dziecięca zabawa
źródło: pixabay.com

Badania na jakich będziemy się opierać pisząc ten artykuł to pozycje książek:

  • M. Dąbrowski, (Za)trudne, bo trzeba myśleć, Warszawa 2013;
  • Karpiński, M. Zambrowska, Nauczanie matematyki w szkole podstawowej, Warszawa 2015;
  • Dąbrowski, Edukacja matematyczna na I etapie kształcenia, „Kwartalnik Pedagogiczny” 2011

[products limit=”4″ columns=”4″ category=”gry-edukacyjne” order=”DESC”]

Badania te wskazują, że w szkołach dominuje model przekazywania wiedzy bezpośrednio na drodze nauczyciel – uczeń. Dzieci w takiej relacji pozostają bierne w pozyskiwaniu wiedzy. Aktywność przypisana jest nauczycielowi, który produkuje się aby tą wiedze przekazać dziecku. W większości są to metody oparte na rozmowach kierowanych lub lekcji na zasadzie wykładu. Zadaniem uczniów jest słuchanie i zapisywanie podanych informacji. Później oczekuje się od dziecka, aby rozwiązało zadania na podstawie tego o czym słuchało lub przeczytało. Niestety, taka metoda nauczania nie rozwija procesu myślowego dziecka. Uczeń tylko przyswaja wiedzę i powiela to co przyswoiło.

Jest to tak, jakbyśmy używali klawiszy „kopiuj” i „wklej” na klawiaturze naszego komputera. Lekceważone jest analizowanie problemów i dyskusje nad jego rozwiązaniem. Mogłoby to przecież zająć więcej czasu niż po prostu przekładanie tekstu dzieciom. Pomija się też ukazywanie wielu możliwości związanych z jednym tematem jaki poruszany jest na zajęciach. Gdyby dzieci zostały dopuszczone do głosu, mogłyby intuicyjnie wyczuć i poinformować co jest atrakcyjne podczas procesu uczenia się. Niestety jednak dzieci rzadko dopuszczane są do głosu. Lekcje złożone w większej części monologu, cofają w dzieciach chęć wypowiadania się nawet podczas zgłaszania się.

 

Najbardziej zapamiętane lekcje to te, które odbiegają od schematu

 

Uczniowie najlepiej oceniają lekcję, podczas których dochodzi do pewnych interakcji między uczniami. Działania w grupach lub rozwiązywanie jakiś zadań przy tablicy wspólnie z nauczycielem. Najbardziej owocne lekcje, to jednak te, na których dzieci grały w pewne gry. Bardzo ciekawą informacją będzie również fakt, że dzieci wyniosły więcej wiedzy z takich lekcji. Człowiek uczy się najlepiej poprzez doświadczenia, więc sposób w jaki prowadzony są gry czy zadania grupowe pomaga w nauce. Oczywiście pomaga wtedy, kiedy cała grupa jest zaangażowana w rozwiązanie problemu. Zachęcamy do grania w gry edukacyjne na lekcjach.

[products limit=”4″ columns=”4″ category=”gry-edukacyjne”]

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here