Akcesoria do obuwia

Akcesoria do obuwia dla sportowców 

Uprawianie różnych sportów łączy jeden wspólny mianownik: używanie odpowiedniego, dopasowanego do danej dyscypliny sportowej, obuwia. I tak w ofercie największych, światowych marek, znajdziemy buty do piłki nożnej, koszykówki, rugby, lekkoatletyki, wspinaczki, siatkówki, tenisa itd. Niestety dobre buty to nie wszystko, profesjonalni sportowcy muszą wyposażyć się w szereg dodatkowych akcesoriów obuwniczych, które podnoszą komfort użytkowania butów i pozwalają skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na sportowej rywalizacji. Jakie akcesoria do obuwia przeznaczone są dla sportowców?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria obuwnicze dla sportowców – co znajdziemy w ofercie?

Listę akcesoriów obuwniczych dla sportowców otwierają sznurowadła. Jest to podstawowy element budowy buta, natomiast sportowcy często muszą wspomagać się dodatkowymi udogodnieniami, jakie oferują producenci sportowych sznurowadeł.

Problemem w butach sportowych mogą okazać się rozwiązujące się sznurowadła. Włożenie kokardy od zasznurowanych butów wewnątrz cholewki może rozwiązać kłopot, natomiast pojawia się kolejny: ugniatanie stopy w miejscu, gdzie znajduje się sznurówka. Rozwiązaniem mogą być elastyczne samozaciskowe sznurówki, które same się nigdy nie rozwiążą.

Sznurowadła pasują do większości rodzajów obuwia i będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty (np. bieganie, rower, triathlon, aktywne spędzanie czasu). Elastyczność sznurowadeł eliminuje punkty nacisku na stopę. Warto zainwestować w odblaskowe sznurówki samozaciskowe, które zwiększą naszą widoczność po zmroku, nocą czy w złych warunkach atmosferycznych.

Główne zalety sznurowadeł samozaciskowych dla sportowców:

 • brak konieczności zawiązywania i rozwiązywania sznurowadeł przy nakładaniu i ściąganiu obuwia
 • samoczynne zaciąganie się sznurówek
 • wysoka elastyczność
 • indywidualne regulowanie
 • pewniejsze trzymanie obuwia na stopach (szczególnie istotne w trakcie uprawiania sportu)
 • lepszy przepływ krwi (nie występuje nadmierny docisk stopy w górnej partii buta)
 • brak rozdwajania się końcówek
 • wysoka jakość materiału oraz wykonania gwarantuje długą żywotność

Wkładki do butów – akcesoria obuwnicze dla sportowców

Mówiąc o akcesoriach obuwniczych dla sportowców, nie sposób nie wspomnieć o profesjonalnych wkładkach do butów.

Wysokojakościowe wkładki do butów dla sportowców są wykonane z włókna węglowego. Takie wkładki to niezwykle lekki i cienki usztywniacz, który dzięki specjalnym wcięciom pozwala na wykonywanie wszystkich ruchów biomechanicznych, zapewniając jednocześnie jak najwyższą stabilność kształtu. Wkładki z włókna węglowego dla piłkarzy zapobiegają urazom spowodowanym przeciążeniem.

Gra w piłkę nożną stanowi szczególne obciążenie dla stawów, ścięgien i więzadeł, dlatego działanie wkładek do butów jest bardzo pomocne, a wspomaga:

 • Prawidłowe rozłożenie nacisku
 • Zapobiega urazom
 • Celowo pobudza mięśnie przez wkłady sensomotoryczne.

Innym rodzajem wkładek do butów sportowych są tak zwane wkładki ortopedyczne, które mają na celu zmniejszenie obciążenia nóg i całego aparatu ruchu. Wkładki ortopedyczne do butów, poza tym że korygują wady postawy, odciążają stawy (kolana, biodra) i kręgosłup podczas zwiększonego wysiłku w trakcie treningu. Można je stosować nie tylko w podczas chodzenia, ale również np. biegania.

Co ważne, najpierw dopasowujemy wkładkę do swojej stopy, a dopiero potem powinniśmy szukać butów do danej dyscypliny sportowej.  Niestety, może okazać się, że wybrana przez Ciebie i idealnie dopasowana wkładka nie pasuje do butów do uprawiania danej dyscypliny, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy do Twojej pary butów występują tak zwane dedykowane wkładki.

Akcesoria obuwnicze dla sportowców – stuptuty

Ciekawym rozwiązaniem dla sportowców, szczególnie uprawiających biegi na świeżym powietrzu lub trekking na górskich szlakach, są ochraniacze na buty, zwane profesjonalnie stuptutami.

Stuptuty to akcesoria dla sportowców, które pokrywają wierzch obuwia, aby w pełni chronić stopy przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki stuptutom ochronimy stopę i wnętrze buta przed nasypaniem się do nich ziemi, kamyczków i wszelkich innych zanieczyszczeń, jakie spotkamy na szlaku.

Co więcej, stuptuty nie pozwalają na dostanie się brudu i wilgoci pod nogawki spodni. To bardzo ważne, szczególnie jeśli wędrujemy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub znienacka przyłapie nas deszcz.

Krokomierz – akcesoria obuwnicze dla sportowców

Kolejnym wartym uwagi udogodnieniem dla sportowców, są akcesoria obuwnicze, które pozwalają nam wymiernie sprawdzić naszą wydajność na przykład poprzez wskazanie odległości, jaką pokonaliśmy podczas treningu.

Do tego zadania doskonale sprawdzi się krokomierz mocowany na wierzchu buta. Jego zaletą jest dyskrecja i łatwość montażu. Działa na baterie i łączy się z aplikacją dostępną na naszym smartfonie (czy do android, czy apple). Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeśli chcesz sprawdzić swoje postępy w czasie rzeczywistym, jesteś zmuszony do wpatrywania się w ekran telefonu, co nie jest wygodnym rozwiązaniem dla wyczynowych sportowców.  Urządzenie łączy się poprzez bluetooth. Bateria, która jest litowo-polimerowa, wytrzymuje do 6 godzin i można ją ładować bezprzewodowo.