Buty piłkarskie

Jakie obuwie do gry w piłkę wybrać?

Lanki, wkręty, halówki a może turfy? Zastanawiasz się, jakie obuwie piłkarskie będzie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb? Dzisiaj przyjrzymy się z bliska jednemu z najważniejszych elementów wyposażenia piłkarza, jakim bezsprzecznie są buty piłkarskie. Każdy zawodnik grający w piłkę nożną bez względu na wiek czy posiadane umiejętności, powinien wiedzieć, jak dobrać buty piłkarskie. Wbrew pozorom wybór odpowiednich butów do gry w piłkę nożną nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Buty do piłki nożnej – w biegu po sukces

Jednym ze składników końcowego sukcesu na murawie jest pewność każdego ruchu i zagrania, którą mogą zagwarantować tylko dobrze dobrane buty do piłki nożnej. 

Podstawowym wyznacznikiem odpowiednich butów piłkarskich jest dobranie ich do nawierzchni, na jakiej będziesz rozgrywał mecz piłki nożnej. Nie wyjdziesz na orlik w halówkach, ani na halę mając na nogach wkręty. Ile rodzajów muraw – tyle butów piłkarskich do wyboru. 

Buty piłkarskie – rodzaje 

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje butów do rozgrywania meczów piłkarskich: lanki, wkręty, halówki i turfy. Warto zwrócić przy okazji uwagę na uniwersalne oznaczenia stosowane w nomenklaturze butów piłkarskich, czyli symbole FG, TF/AG, SG, IC.

Buty piłkarskie – lanki 

Lanki nadają się na standardowe boiska oraz przestrzenie z twardą nawierzchnią. Kołki umieszczone na podeszwie charakteryzują się średnią wysokością, co ułatwia bieganie po suchym boisku.

Buty piłkarskie tego typu wyposażone są w podeszwę z plastiku, w której znajdują się plastikowe lub gumowe kołki, odpowiadające za optymalną przyczepność do podłoża. Kołki na podeszwie mogą być okrągłe lub mieć kształt płytek.

Minusem tego typu obuwia jest konieczność zakupu nowej pary w przypadku złamania pojedynczego korka, na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Doskonale sprawdzają się latem, zarówno w czasie treningów, jak i oficjalnych meczów w każdej klasie rozgrywkowej.

Lanki, czyli tak zwane korki, mają w świecie piłkarskim oznaczenie FG (firm ground) lub FG/AG.

Obuwie piłkarskie – wkręty 

Kolejnym rodzajem na liście butów piłkarskich są wkręty. Wkręty to buty z aluminiowymi lub metalowymi kołkami o spiczastych i nieco dłuższych niż w lankach końcówkach – dzięki nim doskonale spisują się na mokrej, błotnistej, grząskiej murawie. 

Zaletą butów piłkarskich, jakimi są wkręty, jest dobra przyczepność do podłoża, nawet podczas gry na śliskiej nawierzchni. Warto pamiętać o tym, że metalowe wkręty mogą wyrządzić niemałe szkody w bezpośrednim kontakcie z nogą przeciwnika.

Przy korkach typu wkręty znajdziemy oznaczenie typu SG (soft ground) lub SG-PRO.

Halówki – buty piłkarskie nie tylko na halę 

Na hali nie powinno się używać butów do gry na sztucznej nawierzchni, ze względu na ich twardą podeszwę, co naraża zawodników na skręcenia stawu skokowego.

Halówki najczęściej używane są do gry w futsal, natomiast możesz je założyć także do meczów: na tartanie, asfalcie oraz ziemnym boisku. Halówki mają gładką podeszwę, często kauczukową. Ma ona zapewniać dobre trzymanie się parkietu, czy też poliuretanowej nawierzchni hali sportowej. Halówki zwykle posiadają zamszowe wstawki przy czubku buta oraz są tam dodatkowo wzmocnione plastikowym elementem. 

Jeśli szukasz w sklepie stacjonarnym lub internetowym halówek, zwracaj uwagę na oznaczenia: IC, IN, CT.

Buty piłkarskie – turfy – na boiska ze sztuczną nawierzchnią

Jeśli preferujesz grę w piłkę nożną na boiskach ze sztuczną murawą, koniecznie musisz wyposażyć się w buty piłkarskie o nazwie turfy. Na podeszwie butów piłkarskich typu turfy spotkasz się licznymi, krótkimi wypustkami, które sprawiają, że ciężar ciała piłkarza rozkłada się równomiernie na całej stopie.

Szukając w sklepach sportowych turfów, zapewne zauważysz ich zamienną nazwę  – żwirówki. Turfy stanowią rodzaj butów piłkarskich, przystosowany także do gry na śniegu, zlodowaciałej nawierzchni i murawie sztucznej. Zapewniają doskonałą przyczepność, co jest możliwe dzięki dużej ilości drobnych koreczków.

Turfy to buty piłkarskie o oznaczeniu TF.

Kupujemy buty piłkarskie – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie butów piłkarskich najważniejszą rzeczą, poza dobraniem typu: but – nawierzchnia boiska, jest oczywiście dopasowanie rozmiaru stopy. Jeśli masz szczęście i mieszkasz blisko sklepów sportowych z bogatym wyposażeniem, najlepiej będzie udać się tam osobiście i przymierzyć kilka par butów. 

Nie ukrywajmy, że jednak większość z nas jest „skazana” na zakup wymarzonych butów piłkarskich w sportowych sklepach internetowych, które nie tylko mają większy wybór, ale często również znacznie lepsze ceny produktów. Optymalne rozwiązanie to zamówienie kilku par, nawet tych samych, ale o różnych rozmiarach – np. 41 i 42, aby jak najdokładniej dopasować obuwie piłkarskie. Co ważne, należy pieczołowicie prześledzić tabele rozmiarowe producentów, szczególnie jeśli występują w numeracji tak zwane połówki rozmiarów, czyli np. 41,5, 42,5 itd. Właściwie rzadko zdarza się, aby rozmiar jednego producenta butów piłkarskich był dokładnie taki sam jak u drugiego. 

Dodatkowo zastanów się nad materiałem, z jakiego wykonane są buty piłkarskie. Najczęściej do produkcji butów do gry w piłkę nożną są wykorzystywane:

  • tworzywo sztuczne (syntetyk) – są łatwiejsze w pielęgnacji, a często pod względem użytkowania wcale nie są gorsze od tych skórzanych.
  • skóra – buty są bardziej wrażliwe, trzeba je też częściej myć; muszą być bardzo dobrze dopasowane do stopy, a nawet lekko ciasne podczas zakupu, ponieważ po jakimś czasie mogą się lekko rozciągnąć.

Wybór materiału uzależniony jest od osobistych preferencji, są osoby, które noszą tylko i wyłącznie skórzane buty i nie zamienią ich nigdy na tworzywo sztuczne.