Nawyki, jakie warto wyrobić dziecku

Dlaczego to jest takie ważne, aby kształtować w dziecku nawyki?

Całe nasze życie składa się z różnych nawyków. Możesz sobie tego nie uświadamiać, ale tak naprawdę wiele czynności powtarzamy każdego dnia. Jeżeli weźmiemy to wszystko do kupy, te nasze nawyki zajmują nam naprawdę bardzo wiele czasu. Jeżeli przekażesz jako rodzic, swojemu maluchowi umiejętność świadomego kreowania swoich nawyków. Bądź też po prostu będziesz mu pomagał kształtować pewne nawyki, to będzie to naprawdę wspaniały prezent. Jednym z takich nawyków o jakim warto porozmawiać, jest nawyk czytania.

Co to znaczy, że nasze dziecko umie czytać?

Nauka czytania to bardzo skomplikowana sprawa. Jest to czynność, która wymaga od mózgu naszego dziecka wielu aktywności. Przyjmowanie różnego rodzaju bodźców może być bardzo trudne. Niemniej jednak pamiętajmy, że czytanie to czynność nie tylko wzrokowa ale również językowa, słuchowa i poznawcza. Aby nauczyć się prawdziwego czytania, dziecku jest potrzebna większa aktywność różnych obszarów mózgu. Różne rejony w mózg naszych dzieci, gotowe są do tego w różnym momencie rozwojowym dziecka.

Mózg malucha najlepiej uczy się czytania między 5 a 7 rokiem życia

Wtedy jest w pełni rozwinięty na to, aby przyjmować te wszystkie różne bodźce, które dostarcza dziecku czytanie. Oczywiście, można wyszkolić niemowlaka tak, aby rozpoznawało różne słowa. Z tym, że niemowlęta nie potrafią czytać. Ogółem mózg ludzki to taka wielka zagadka. Jeżeli odpowiednio uprościmy zadanie i poświęcimy dziecku odpowiednią uwagę i ilość czasu – to nauczymy go wszystkiego. Jednak przecież, niektóre dzieci uczą się czytania już w bardzo wczesnym okresie. Z tym, że powinniśmy mieć to na uwadze, że takie dzieci uczą się czytania spontanicznie. Chcą się nauczyć i są motywowane przez własną ciekawość a nie popychane do tego przez rodziców.

Zainteresowanie dziecka literkami

Jeżeli zauważymy, ze nasze dziecko jest zainteresowane literkami to pomóżmy mu w tym. Rozwijajmy jego zainteresowanie i pasję związaną z czytaniem literek. Do tego możemy żyć bardzo łatwych książeczek edukacyjnych dla najmłodszych. Książeczki takie nie przedstawiają w sobie opowieści historii. W takich książeczkach znajdziesz wiele ciekawych i kolorowych obrazków. Wśród obrazków oczywiście najdą się literki. Jadnak nie będą one tak wymagające jak książeczki do czytania. Jednak nie zachęcajmy dziecka do nauki czytania jeżeli nie jest tym zainteresowane. Możemy rzez to zniechęcić naszego malucha do późniejszej nauki czytania. Dzieci nauczą się czytać jeżeli przyjdzie na to pora. Nie martwmy się tym i bądźmy po prostu spokojni.

Motywacją do nauki czytana jest po prostu chęć czytania

Dlaczego właśnie tak powinno być? Może dlatego, że starsze dzieci po prostu na pewnym etapie swojego rozwoju po prostu chcą czytać. Chętne poznawanie świata poprzez książki będzie czymś wspaniałym. Jeżeli czytamy razem z dzieckiem, będzie to wspaniałą interakcja. „Dzieci muszą posiąść język rzeczy, zanim posiądą język słów“ (Friedrich Froebel). Zastanówmy się również nad przysłowiem i tym, jakie niesie ono przysłowie: „trawa nie rośnie szybciej, gdy się ją ciągnie w górę“.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
1 2 3 z Gąską
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
1
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Jeśli magia działa
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Tom 2. Jeśli duch istnieje

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź