Odżywki i maski do włosów

Podstawa w pielęgnacji włosów

Odżywki i maski do włosów to podstawowe kosmetyki pielęgnujące czuprynę. Powinny znajdować się w każdej łazience bez względu na to, czy posiada się włosy normalne, suche, ze skłonnością do przetłuszczania się czy cienkie. Odżywki do włosów stosuje się po każdym umyciu kosmyków. Stosowanie ich jest konieczne, jeśli chce się zapewnić włosom prawidłową pielęgnację. W ramach domowego SPA dla włosów warto też sięgać po mniej popularne, ale również pozytywnie działające maski do włosów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Odżywki i maski do włosów: jak je dobierać?

Odżywki i maski do włosów to kosmetyki, które aplikuje się kilka razy w tygodniu, dlatego ich zakupowi trzeba poświęcić trochę czasu i podjeść do tego z rozwagą. Aby preparaty odpowiednio działały, powinny być dobrana do rodzaju włosów oraz problemów, jakie się z nimi ma. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do szamponów odżywki i maski dobiera się do rodzajów włosów, a nie typu skóry głowy. Dobrze dobrane kosmetyki pielęgnujące będą mogły poprawić kondycję kosmyków oraz pozytywnie wpłyną na ich wygląd. 

Odżywka czy maska do włosów?

Wbrew przekonaniom odżywka do włosów to nie to samo co maska do włosów. Należy znać różnicę pomiędzy tymi dwoma kosmetykami, aby umieć je umiejętnie i bez szkody dla siebie zastosować.

Odżywki do włosów działają powierzchniowo. Oznacza to, że nie wnikają w strukturę włosa, a jedynie działają na jego powierzchni. Ich stosowanie przynosi więc takie rezultaty jak wygładzenie włosa, domkniecie jego łuski, nabłyszczanie, nawilżenie, wzmocnienie. Efekty stosowania tego kosmetyku widoczne są niemal natychmiast – chwile po aplikacji. Włosy stają się bardziej błyszczące, łatwiej je rozczesać i wystylizować.

W przypadku bardzo zniszczonych, przesuszonych czy obciążonych włosów same odżywki jednak nie wystarczą. Będą one działać za słabo. Do podstawowej pielęgnacji trzeba więc włączyć maski do włosów. Mają one mocniejsze działanie, ponieważ wnikają w głąb włosa – czasem docierają nawet do mieszków włosowych. Ich zadaniem jest odżywianie i regeneracja struktur włosa. Stosowanie masek do włosów przynosi długotrwałe efekty. Należy pamiętać, że ten kosmetyk nie aplikuje się po każdym umyciu głowy, wystarczy nakładać go 1-2 razy w tygodniu.

Odżywki i maski do włosów – jakie kupować?

Odżywki i maski do włosów przede wszystkim powinny posiadać dobry skład, czyli taki nieobciążający czupryny. Fryzjerzy radzą, aby sięgać po preparaty, które nie zawierają alkoholu, parabenów, SLSów czy innych ulepszaczy. Rekomendowanymi składnikami są natomiast ceramidy, olejki, naturalne masła, aloes, keratyna, proteiny oraz pantenol.

Odżywki i maski do włosów powinny być dobrane do typu kosmyków. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ producenci na opakowaniach umieszczają informację czy produkt jest dedykowany włosom kręconym, zniszczonym, farbowanym, przesuszonym itd. Informacje o tym, do jakiego typu włosów pasują odżywki i maski, można też uzyskać, analizując skład kosmetyku.

Odżywki i maski do włosów suchych

Włosy suche przede wszystkim wymagają nawilżenia i to intensywne. W ich wypadku najlepiej będzie sięgać po kosmetyki do włosów z aloesem, olejkami, masłami oraz pantenolem. Składniki odżywek i masek nie tylko powinny nawilżać, ale i wzmacniać strukturę włosa. Do włosów suchych najlepiej wybierać odżywki wzmacniające, regenerujące i silnie nawilżające. Warto sięgać po odżywki i maski dedykowane włosom zniszczonym, przesuszonym lub pozbawionym blasku. Po aplikacji takich preparatów zauważyć można, że włosy lepiej się rozczesują, zyskują zdrowy połysk i są jedwabiste w dotyku.

Odżywki i maski do włosów kręconych

Posiadaczki loków powinny wybierać odżywki i maski do włosów bez silikonów, parafiny, wosków i gum. Polecane są kosmetyki lekkie, które nawilżają i podkreślają elastyczność loków. Odżywki do włosów kręconych powinny wygradzać, odżywiać i ujarzmiać puszczenie. Najlepiej sięgać po kosmetyki z dodatkiem humektantów i protein.

Odżywki i maski do włosów farbowanych

Włosy farbowane potrzebują specjalistycznej pielęgnacji, inaczej kolor będzie się wypłukiwał. Odżywki i maski do włosów farbowanych powinny go zatrzymywać. Najlepsze są odżywki chroniące kolor oraz odbudowujące włosy. Sprawiają one, że fryzura jest miękka i lśniąca.

Odżywki i maski do włosów zniszczonych

Na zniszczone kosmyki najlepszym lekarstwem będą odżywki i maski bogate w ceramidy, proteiny, olejki roślinne i polimery. 

Odżywki i maski do włosów bez spłukiwania

W naszej internetowej drogerii zakupić można również wygodne w użyciu odżywki bez spłukiwania. Są one doskonałe w przypadku włosów cienkich. Pozwalają uzupełnić codzienną pielęgnację, nawilżają włosy i dodają fryzurze objętości. Po odżywki do włosów bez spłukiwania można sięgać zawsze, jeśli nie ma się czasu na dłuższą pielęgnację lub, gdy włosy wyjątkowo się plączą i trudno je rozczesać.

Jakie odżywki i maski stosować?

Wybór kosmetyków do włosów jest bardzo duży. Fryzjerzy zalecają, aby do codziennej pielęgnacji stosować kosmetyki z jednej serii, będą one uzupełniać swoje działanie, a przez to lepiej działać na włosy. Ich formuły są tak skomponowane, że jeden składnik wzmacnia drugi. Warto więc kupić szampon, odżywkę i maskę do włosów tego samego producenta i tej samej serii. Nie jest to jednak konieczność.