoim dachem w towarzystwie odpowiednich akcesoriów treningowych.

Akcesoria do treningu, które można wykorzystać w domu:

  • Skakanka – to jeden z najprostszych i najefektywniejszych akcesoriów treningowyc Skakanie na skakance to nie tylko rozgrzewka, ale przede wszystkim element treningu, którego celem jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Skoki na skakance to spalanie około 400 kalorii w ciągu pół godziny;
  • Gumy do ćwiczeń, najczęściej sprzedawane w kolorowych zestawach – znajdują szerokie zastosowanie podczas ćwiczeń wzmacniających oraz rozciągających. Zestawy składają się z kilku kolorowych gum o różnych stopniach oporu, pozwalających dostosować dany model do różnych partii ciała, kondycji oraz stopnia zaawansowania użytkownika;
  • Hantle – doskonałe do ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem górnych partii mięśni. Hantle występują w różnych wielkościach, wagach i kolorach;
  • Mata do ćwiczeń – dzięki macie do ćwiczeń możemy wygodnie rozłożyć się na podłodze podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających; mata amortyzuje nasze ciało, wchłania pot, więc nie zostawiamy śladów na podłodze, na macie jest cieplej i wygodniej;
  • Drążek rozporowy – kolejne akcesorium do treningu, które bez problemu możemy zainstalować w domu, drążek zwykle posiada możliwość regulacji długości, dzięki czemu nadaje się do zamontowania w każdej futrynie drzwi. Drążek rozporowy może być wykorzystywany nie tylko do podciągnięć, ale i do wykonywania brzuszków, gdy zamontuje się go blisko podłogi;
  • Piłka do ćwiczeń pilates – nazywana inaczej piłką do gimnastyki, dzięki regularnym ćwiczeniom na piłce pilates, uzyskujemy wymierne korzyści, ponieważ trening z piłką: zwiększa siłę, zmniejsza napięcia nerwowe, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, poprawia ruchomość stawów, redukuje tkankę tłuszczową, poprawia równowagę, poprawia pracę narządów wewnętrznych.
  • Step do aerobiku – ten „schodek” jest idealnym sprzymierzeńcem osób pragnących szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów, podczas jednego treningu można spalić nawet ponad 500 kalorii; trening na stepie polega na wchodzeniu i wychodzeniu na stopień, oczywiście w odpowiedniej postawie i prędkości
  • Taśmy do ćwiczeń – to rodzaj taśm oporowych, dzięki którym wymodelujesz i wzmocnisz swoje ciało niemal w każdym miejscu. Co więcej, ćwiczenia z taśmami oporowymi są na tyle bezpieczne, że wykorzystuje się je również podczas rehabilitacji. Taśmy oporowe pomagają zwiększyć wytrzymałość i wydolność organizmu, poprawiają koordynację, wzmacniają mięśnie posturalne, uelastyczniają i wysmuklają sylwetkę oraz wpływają pozytywnie na stabilizację i równowagę.
  • Wałek do ćwiczeń – nazywany także kółkiem do ćwiczeń; pozwoli Ci szybko i bezpiecznie wzmocnić mięśnie, poprawić sylwetkę i schudnąć.

Trening outdoorowy – akcesoria do ćwiczeń i treningu

Akcesoria do treningu przydają się nie tylko w domu, ale także podczas treningów pod okiem trenera: czy to na siłowni, czy na boisku do sportów zespołowych.

Płoki treningowe, chorągiewki uchylne czy pachołki – należą właściwie do kanonu akcesoriów treningowych stosowanych do rozgrzewki i na treningach na przykład piłki nożnej czy lekkoatletyki. Płotki treningowe, jak sama nazwa wskazuje, wspomagają trening lekkoatletów – skoki przez płotki są flagową dyscypliną lekkoatletyczną.

Trening przy użyciu akcesoriów treningowych, jakimi są chorągiewki uchylne, poprawia naszą koordynację ruchową i dryblowanie z piłką pomiędzy zawodnikami. Fenomen chorągiewek uchylnych polega na tym, że nie przewracają się po potrąceniu, tylko błyskawicznie wracają na swoje pierwotne miejsce.

Pachołki z kolei mogą służyć jako pomoc w treningach na kilka sposobów. Akcesoria do treningu, jakim są pachołki, mogą wyznaczać odległość, do której powinniśmy dobiec, mogą zastępować słupki bramki, linię startu czy linię mety itd.

Podczas treningu mogą przydać się nam także inne akcesoria: np. drabinka koordynacyjna, która służy do poprawiania kondycji i motoryki zawodników.