Bramki do piłki nożnej

“Piłka jest jedna, a bramki są dwie” 

Piłka nożna rozpala emocje milionów ludzi na całym świecie. Pierwsze reguły gry spisano w Anglii w XIX w., natomiast sama dyscyplina sportowa znana jest od setek lat. Dzisiaj przyjrzymy się z bliska nie tyle samym regułom futbolu ile bramkom, które jako przyrząd sportowy, są niezbędne do rozegrania meczu. Wybierając bramki piłkarskie na boisko, należy zawsze kierować się jakością ich wykonania, ponieważ będzie to miało decydujący wpływ na bezpieczeństwo uczestników, szczególnie kiedy boisko będzie wykorzystywane przez dzieci. Jakie rodzaje bramek do piłki nożnej znajdziemy w ofercie producentów?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Bramki do piłki nożnej – podstawowe wymiary

Bramka do piłki nożnej to nieodzowny element każdego boiska sportowego. Wymiary bramek używanych do piłki nożnej w profesjonalnych ligach futbolu są oczywiście ściśle określone przepisami. Wymiary bramki do piłki nożnej to 7,32m x 2,44m. Taka bramka używana jest do rozgrywania meczów na boiskach o następujących wymiarach pól:

  • Boisko: 105 metrów długości i 68 metrów szerokości
  • Pole karne: 16,5m długości oraz 40,32 m szerokości
  • Pole bramkowe: 5,50 m długości oraz 18,32m szerokości
  • Okrąg na środku boiska do piłki nożnej: promień o długości 9,15m

Dobrze o tym wiedzieć, ponieważ bramka jest proporcjonalna do wyżej wymienionych wymiarów boiska, poszczególnych kluczowych pól na murawie oraz wielkości piłki, dlatego bramki do piłki nożnej o profesjonalnych wymiarach niekoniecznie użyjemy na mniejszych boiskach (wiadomo, że im większa bramka, tym prościej do niej trafić, ale wówczas rola bramkarza jest na straconej pozycji). Chodzi głównie o boiska przeznaczone do rozgrywek dziecięcych.  

Rodzaje bramek do piłki nożnej – przykłady 

Bramki do piłki nożnej wykorzystywane na amatorskich, niepełnowymiarowych boiskach, będą miały mniejszą długość i szerokość, np. 5m x2m. 

Zupełnie inną grupę bramek do piłki nożnej stanowią te wykorzystywane w rywalizacji młodszych zawodników, bądź w ligach futsalowych –  czyli meczów rozgrywanych na halach sportowych. Kolejnym rodzajem bramek do piłki nożnejbramki treningowe, które mają za zadanie ćwiczyć np. celność.

Bramki piłkarskie dopuszczone do rozgrywek żaków, czyli dziecięcej ligi piłki nożnej, mogą mieć wymiary 3m x1,55 m.  To znacznie mniejsza bramka od tej podstawowej, natomiast jest dobrana proporcjonalnie do wieku zawodników, wymiarów boiska i wielkości piłki.

Bramki treningowe do piłki nożnej tworzą grupę z właściwie nieograniczonymi wymiarami, natomiast zwykle są mniejsze od bramek wykorzystywanych w meczach oraz przeważnie to modele przenośne – wolnostojące. Bramki treningowe jesteśmy w stanie szybko i w łatwy sposób rozłożyć w dowolnym miejscu i ćwiczyć celność czy refleks. Lekka, łatwa w mocowaniu i przenoszeniu bramka to okazja do świetnej zabawy – dzięki niej na pewno wiele maluchów pokocha piłkę nożną. Bramki treningowe sprawdzą się równie dobrze w przypadku piłkarzy zawodowych jak i amatorskich.

Futsal, czyli piłka nożna potocznie nazywana halówką, rządzi się nieco innymi prawami, ze względu na znacznie mniejsze boiska. Wymiary pola gry muszą mieścić się w przedziale: długość: 25m-42m, szerokość: 15m-25m, podczas rozgrywek międzynarodowych minimalne wymiary pola gry są wyższe: długość 38m-42 m, szerokość: 18m- 25 m. Wymiary bramki w futsalu to 3m×2 m.

Jaką bramkę do piłki nożnej kupić? Z czego są wykonane?

Bramki piłkarskie mogą różnić się pod względem wymiarów, wagi, sposobu montażu, materiału wykonania czy wielkości. Bramki do piłki nożnej najczęściej wykonane są z:

  • aluminium – najbardziej powszechny typ surowca, z którego produkuje się bramki do gry w piłkę nożną. Charakteryzuje się lekkością, trwałością i jest bardzo stabilny
  • plastiku – zaletą jest lekkość, lecz z racji sporej kruchości istnieje ryzyko pęknięcia po przewróceniu się plastikowej bramki piłkarskiej
  • gumy – gumowa bramka jest bardzo lekka, więc stosunkowo łatwo ją przenieść, lub zabrać na wyjazd; często używana na plaży lub w przydomowych ogródkach podczas rozgrywek z dziećmi
  • drewna – coraz mniej popularny materiał. Stosunkowo ciężki i bez zaimpregnowania ulega zniszczeniu podczas niekorzystnej pogody czy wilgoci.

Rodzaje mocowań bramek piłkarskich do podłoża

Bramkę do piłki nożnej należy przytwierdzić do gruntu – to sprawa oczywista. Istnieje kilka metod przymocowania bramki piłkarskiej do murawy, a najczęściej stosowane to: 

  • zabetonowanie bramki piłkarskiej – stałe przymocowanie bramek do gruntu, niemożliwy jest demontaż i przeniesienie bramek bez rozkruszenia betonu w gruncie,
  • mocowanie w studzienkach bramki do piłki nożnej – mocowana we wcześniej zabetonowanych studzienkach w podłożu. Mocowanie to umożliwia demontaż bramki, jednak wymaga zwykle współpracy kilku osób,
  • bramki wolnostojące mocowane do podłoża – bramki, które w sposób szybki można przymocować do podłoża bez wykopywania otworów na studzienki czy betonowanie słupków bramki. Możliwy jest demontaż i przenoszenie bramek.

Bramki wolnostojące często wykorzystywane są na przydomowych boiskach (terenach) do rozgrywek piłki nożnej z dziećmi. To świetna zabawa i ciekawy sposób na aktywny wypoczynek z pociechami. Bramkę jesteśmy w stanie szybko i bezproblemowo zamontować w miejscu, gdzie na przykład jest mniejsze nasłonecznienie w danym momencie, a następnie dowolnie przenosić. 

Przy zakupie bramki do piłki nożnej konieczne jest sprawdzenie, czy są one zgodne z atestami i obowiązującymi normami, aby być w stu procentach pewnym bezpieczeństwa sprzętu.