Rękawice do sportów walki

Rękawice do sportów walki

Niezależnie czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą w dziedzinie sportów walki, na pewno spotkałeś się wiele razy z tematem rękawic ochronnych używanych podczas treningów lub na turniejach. Początkujący adepci sztuk walki często szukają rad w dziedzinie wyboru rękawic sportowych u bardziej doświadczonych zawodników lub przeczesują blogi i fora związane ze sztukami walki, aby znaleźć rękawice perfekcyjnie dostosowane do swoich potrzeb. Zebraliśmy najważniejsze fakty dotyczące rękawic do sportów walki, które na pewno będą pewną wskazówką szczególnie dla laików w tej dziedzinie. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jakie rękawice do sportów walki kupić? Podstawowy podział

Podział rękawic do sportów walki:

  • Rękawice do sportów walki: bokserskie – różnią się od siebie wagą, rozmiarem, materiałem oraz przeznaczeniem i typem rękawic. Rękawice bokserskie możemy podzielić na te wykonane ze skóry naturalnej lub zamienników syntetycznych. Powszechnie uważa się, że rękawice bokserskie ze skóry są trwalsze i bardziej komfortowe.
  • Rękawice do sportów walki: MMA, krav maga i grapplingu – ich obecność na dłoniach nie tylko zwiększa siłę zadawanych przeciwnikowi obrażeń, ale przede wszystkim zapewnia stabilność chwytu, a także zapobiega powstawaniu kontuzji palców oraz nadgarstków 
  • Rękawice do sportów walki: przyrządowe – wykonane na przykład z wysokiej jakości skóry bydlęcej, są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą zniszczyć swoich „właściwych” rękawic podczas treningu, ale zależy im na odpowiednim bezpieczeństwie dłoni przez cały czas. Dostępne są one w wariancie pełnym lub otwartym. Ten pierwszy przypomina normalne rękawice bokserskie, drugi natomiast posiada odsłonięte palce. Rękawice przyrządowe zamknięte lepiej chronią przed kontuzjami, natomiast otwarte zapewniają znacznie lepszą wentylację. Ułatwiają one także wykonywanie ćwiczeń na worku na zmianę z różnymi innymi ćwiczeniami, np. z użyciem ciężarków czy skakanki, a te z kolei są szczególnie ważnymi aktywnościami w treningu bokserskim.
  • Rękawice do sportów walki: karate, zwane także napięstnikami – niezbędnik każdego karateki, niezależnie od stopnia zaawansowania treningów i rankingu pasów. Dzięki rękawicom karate wzrośnie siła zadawanych ciosów, a także odporność skóry dłoni na obrażenia w postaci bolesnych otarć. 
  • Rękawice do sportów walki: taekwondo – ten typ rękawic do sportów walki został zaprojektowany z myślą o wszelkich cechach technicznych tak, aby zagwarantować jak najlepszą wydajność. Ergonomiczna i lekka konstrukcja zapewnia najwyższy komfort, ochronę i nieograniczony ruch. Rękawice do taekwondo chronią palce i kostki przed złamaniem i kontuzjami.

Rękawice do sportów walki – rozmiar

Rozmiary rękawic do sportów walki:

  • 8 oz – 10 oz – przeznaczone głównie do treningów dzieci i kobiet, choć mogą też być odpowiednie dla mężczyzn o wadze poniżej 70kg
  • 12 oz – przeznaczone głównie dla początkujących osób, a ich przeznaczeniem jest trening
  • 14 oz – mają podobne zastosowanie co rękawice w rozmiarze 12 oz, ale poleca się je osobom o wyższej wadze, lub adeptom boksu, którzy chcą zwiększyć swoją dynamikę ciosu i ogólną wytrzymałość podczas walki
  • 16 oz – 18 oz – to rękawice przeznaczone dla osób najcięższych kategoriach wagowych. 

Z jakich materiałów wykonane są rękawice do sportów walki?

Skóry sztuczne/ekologiczne:

  • PVC (polichlorek winylu) – winyl, choć jest dość sprężysty jak na materiał syntetyczny, nie jest tak wytrzymały jak skóra naturalna. Przy częstym użytkowaniu może pękać. Materiał jest tani, co wpływa na cenę rękawic, jednak struktura materiału sprawia, że nie przepuszcza powietrza, co po dłuższym okresie użytkowania będzie skutkować nieprzyjemnym zapachem i zmniejszeniem komfortu treningu.
  • PU (poliuretan) – Podobnie jak PVC, PU należy do tańszych materiałów, dzięki czemu rękawice z niego wykonane są również przystępne cenowo. Tak jak poprzednik charakteryzuje się niższą wytrzymałością na pęknięcia i ścieranie. Jest za to porowata, dzięki czemu przepuszcza powietrze, co spowalnia proces powstawania nieprzyjemnych zapachów. 
  • Mikrofibra – skóra z mikrofibry to najwyższej jakości wyrób syntetyczny i niezwykle zaawansowany technologicznie. Dzięki zastosowaniu mikrowłókien symuluje strukturę skóry naturalnej, wyglądem i zachowaniem przypomina skórę bydlęcą, ale jest od niej jeszcze wytrzymalsza.

Skóry naturalne

  • 100% skóry bydlęcej – jest bardzo trwała, oferuje doskonałą elastyczność i wygodę. Ponadto najlepiej radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami i wilgocią. Obecnie jest to standardowy materiał używany w rękawicach z górnej półki. Doskonale rozciąga się na wkładzie, wycięta jest z odpowiednich miejsc na płatach skóry, jest odporna na rozerwania. Odpowiednio konserwowana i nawilżana, nie pęka i zachowuje estetyczny wygląd. Posiada także przyjemną w dotyku fakturę. Wszystkie te cechy nie pozostają bez wpływu na cenę, zwykle sprzęt wykonany z tego rodzaju skóry jest dość drogi, ale będzie ci długo służył.
  • Skóra bawola – nieco delikatniejsza, ale niemal tak samo wytrzymały jak skóra bydlęca. Posiada zestaw cech podobny do skóry bydlęcej, ale ze względu na ślady po włosach na fakturze skóry, jest tańsza i mniej ceniona.
  • Skóra kozia – nie tak powszechna jak skóra bydlęca, przez to bardziej szlachetna i dużo droższa. Używana przez absolutnie topowych producentów. Kupując rękawice do sportów walki (głównie boksu) uszyte z tego materiału, masz pewność, że dokonałeś możliwie najlepszego wyboru.